Porady

Jak przyspieszyć internet bezprzewodowy? Poradnik

router

Obecnie korzystanie z Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej jest niezwykle popularne. Nie dziwi więc fakt, że każdy chciałby, aby działała ona bez zarzutów i przede wszystkim jak najszybciej.

Słabo działająca sieć Wi-Fi z pewnością nie tylko jest denerwująca, ale również może powodować problemy, na przykład jeśli ktoś pracuje za pośrednictwem Internetu. Można jednak spróbować przyspieszyć Internet bezprzewodowy, wykorzystując dostępne możliwości techniczne.

Prędkość łącza a prędkość sieci Wi-Fi

Przed podjęciem innych działań należy sprawdzić realną prędkość łącza internetowego, które stanowi podstawę sieci bezprzewodowej. Jeśli bowiem nie jest zbyt duża, wówczas inne zabiegi nie pomogą w przyspieszeniu prędkości Internetu bezprzewodowego. Można do tego wykorzystać dostępne w Internecie testy prędkości. Uzyskane wyniki należy porównać z umową z operatorem, być może zasadna będzie zmiana ich warunków, aby uzyskać większą prędkość łącza. Pod uwagę należy brać fakt, iż większa ilość użytkowników, którzy korzystać będą z siebie bezprzewodowej wymusza konieczność posiadania łącza o większej przepustowości.

Odpowiednie ustawienie sprzętu

Urządzenia takie jak router, stanowiące źródło sieci bezprzewodowej powinny być odpowiednio ustawione. Często są wciskane pomiędzy półki lub ściany, co sprawia że sygnał jest znacznie słabszy. Dlatego warto zacząć od przestawienia ich w miejsce bardziej otwarte, dzięki czemu sygnał będzie mógł swobodniej rozchodzić się po otoczeniu. Nie można zapominać, że każde tego typu urządzenie ma ograniczony zasięg, a ponadto ściany czy meble mogą go zmniejszać. Dlatego w przypadku dużych przestrzeni, na których ma być zapewniona sieć bezprzewodowa warto również rozważyć ustawienie większej ilości punktów dostępowych.

Wzmacniacze sygnału

Na rynku bez problemu można obecnie znaleźć różnorodne urządzenia, których zadaniem jest wzmacnianie sygnału sieci bezprzewodowej. Mogą to być na przykład dodatkowe anteny do routera, które nie tylko przyspieszają sieć ale również często zwiększają jej zasięg.

Odpowiednie ustawienia urządzeń

Często przyczyną nie jest router, a same urządzenia, na których korzysta się z Internetu. Warto przejrzeć, czy nie ma uruchomionych zbyt wielu aplikacji w tle, które korzystają z Internetu. Bywa także ze automatyczne aktualizacje odbywające się za pośrednictwem sieci Wi-Fi włączają się co chwilę, tym samym zmniejszając szybkość Internetu.