Rozrywka

18 Zaskakujących Ciekawostek o serialu Atypowy

serial atypowy
źródło: Jordin Althaus/Netflix

„Atypowy” to amerykański serial dostępny na platformie internetowej Netflix. Opowiada on o losach Sama, 18 – latka, który nie ma w życiu łatwo, gdyż zmaga się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Postanawia on się usamodzielnić i zdobyć niezależność oraz miłość.

Nie jest to jednak łatwe w typowo amerykańskiej szkole. W dość zabawny i ciekawy sposób poznajemy perypetię Sama, dążącego do samopoznania i jego rodzinę, która również musi zmierzyć się ze zmianami w swoim życiu.

Jeśli tematyka serialu wydaje Ci się interesująca i chciałbyś poznać więcej informacji na temat produkcji, to zapoznaj się z poniższym tekstem. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu

1. Serial został wyprodukowany przez Sony Pictures Television, a jego twórcą i scenarzystką jest Robia Rashid. Kilka odcinków zostało wyprodukowanych przez Setha Gordona. Producentami wykonawczymi są: Robia Rashid, Seth Gordon i Mary Rohlich a producentem serialu jest Jennifer Jason Leigh

2. Sam jest grany przez Keira Gilchrista, w jego matkę wciela się Jennifer Jason Leigh, a w rolę ojca Douga – Michael Rapaport. W życiu nastolatka ważną rolę odgrywa również siostra Casey – w tej roli Brigette Lundy-Paine oraz terapeutka Julia, czyli Amy Okuda.

3. Netflix zamówił pierwszy sezon serialu 18 października 2016 roku, a zdjęcia do produkcji zostały kręcone w Santa Clarita (Kalifornia, USA).

4. W listopadzie 2016 roku ogłoszono, że do obsady dołączy Nik Dodani, a grudniu poinformowano, że w serialu wystąpi Raúl Castillo.

5. 14 września 2017 roku platforma Netflix podjęła decyzję o przedłużeniu serialu o drugi sezon, a 24 października 2018 roku zamówiony został kolejny sezon.

6. Wszystkie odcinki pierwszego sezonu zostały udostępnione 11 sierpnia 2017 roku na Netflixie, a drugi sezon 7 września 2018 roku, a wszystkie odcinki trzeciego sezonu zostały udostępnione 1 listopada 2019 roku. Pierwszy sezon składa się z 8 odcinków, natomiast kolejne 2 sezony mają po 10 epizodów. Każdy odcinek trwa około 30 minut.

7. Atypowy to serial z gatunku komediodramatu

8. Serial w roku 2018 został nominowany do nagrody Satelity jako najlepszy serial komediowy. Nie otrzymał jednak nagrody.

9. „Atypowy” przedstawia rodzinę Gardnerów. Sam to nastolatek, który cierpi na spektrum autyzmu, ale chce prowadzić w miarę normalne życie, tak jak reszta jego rówieśników. Młodsza siostra Sama chodzi do liceum i odnosi sukcesy w sporcie, a ponadto stara się ona wspierać brata. Serial był chwalony za realistyczne pokazanie problemów z jakimi borykają się osoby z autyzmem, zachowując przy tym komediowy charakter.

10. W sezonie drugim do fabuły zostało wprowadzonych pięć nowych bohaterów granych przez aktorów ze spektrum autyzmu, w celu jeszcze lepszego i głębszego pokazania tego zjawiska. Na plan została zaproszona również specjalistka w roli konsultantki, aby dokładniej przedstawić owe zaburzenie.

11. Serial prowokuje chyba każdego widza, aby przybliżył sobie informacje dotyczące autyzmu. Produkcja uświadamia to, jak czują się osoby z takim zaburzeniem i jak odbierają otoczenie.

12. Widz może obserwować rzeczywistość oczami Sama, dlatego dokładnie jest bardziej świadomy problemów, z jakimi musi się on borykać, zwłaszcza gdy chce znaleźć dziewczynę.

13. To nie tylko opowieść o codziennym życiu młodych – dorosłych, ale także o problemach osób starszych, takich jak rodzice Sama, który czasami również nie mogą poradzić sobie z własnym życiem.

14. W nowym sezonie historia sama nie stanowi już centrum opowieści, a fabuła obejmuje w większym stopniu losy poszczególnych członków rodziny i przyjaciół. Sezon 3 stanowi połączenie kilku historii, dlatego Sam przestaje być główną postacią.

15. W trzecim sezonie twórcy serialu zasięgają porady konsultantów do spraw osób właśnie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W tym właśnie sezonie zostaje wprowadzona nowa bohaterka w spektrum. Sam poznaje nową koleżankę na uczelni w pokoju stworzonym specjalnie, aby studenci mogli się wyciszyć.

16. „Atypowy” to serial, który potrafi zarówno rozśmieszyć, jak i zasmucić widza. Pozwala on na uzmysłowienie sobie tego, jak wiele z pozoru prostych czynności, może sprawiać trudność osobom w spektrum autyzmu.

17. Ciekawym wątkiem jest poszukiwanie przez Sama dziewczyny, które rozrasta się do wielkiego projektu, w który zaangażowanych zostaje wiele osób, od przyjaciół, przez terapeutkę aż do pracownika sklepu komputerowego. Napotkane po drodze trudności, przedstawione zostały w niezwykle humorystyczny sposób.

18. Aktor wcielający się w postać Sama twierdzi, że poprzez serial chciałby pokazać, że tak naprawdę nikt nie jest normalny. Kilka scen na pewno otworzą widzom oczy na kwestię autyzmu, gdyż jest on błędnie postrzegany przez wiele osób. Scenarzystka poprzez serial chciała poszerzyć wiedzy na temat tego schorzenia i wyjaśnić kilka kwestii z nim związanych.