34 rzeczy, których nie wiedziałeś o Albercie Einsteinie

Albert Einstein

Albert Einstein jest obecnie związane głównie z jednym prostym wzorem: E = mc2. Wielu nazywa go najbardziej znaną formułą na świecie. Był największym geniuszem swoich czasów.

Rzeczy, których nie wiedziałeś o Albercie Einsteinie

1. Einstein urodził się w Ulm w 1879 roku w Niemczech. Przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych w czasie działania nazistowskiego reżimu. Pojawił się nawet w niemieckim magazynie, w którym wymieniono spis wrogów państwa wraz z wyrażeniem „Jeszcze nie powieszony”.

2. On nie jest całkowicie odpowiedzialny za E = mc2. Najważniejsza część równania – sugestia równoważności masy i energii – została zaproponowana przez wielu naukowców, w tym Friedricha Hasenöhrl, Henri Poincaré i Olivera Heaviside lat, nawet dziesięciolecia, zanim Einstein opublikował swoją teorię w 1905 roku. Nawet równanie samo w sobie, w nieco innej wersji, zostało opublikowane więcej niż raz przed Einsteinem, którzy rzeczywiście był w stanie uprościć równanie i zrobić w takiej formie, która uczyniła go sławnym.

3. Galileuszi był ulubionym naukowcem Einsteina.

4. Czy wiesz, że Einstein napisał swój pierwszy esej na temat fizyki teoretycznej w wieku 16 lat, który zatytułował „O badaniu stanu Ether w polu magnetycznym”?

5. Einstein otrzymał obywatelstwo szwajcarskie pod warunkiem, że będzie w stanie uzyskać pracę na pełen etat w kraju. Musiał również uiścić pewną opłatę. Einstein co miesiąc oszczędzał, aby mógł zapłacić wspomnianą opłatę. Chciał być obywatelem szwajcarskim, ponieważ podziwiał kraj, który szanuje indywidualność i prywatność jego mieszkańców.

6. Zaćmienie słońca sprawiło, że Einstein stał się sławny na całym świecie. W 1915 r. Einstein opublikował swoją teorię względności ogólnej, w której stwierdził, że pola grawitacyjne powodują zakłócenia w strukturze przestrzeni i czasu. Teoria pozostawała kontrowersyjna aż do maja 1919 r., kiedy to całkowite zaćmienie Słońca zapewniło odpowiednie warunki do sprawdzenia jego twierdzenia, że obiekt supermasywny – w tym przypadku słońce – spowodowałoby wymierną krzywą w mijającym przez nie świetle gwiazd.

7. Ta niesamowita postać zmieniła kształt współczesnej nauki i zawsze będzie znana przez jego charakterystyczne włosy i zabawne, ekscentryczne zachowanie.

8. Głowa tłusta przy urodzeniu: Albert miał bardzo dużą głowę w chwili urodzenia. To zaskoczyło jego matkę i babcię, kiedy zobaczyli go po raz pierwszy.

9. Einstein w młodym wieku lubił pracę nad zagadkami, wznoszenie skomplikowanych konstrukcji za pomocą zestawów zabawek.

10. Jego zaangażowanie w rozwoju broni jądrowej jest często błędnie interpretowane, niektórzy twierdzą, że pomógł stworzyć bombę atomową. W rzeczywistości napisał list do prezydenta Roosevelta zachęcający go do rozpoczęcia pracy nad taką bronią, co doprowadziło do powstania projektu Manhattan, który ostatecznie był odpowiedzialny za bombę. Chociaż Einstein był oddanym pacyfistą, a później rzecznikiem ds. broni nuklearnej, był przekonany, że Ameryka potrzebuje bomby atomowej przed nazistami.

11. Chociaż jego rodzina była Żydami aszkenazyjskimi, Albert spędził 3 lata w katolickiej szkole podstawowej w Monachium, od 5 roku życia. Następnie przeniósł się do gimnazjum Luitpold, które obecnie nosi jego imię – gimnazjum Alberta Einsteina.

12. Kiedy Einstein zmarł, człowiek o imieniu Thomas Harvey wykonał nielegalną autopsję i ukradł mózg Einsteina. Przez dziesiątki lat przechowywał kawałki zachowanego mózgu w dwóch słoikach, które przechowywał w swoim laboratorium w Filadelfii, w piwnicy. Harvey ostatecznie zwrócił mózg Einsteina do Princeton Hospital, gdzie przeprowadził autopsję. Dziś Muzeum Muttera w Filadelfii jest jedynym miejscem, gdzie publiczność może zobaczyć mózg Einsteina. Harvey usunął również gałki oczne Einsteina i podarował je Henry’emu Abramsowi. Do dziś gałki oczne są przechowywane w sejfie w Nowym Jorku.

13. Einstein urodził się w 1879 roku w Niemczech, w mieście Ulm. Oprócz Niemiec mieszkał jednak w Szwajcarii, Włoszech i USA. Zmarł 18 kwietnia 1955 roku w Princeton, New Jersey.

14. Zmienił obywatelstwo na szwajcarskie, aby uniknąć służby wojskowej. Później, gdy przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, uzyskał obywatelstwo amerykańskie.

