Porady

Jak skutecznie przyspieszyć komputer

komputer

Nieuniknione jest, że wszystkie komputery w pewnym momencie będą miały mniejszą prędkości. W miarę jak oprogramowanie staje się coraz bardziej wymagające, sposób, w jaki Twój komputer reaguje na te zmiany, może mieć duży wpływ na jego wydajność. Duży wpływ na wydajność może mieć także posiadany system operacyjny i to, czy zdecydowałeś się na aktualizację do systemu Windows 10.

Oto porady na przyspieszenie komputera z systemem Windows w tej chwili. Czasami jednak warto zainwestować w it usługi.

Zmniejszyć ilość aplikacji, które otwierają się podczas uruchamiania systemu

Jeśli uruchomienie komputera trwa długo, najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest to, że masz zbyt wiele programów spowalniających proces uruchamiania.

Odinstaluj bloatware i inne niepożądane programy

Komputery z systemem Windows są fabrycznie wyposażone w tony oprogramowania. Jest duża szansa, że twój komputer ma wiele niepożądanych programów, które działają w tle i spowalniają pracę. Często nazywane „bloatware”, rzadko służą pożytecznemu celowi. Powinieneś poświęcić kilka minut na odinstalowanie z komputera programów, których nie chcesz lub nie potrzebujesz.

Skanowanie w poszukiwaniu i usuwaniu wirusów oraz oprogramowania szpiegującego

Oprócz regularnego skanowania komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, należy również regularnie sprawdzać, czy nie ma na nim wirusów i oprogramowania szpiegującego.

Uzyskaj dostęp do swojego programu antywirusowego i ręcznie wykonaj skanowanie. Skanowanie można zaplanować również co tydzień.

Zbyt mała ilość pamięci

Twój komputer wykorzystuje pamięć RAM do uruchamiania wszystkich swoich aktywnych programów. Maksymalne wykorzystanie pamięci RAM może doprowadzić do spowolnienia pracy komputera.

Włącz wysoką wydajność

System Windows oferuje kilka planów zasilania, które celowo spowalniają pracę komputera, aby oszczędzać energię. Oto jak wybrać wyższy plan poboru mocy:

  • Kliknij przycisk Start i uruchom Panel sterowania.
  • Kliknij przycisk „Opcje zasilania”.
  • Aby uzyskać najlepszą ogólną szybkość przetwarzania, wybierz „Wysoka wydajność”.

Jeśli nie jesteś na laptopie, prawdopodobnie nie zobaczysz tych opcji.

Zbyt mało miejsca na dysku

W miarę zapełniania się dysku twardego, komputer ma mniej miejsca na przechowywanie plików tymczasowych. A bez wystarczającej ilości wolnego miejsca, Twój komputer nie będzie w stanie tak łatwo zapobiec fragmentacji dysku twardego.

Zewnętrzny serwis

Możemy skorzystać z następujących opcji odnośnie naprawy i przyśpieszania komputera: serwis laptopów – Naprawią komputer na miejscu, u klienta lub nawet zdalnie.

Możemy też przesiedzieć trochę czasu w internecie i dowiedzieć się samodzielnie jak przyspieszyć komputer.