Ciekawostki

10 Najważniejszych Wynalazków Dedala

Ikar

Dedal to mityczny grecki architekt i wynalazca. Według legend pochodził on z Aten z których uciekł po zabójstwie swojego siostrzeńca Talosa. Następnie znalazł on schronienie na Krecie, gdzie pracował jako wynalazca na dworze Minosa. Swoją sławę zbudował poprzez słynną ucieczkę z krety wraz z synem Ikarem na skrzydłach, które sam zbudował. W historii zasłużył się on wieloma wynalazkami. Poniżej lista 10 najważniejszych z nich:

Zobacz też -> Najważniejsze Wynalazki Archimedesa

1. Skrzydła

Najważniejszym wynalazkiem Dedala były skrzydła na których uciekł z Krety wraz z synem Ikarem. Pomysł powstał na podstawie obserwacji skrzydeł u ptaków. Były one zbudowane więc z ptasich piór posklejanych woskiem. Według mitologii skrzydła działały, ale podczas lotu, Ikar leciał zbyt blisko słońca co spowodowało stopnienie wosku i zniszczenie skrzydeł czego skutkiem była jego śmierć.

2. Labirynt

Kolejnym wynalazkiem był labirynt zbudowany na Krecie u króla Minosa. Zamknięty był tam mityczny potwór Minotaur.

3. Stolarstwo i ciesielstwo

Następnym wynalazkiem Dedala było wynalezienie stolarstwa i ciesielstwa. Były to techniczne prace związane z obróbką drewna.

4. Maszty i żagle

Innym wynalazkiem greckiego architekta były maszty i żagle łodzi na dworze króla Minosa. Służyły one do budowy całej floty marynarki wojennej króla.

5. Posągi

Według mitologii greckiej Dedal wyrzeźbił wyjątkowe posągi przedstawiające postaci pochodzące z Grecji. Były one tak wykonane realistycznie, że w mitologii zostały określone jako żywe posągi.

6. Grundwaga

Kolejnym wynalazkiem była grundwaga. Ten przyrząd to dzisiaj po prostu znana wszystkim poziomica służąca do pomiaru pionu i poziomu.

7. Piła

Dedal wynalazł też piłę jako narzędzie służące do obróbki drewna w stolarstwie.

8. Świder

Świder był też wynaleziony przez Dedala. Jest to przyrząd, który dziś używany jest w wielu dziedzinach. Przykładowo można w nim wykonywać otwory w drewnie lub w ziemi.

9. Kompas

Według mitologii to właśnie Dedal wynalazł kompas. Ten przyrząd jest pomocny podczas nawigowania, ponieważ potrafi wskazać kierunki na ziemi.

10. Siekiera

Kolejnym wynalazkiem Dedala, który był bardzo pomocny jako narzędzie w obróbce drewna była znana dziś powszechnie siekiera.