Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków w X wieku

ogień w kominku

Dzisiejsze czasy kojarzą się nam głównie z wieloma nowościami technicznymi, które pojawiły się w naszym życiu. Nasza codzienność opiera się na wykorzystywaniu różnego typu sprzętów, które ułatwiają nam znacznie nasze życie. Czasami jednak zastanawiamy się nad tym, jak wyglądało życie dawniej, jak nasi przodkowie radzili sobie z problemami dnia codziennego.

Nie zawsze możemy wyobrazić sobie ich sposobów na wykonywanie codziennych czynności, możemy być pewni jednego, że oni również wykorzystywali swoją wyobraźnię, co ostatecznie prowadziło to wytworzenia wielu wynalazków, które mają wpływ również na nasze życie.

Już wiele tysięcy lat temu powstawały elementy, które my także wykorzystujemy w naszej pracy. To dzięki nim wykonywane przez nas czynności są prostsze i możemy sobie z nimi poradzić dużo szybciej. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam kilka wynalazków, które pojawiły się w życiu człowieka w wieku X.

1. Kominek

Popularny kominek jest wynalazkiem właśnie tego wieku. Dziś są one spotykane w większości domów, pełnią one głównie funkcje ozdobne. Dawniej umożliwiały one ogrzewanie pomieszczeń, zatem miały one zapewnić ich właścicielom komfort termiczny.

2. Końskie podkowy

Dawniej do prac polowych lub do podróży wykorzystywany głównie pomoc zwierząt – koni. Aby ułatwić im pracę stworzone specjalne podkowy, które wykorzystywane są do dziś.

3. Korbowód

Jeden z wynalazków, który rozpoczął mechanizację pracy, wykorzystywany był w trakcie wykonywania zadań kowala i do dziś możemy spotkać go w kuźni.

4. Trójpolówka

Nowy sposób uprawy ziemi, dzięki któremu znacząco ograniczono ryzyko głodu. Rozpoczęło to proces rozwoju rolnictwa.

5. Wiatraki o pionowej osi obrotu

Wykorzystywane do pompowania wody oraz mielenia ziaren.

6. Architektura kamienna

W X wieku rozpropagowano budowę kościołów właśnie w stylu kamiennym.

7. Kanon Medycyny

Stworzony przez lekarza, filozofa i poetę Awicenna przedstawia podstawową wiedzę z tej dziedziny posiadane przez naukowców.

8. Soczewka

na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia naszej ery wprowadzono wiele zmian jeśli chodzi o optykę, co ma ogromny wpływ na nasze codzienne życie.

9. Sztuczne ognie

Wynalazek, który dziś umila nam wyjątkowe wydarzenia szczególnie w okresie sylwestrowym.

10. Kanałowa śluza komorowa

Wynaleziona w Chinach, znacznie ułatwiła transport wodny, który do dziś jest ważnym elementem jeśli chodzi o transport towarów na całym świecie.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom. Mimo niewielkiego rozwoju techniki oraz często niewielkiej wiedzy w porównaniu z naszymi dzisiejszymi możliwościami tworzyli oni naprawdę wyjątkowe produkty, które miały ułatwić im życie codzienne, prace oraz wpłynąć na ich stan zdrowia. Stworzyli oni tak wyjątkowe wynalazki, że są one wykorzystywane przez nas tysiąc lat później i nie wyobrażamy sobie bez nich życia.