Porady

Jak przyspieszyć Androida? 10 prostych porad

nowoczesny telefon

W dzisiejszych czasach niemal wszyscy korzystają ze smartfonów. Czy to z systemem operacyjnym Android czy też z iOS. Poniżej zostanie zaprezentowanych 10 trików, które mogą okazać się bardzo pomocne, kiedy twój telefon z Androidem postanowi nieco zwolnić prędkość swoich funkcji.

1. Zrestartuj telefon

Najprostsza i najbardziej oczywista porada, czyli „włącz i wyłącz” wciąż działa w większości przypadków spowolnienia. Wyczyszczenie pamięci podręcznej spowoduje zwolnienie miejsca na nowe dane, a co za tym idzie – przyspieszenie urządzenia.

2. Usuń zbędne aplikacje i pliki

Niektórzy się dziwią, że odinstalowanie kilku nieużywanych aplikacji i zdjęć o łącznej zwartości 4GB potrafi zdziałać cuda w przypadku wolnodziałającego smartfona.

3. Utrzymuj odpowiednią ilość wolnej pamięci

Aby utrzymać płynność w funkcjonowaniu telefonu, nie zapełniaj całej jego dostępnej pamięci. Zostaw co najmniej kilkaset megabajtów zapasu, żeby urządzenie mogło sprawnie pracować.

4. Używaj szybszej karty pamięci

Pojemna karta pamięci microSD poza ogromną ilością miejsca na pliki, wspomaga działanie zapisanej na niej aplikacji, co pozwala im szybciej pracować.

5. Wyłącz aplikacje w tle

Niektóre aplikacje automatycznie działają w tle, powodując zapełnienie pamięci podręcznej. Aby przyspieszyć swój telefon, przejdź do ustawień aplikacji i ogranicz zaawansowane funkcje tych, których nie potrzebujesz do ciągłego działania w tle.

6. Przenieś aplikacje z kartę SD

Przeniesienie aplikacji z pamięci telefonu do pamięci zewnętrznej spowoduje uwolnienie wielu megabajtów (lub nawet gigabajtów) miejsca w telefonie, co poskutkuje szybszym i bardziej wydajnym działaniem.

7. Zaktualizuj system

Przestarzały i nieaktualizowany od dłuższego czasu system operacyjny może być niekompatybilny z najnowszymi wersjami niektórych aplikacji i przez to spowalniając pracę telefonu.

8. Wyłącz automatyczne aktualizacje aplikacji

Aktualizowanie aplikacji jest bardzo ważne w celu zachowania płynności w funkcjonowaniu telefonu, jednak kiedy telefon postanowi jednocześnie zaktualizować dwadzieścia aplikacji – spowolnienie i zacinanie są niemal gwarantowane.

9. Przeprowadź analizę pod kątem wirusów

Niektóre złośliwe oprogramowania podstępem wkradają się do naszych smartfonów przy okazji przypadkowego kliknięcia w zły link. Zaleca się przeprowadzanie regularnej analizy systemu w celu wykrycia niechcianych wirusów.

10. Zresetuj telefon do ustawień fabrycznych

Jest to krok raczej ostateczny, kiedy telefon jest tak zawirusowany i powolny w działaniu, że nie pozostaje nic innego jak hard reset. Wymaże on wszystkie dane z pamięci telefonu, ale przynajmniej przyspieszy jego działanie.