Rozrywka

17 interesujących ciekawostek o serialu The Mandalorian

serial Mandalorian

Kiedy Disney ogłosił, że będzie pracował nad serialem osadzonym w uniwersum Gwiezdnych Wojen, wielu fanów nie kryło mieszanych odczuć.

Po przejęciu przez Disneya praw do marki i wypuszczeniu nowej trylogii, pojawiły się głosy, że seria idzie w złą stronę. Jednym z przykładów tego złego kierunku było dość szybkie usunięcie Snoke’a, czyli Naczelnego Wodza Najwyższego Porządku.

W Internecie aż huczało od spekulacji na temat Snoka, a ostatecznie okazało się, że był on raczej mało znaczącą postacią.

Dlatego też do oczekiwania względem The Mandalorian, były naprawdę wygórowane. Okazało się, że serial sprostał oczekiwaniom i stał się prawdziwym hitem.

1. Jedną z największych kontrowersji wokół serialu, był fakt, że w dniu premiery, był on dostępny tylko i wyłącznie w niektórych krajach. Z początku dostęp do niego mieli obywatele Stanów Zjednoczonych, a w na Starym Kontynencie, jedynie Holandii. Powodem takiego stanu rzeczy, były umowy licencyjne, które nie pozwoliły na wejście platformy Disney plus jednocześnie na całym świecie. Z tego powodu osoby, które czekały na serial od długiego czasu zaczęły szukać sposobów na ominięcie tej dyskryminującej blokady. Niektórzy z nich używali wtyczki VPN, żeby ustawić adres swojego IP na Holandię i wykupić abonament. Ci, którzy nie zdecydowali się na taką metodą, zaczęli szukać pirackich kopii serialu w Internecie. W ten sposób The Mandalorian stał się najbardziej piraconym serialem ostatnich lat.

2. Patrząc na plakat promujący serial można odnieść wrażenie, że bohaterem serialu będzie Jango lub Bobba Fett. Wydaje się, że wskazuje na to fakt, iż bohater ma taki sam hełm, jak junior i senior Fett. Jednakże ten charakterystyczny hełm jest znakiem rozpoznawczym mieszkańców planety Mandalore.

3. Dziecięcy przedstawiciel rasy pochodzącej z planety Dagobah, znany powszechnie jako mały Yoda, gdy tylko pojawił się w serialu, szturmem podbił serca widzów i fanów uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jest to postać, która stała się popularnym memem, a popularność małego Yody stale rośnie.

4. Akcja serialu toczy się kilka lat po finale filmu,,Powrót Jedi’’ w miejscu zwanym Najdalsze Obrzeże. Mieszkańcy planety nie interesują się politycznymi wydarzeniami, które rozgrywają się w galaktyce i niespecjalnie obchodzi ich upadek Imperium. W czasie, kiedy toczy się akcja serialu Nowy Porządek jeszcze się nie narodził.

5. Fabuła serialu skupia się głównie na samotnym rewolwerowcu, jednym z Mandalorian, czyli słynnych na całą galaktykę łowców nagród, którzy używają charakterystycznej zbroi, uzbrojenia oraz hełmu z wizjerem w kształcie litery,,T’’.

6. Większość fanów Gwiezdnych Wojen jednogłośnie twierdzi, że,,The Mandalorian’’, jest najlepszym co przydarzyło się uniwersum od czasów premiery,,Zemsty Sithów’’. Serial okrzyknięty został objawieniem, a piracenie pierwszych odcinków serialu sięgnęło rekordowych liczb.

7. Zdjęcia do serialu kręcone były w Stanach Zjednoczonych w takich lokacjach, jak Los Angeles, Manhattan Beach oraz w Nowym Yorku.

8. Założycielem kasty łowców nagród, był Mandalor Pierwszy. Na jego cześć nazwano także planetę, na której osiadli Taugowie, czyli rasa pochodząca z planety Coruscant.

9. Mandalorianie mają własny język, który nazywa się Mando’a i służy im głównie do komunikacji głosowej.

10. Jedną z charakterystycznych cech Mandalorian jest symbol czaszki Mythosaura. Jego wizerunek widnieje najczęściej na hełmie, naramienniku lub zbroi łowcy nagród.

11. Społeczeństo Mandalorian podzielone było na klany (Odo, Fett). Tradycją była nauka fachu wojennego syna, przez ojca w wieku 12 lat.

12. Najbardziej znanymi przedstawicielami Mandalorian byli Jango i Bobba Fett. Jango występuje w nowe trylogii, gdzie poznajemy genezę Bobba. Był to syn-klon Jango.

13. Mandalorianie byli niezwykle uzbrojonymi łowcami nagród. Ich arsenał składał się z wielu przydatnych w trakcie walki przedmiotów i broni, takich jak blastery, strzelby, wyrzutnie linek z hakiem zamontowane w stalowych karwaszach, czy plecak odrzutowy.

14. Serial The Mandalorian jest flagową produkcją usługi subskrypcyjnej Disney Plus.
Z jego powodu wielu fanów wykupiło abonament w momencie premiery platformy.

15. Mandalorianie posiadali specjalny kodeks honorowy (coś na kształt japońskiego bushido). Dzięki temu nie zatracili swojego honoru, jako najemnicy.

16. Wielu fanów twierdzi, że formuła serialu bardzo mocno przypomina słynne spaghetti westerny. Wskazują też oni, iż przez to produkcja jest bardzo dobra i pełna specyficznego klimatu.

17. Mandalorianie byli bardzo zmiennym ludem. Ich kultura zmieniała się przez wieki, ponieważ zaczynali jako konkwistadorzy, którzy podbijali obce układy gwiezdne w celu zyskania honoru, następnie odznaczyli się profesjonalizmem, jako superkomandosi walczący za kredyty. Dali się poznać także jako oddani protektorzy planety Mandalore.

Jest to najbardziej charakterystyczna i rozpoznawalna grupa w uniwersum Gwiezdnych Wojen, a ich hełmy przeszły z ekranów kina, do popkultury.