15. Einstein miał problemy z mówieniem, gdy był młody, i nie mówił aż do trzeciego roku życia. Obecnie istnieje termin „syndrom Einsteina”, wymyślony przez dr Thomasa Sowella, który opisuje wyjątkowo jasne umysły, które rozwinęli swoje umiejętności mówienia później niż zwykle.

16. Do 9 roku życia Einstein zastanawiał się nad tym, co chciał powiedzieć przed przemówieniem.

17. Pierwsze małżeństwo Einsteina trwało tylko 3 miesiące, zanim Mileva go opuściła, zabrał ich dzieci i wrócił do Zurychu, i choć Einstein podobno był bardzo zdenerwowany z powodu odejścia jego żony, w ciągu kilku tygodni zauważył, jak bardzo „korzystne” dla jego pracy było mieć cały dom dla siebie.

18. Einstein potrzebował dziewięciu lat, aby dostać pracę w środowisku akademickim.

19. Einstein porzucił naukę w wieku 15 lat. Doskonale radził sobie w szkole, ale nie podobał mu się zdyscyplinowany styl jego nauczycieli w monachijskiej szkole gimnazjalnej w Niemczech.

20. Uwielbiał muzykę. „Życie bez grania muzyki jest dla mnie niewyobrażalne. Moje życie widzę w kategoriach muzyki…. Z muzyki czerpię największą radość z życia”. Jego żona Elsa przyznała, że zakochała się w Einsteinie z powodu tego, jak pięknie grał Mozarta na swoich skrzypcach.

21. Einstein powiedział: „Jeśli zabałaganione biurko jest znakiem zabałaganionego umysłu, to czym jest puste biurko?”

22. W 1952 r. państwo Izrael zaproponowało Einsteinowi stanowisko prezydenta, ale on odmówił.

23. Albert Einstein nigdy nie nauczył się pływać. Kochał jednak żeglarstwo i kontynuował je jako hobby przez całe życie.

24. Einstein nie lubił nosić skarpetek. Noszenie skarpetek było dla niego cierpieniem i często miał w nich dziury.

25. Ojciec Einsteina i wujek posiadali firmę, która produkowała sprzęt elektryczny wykorzystujący prąd stały.

26. Jego sukces jest przypisywany jego niekonwencjonalne podejście do nauki i obsesję na punkcie tajemnic, których inni nie uważali za zabawne. Einstein podkreślał znaczenie indywidualności.

27. Objaw zaburzenia psychiatrycznego: Einstein przez całe życie miał łagodną formę echolalii, co powodowało, że powtarzał sobie zwroty dwa lub trzy razy, zwłaszcza jeśli mu się podobały. Lubił myśleć w obrazach, co było ważną taktyką najbardziej znanych myślicieli i naukowców na świecie, w tym Nikoli Tesli.

28. Miał młodszą siostrę, Marię „Maję” Einstein, która była o dwa lata młodsza od Alberta. Studiowała języki romańskie i ukończyła Uniwersytet w Bernie, a następnie przeniosła się do Włoch. Kiedy włoski dyktator Benito Mussolini wprowadził antysemickie prawa przed II wojną światową, przeniosła się do Princeton w USA, gdzie mieszkała z Albertem.

29. Po rozwodzie Einsteina z pierwszą żoną, Milevą Maric, ożenił się ze swoją kuzynką, Elsą Lowenthal. Był w rzeczywistości dość złym mężem dla swojej pierwszej żony w późniejszych latach. Miał sprawy, których nigdy nie próbował ukrywać, przeniósł całą rodzinę do Berlina bez dyskusji i traktował ją bardziej jako służącą niż żonę.

30. Einstein nie oblał matematyki jako dziecko. Zdobył wysokie oceny w czasie swoich dni szkolnych w Monachium i był sfrustrowany tylko tym, co określił jako „dyscyplinę”, której domagali się jego nauczyciele. Przyszły laureat Nagrody Nobla porzucił szkołę w wieku 15 lat i wyjechał z Niemiec, aby uniknąć państwowej służby wojskowej, ale przedtem konsekwentnie był na czele swojej klasy.

31. Einstein miał straszliwą pamięć szczegółów, które uważał za nieistotne. Einstein, pytany o to, dlaczego musiał sprawdzić swój numer telefonu, odpowiedział: „Dlaczego powinienem zapamiętać coś, co tak łatwo mogę uzyskać z książki?

32. Po jego śmierci w 1955 roku, spowodowanej krwawieniem wewnętrznym, ciało Einsteina zostało oddane do nauki na jego prośby, a jego ciało było wielokrotnie badane przez lata przez lekarzy i naukowców. W szczególności, wiele badań zostało prowadzonych na mózgu Einsteina, który został pobrany z jego ciała zaledwie 7 godzin po jego śmierci.

33. Miłość Einsteina do palenia była tak ogromna, że przypisał palenie fajki uspokajającemu efektowi.

34. Einstein współtworzył również wynalezienie lodówki, która działałaby na sprężone gazy. Einstein jest również uważany za człowieka stojącego za wynalazkami takimi jak ogniwa fotoelektryczne, lasery, energia jądrowa, światłowody, a nawet półprzewodniki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *