Jak przyspieszyć domowy internet WiFi? 10 porad

router

Nie raz i nie dwa z pewnością zdarzyło się, że Internet domowy szwankował. Mimo zapewnień operatora, nie był tak szybki i wydajny jak powinien lub się zacinał.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przyspieszenie domowego Wi-Fi, bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności technologicznych. Oto 10 porad na bezstresowe poprawienie swojego Internetu.

1. Sprawdź parametry urządzeń podłączonych do Internetu. Jeśli posiadasz starsze modele komputera czy telefonu, konieczne może być zmienienie ich ustawień fabrycznych lub zaktualizowanie ich tak, aby były kompatybilne z najnowszymi trybami sieci.

2. Odłącz od sieci nieużywane lub używane rzadko urządzenia. Pamiętaj, że im więcej urządzeń podłączonych pod jedną sieć – tym wolniejsze i mniej wydajne łącze internetowe.

3. Wyłącz nieużywane w danym momencie urządzenia elektryczne np. konsola do gier, ponieważ mogą one zakłócać rozchodzenie się fal Wi-Fi. Możesz również przeprowadzić eksperyment, czyli poodłączać z gniazdek wszystkie urządzenia elektryczne, a potem po kolei je uruchamiać, aby sprawdzić które z nich powoduje spowolnienie sieci domowej.

4. Router najlepiej umieść w miejscu usytuowanym wysoko np. na lodówce, gdzie nikt z domowników nie będzie miał okazji go niechcący zrzucić, szturchnąć, czy w inny sposób spowodować złe rozprzestrzenianie się fal Wi-Fi.

5. Router oraz urządzenia z Internetem powinny się znajdować w pobliżu. Im dalej od routera, tym słabszy sygnał, a co za tym idzie – wolniejszy przepływ danych. Obecność ścian również może wpłynąć na jakość połączenia.

6. Ulepsz swój router za pomocą dodatkowych anten. Poprawią one zasięg Internetu, a także zwiększą jego prędkość.

7. Pobierz antywirusa na urządzenia korzystające z domowego Internetu bezprzewodowego. Komputer, laptop, tablet, czy też smartfon mają tendencje do nieumyślnego pobierania wirusów, które mogą między innymi zmniejszyć prędkość Internetu. Aby temu zapobiec, pobierz program antywirusowy, który przeprowadzi analizę Twoich urządzeń domowych.

8. Zmień przeglądarkę. Jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer, czyli wciąż jednej z najpopularniejszych – lepiej przerzuć się na inne, bardziej wydajne alternatywy. Są to np. Google Chrome, Mozilla Firefox i Opera. Działają znacznie szybciej od Explorera, a również są bezpłatne.

9. Jeśli Internet domowy działa wolno tylko na wybranych urządzeniach, zalecane jest usunięcie plików cookies oraz wyczyszczenie pamięci podręcznej. Spowoduje to zdecydowane przyspieszenie Internetu.

10. Jeśli posiadasz łącze bezprzewodowe, to warto również pomyśleć o zmianie routera na Internet kablowy. Internet światłowodowy to aktualnie najszybsza opcja na rynku operatorów, oferujący stabilne, szybkie łącze.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.