Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków i Odkryć Geista

Bolesław Prus
Bolesław Prus / źródło: Dyabeł w butelce, artykuł Bolesława Prusa z 1909 roku / Wikipedia

Profesor Geist to jedna postaci w powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Jest to postać, która uznawana była z szaloną i zwariowaną. Profesor mieszkał na przedmieściach Paryża w nędzy oraz przytłoczony naukowym książkami oraz publikacjami. W powieści przyjaźnił się z głównym bohaterem – Wokulskim i prezentowa mu efekty swoich pracy, czyli liczne wynalazki. Poniżej więc 10 najważniejszych wynalazków tego szalonego profesora:

Zobacz też -> Najważniejsze wynalazki XIX wieku

1. Kula cięższa od platyny

Platyna to metal, którego gęstość jest większa nawet od złota. Metal więc cięższy od platyny musiał być bardzo szlachetny orz drogocenny.

2. Szkło cięższe od żelaza

Szkło kojarzy nam się z kruchym materiałem, który łatwo uszkodzić i zniszczyć. Profesor wynalazł więc szkło, które miało być cięższe od żelaza czyli co najmniej tak samo mocne.

3. Sztabkę lekką jak bibułka

Profesor znalazł materiał bardzo wytrzymały niczym sztabka szlachetnego materiału a przy tym bardzo lekkiego.

4. Materiał lżejszy od wody

Materiał który jest lżejszy od wody, będzie unosił się na jej powierzchni, a więc będzie bardzo dobrym budulcem wszelkiego rodzaju statków pływających.

5. Materiał lżejszy od powietrza

Ten wynalazek pozwala na swobodne unoszenie się w powietrzu ponieważ ma on mniejszą gęstość niż powietrze.

6. Nowy materiał wybuchowy

Profesor wynalazł materiał wybuchowy na bazie dynamitu.

7. Latające machiny

Za pomocą lekkiego materiału profesor opracował projekt machiny latającej, która mogła przechylić szalę zwycięstwa w prowadzonych wojnach.

8. Karabin maszynowy

Za pomocą materiału wybuchowego, profesor stworzył pomysł skonstruowania bardzo szybkiego karabinu, który wystrzeliwałby pociski z bardzo szybką częstotliwością, tak że żaden żołnierz nie byłby stanie schować się przed kulami.

9. Lampa

Pomysł lampy profesor przyjął z wynalazku żarówki. Miał to być więc element, który oświetlał by ulice za pomocą prądu elektrycznego.

10. Metoda zamiany metalu nieszlachetnego w wartościowy przedmiot

Profesor wynalazł metodę dzięki, której mógł zmieniać właściwości pewnych materiałów. Szczególnie ważne było, aby zmienić parametry taniego nieszlachetnego metalu w pożądany i drogi materiał.