Rozrywka

10 Zaskakujących Ciekawostek o Serialu Breaking Bad

Breaking Bad
„Breaking Bad” AMC

„Breaking Bad” uznawany jest przez widzów i krytyków za jeden z najlepszych seriali w historii telewizji.

Stworzony i wyprodukowany przez Vince’a Gilligana serial to historia niedocenianego nauczyciela chemii i liceum – Waltera White’a, który po zdiagnozowaniu u niego nieoperacyjnego raka płuc zaczyna produkować i sprzedawać metamfetaminę, aby zapewnić jakoś byt swojej rodzinie po śmierci.

Oto dziesięć mniej znanych faktów związanych z tą serią, która być może pojawi się w pełnoekranowej wersji.

1. Tytuł „Breaking Bad” to kolokwializm z południowej części Stanów Zjednoczonych, oznaczający zejście na przestępczą drogę.

2. Rolę Waltera White’a zaproponowano pierwotnie Johnowi Cusackowi i Matthew Broderickowi. Obaj ją odrzucili.

3. Ogromna popularność serialu sprawiła, że dilerzy narkotykowi zaczęli dodawać do sprzedawanego przez siebie towaru niebieskiego barwnika, jak w przypadku substancji produkowanych przez Waltera White’a.

4. Pseudonim Waltera White’a – Heisenberg – jest hołdem dla niemieckiego fizyka Wernera Heisenberga, twórcy zasady nieoznaczoności, która mówi, że istnieją takie pary wielkości, których nie da się jednocześnie zmierzyć z dowolną dokładnością.

5. Ewolucja Waltera White’a w trakcie kolejnych sezonów okazała się szokująca nawet dla takiego mistrza kreowania bezwzględnych postaci jak George R.R. Martin – autor „Gry o tron”. 14 odcinek 5 serii pt. „Ozymandias” spowodował, że Martin nazwał głównego bohatera większym potworem niż którakolwiek z jego postaci i obiecał, że zrobi z tym coś w następnej swojej książce.

6. Postać Jesssego Pinkmana miała zginąć w 9 odcinku pierwszej serii. Jednak twórca „Breaking Bad” – Vince Gilligan był pod takim wrażeniem kreacji Aarona Paula, że postanowił rozbudować jego rolę.

7. Jednym z wielbicieli serialu jest Anthony Hopkins, który po obejrzeniu całości w dwa tygodnie, napisał do Bryana Cranstona. Napisał w nim, że jego rola jest najlepszą, jaką widział w całym swoim życiu i porównał „Breaking Bad” z najwybitniejszymi greckimi i szekspirowskimi tragediami.

8. Za swoją rolę Bryan Cranston otrzymał m.in. cztery nagrody Emmy oraz Złoty Glob.

9. Postać Waltera White’a stała się kultowa, a dom, w którym mieszkał w serialu, będący prywatną rezydencją, przeżywał najazd fanów serialu namiętnie wrzucających pizzę na dach i naśladujących w ten sposób jedną ze słynnych scen serialu.

10. To właśnie twórca serialu Vince Gilligan zdecydował o jego zakończeniu w sezonie piątym. Nie chciał powtarzać błędów wielu popularnych serii, które znacznie traciły na jakości, kontynuowane w nieskończoność.