34 Interesujących Ciekawostek o Thomasu Edisonie

Dom Thomasa Edisona

Thomas Alva Edison był wynalazcą niepodobnym do żadnego innego w historii, a jego wpływ jest nadal odczuwalny w codziennym życiu. Poznajcie ciekawostki i mało znane informacje o Thomasu Edisonie.

1. W 1954 roku, w wieku siedmiu lat, Edison uczęszczał do szkoły na krótki okres 12 tygodni. Będąc nadpobudliwym dzieckiem, nauczyciele Edisona nie mogli sobie z nim poradzić. Matka wzięła go ze szkoły i opiekowała się nim w domu do 11 roku życia. Dlatego też Edison jako dziecko miał bardzo małą formalną edukację.

2. Wraz z rosnącym apetytem na wiedzę i czytanie, rozwijał on umiejętności samodzielnego uczenia się.

3. Thomas Edison uzyskał w sumie 1093 patenty na swoje wynalazki.

4. Do najsłynniejszych wynalazków Thomasa Edisona należą: system oświetlenia elektrycznego, fonograf i kamera filmowa.

5. Co ciekawe, Thomas Edison nie wynalazł żarówki. Wcześniej stworzono kilka projektów żarówki, ale jego wynalazek był najbardziej praktyczny i najbardziej efektywny.

6. Edison lubił czytać i recytować poezję.

7. Thomas Alva Edison urodził się 11 lutego 1847 roku w Mediolanie, w stanie Ohio. Był siódmym i ostatnim dzieckiem urodzonym przez Samuela Edisona Jr. i Nancy Elliott Edison i był jednym z czterech, którzy przeżyli do dorosłości.

8. Edison często spędzał 18 godzin dziennie w pracy i tylko 4 godzin na spanie.

9. Thomas Edison wynalazł alkaliczną baterię magazynującą.
Wynalezienie przez Thomasa Edisona baterii przyniosło mu fortunę na początku jego kariery.

10. W kosmosie znajduje się asteroida o nazwie 742 Edisona, nazwana na cześć Thomasa Edisona.

11. Thomas Edison został wprowadzony do New Jersey Hall of Fame po swojej śmierci. Po jego śmierci otrzymał również Technical Grammy Award.

12. Tajemnicą jego sukcesu była nie tylko kreatywność, ale także zdolność do stworzenia miejsca pracy, w którym mógł pobudzić zdolności twórcze innych ludzi.

Edison

13. Edison miał szansę poprawić swój słuch poprzez operację, jednak nie skorzystał z tej możliwości. Nie chciał podobno przechodzić przez trudność z uwolnieniem się od sposobu kierowania swoim myśleniem w głośnym świecie.

14. Został nazwany „Czarnoksiężnikiem z Menlo Park” z powodu wielu wynalazków i ulepszeń, które wypłynęły z drzwi jego laboratorium.

15. Edison lubił sztuki Szekspira i chciał zostać aktorem. Jednak ze względu na jego wysoki głos i nieśmiałość przed publicznością, szybko porzucił ten pomysł.

16. Thomas Edison miał szkarlatynę w dzieciństwie. Jako dziecko często cierpiał również na infekcje uszu. W wyniku tego miał problemy ze słuchem w obu uszach i w późnym okresie życia był prawie głuchy.

17. Podczas wojny domowej Edison poznał powstającą technologię telegrafii i podróżował po kraju pracując jako telegrafista. Miał poważne problemy ze słuchem, które w różny sposób były przypisywane szkarlatynie, zapaleniu sutka lub uderzeniu w głowę.

18. Thomas Edison był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona Tomasza Edisona, Mary Stilwell, zmarła w wieku 29 lat. Mieli razem trójkę dzieci. Drugą żoną Tomasza Edisona była Mina Miller, mieli też trójkę dzieci.

19. Czoło Thomasa Edisona było niezwykle szerokie, a jego głowa była znacznie większa od przeciętnej.

20. Edison przez pewien czas pracował dla The Associated Press. Musiał jednak zrezygnować z pracy ze względu na postęp technologiczny i upośledzenie słuchu, co nie pozwalało mu na kontynuowanie pracy w firmie. Został ponownie zatrudniony w firmie Western Union Company.

21. W 1901 roku Edison stworzył baterię niklowo-żelazową, którą uznał za lepszą od obecnych na rynku baterii. Fakty pokazują, że celem Thomasa Edisona było wykorzystanie tego akumulatora w pojazdach elektrycznych. Niestety, kilka lat po stworzeniu przez niego akumulatora, producenci przestali produkować te niegdyś popularne pojazdy elektryczne. Kolejne pojazdy w większym stopniu opierały się na benzynie i parze.

22. Thomas Edison został przeszkolony w wieku 14 lat, aby zostać operatorem telegrafu. W późniejszym okresie życia wynalazł elektryczną maszynę telegraficzną.

laboratorium
laboratorium

23. Czytał książki z biblioteki i uczył się sam, ale od matki nauczył się kochać czytać i przeprowadzać eksperymenty. Powiedział: „Moja matka mnie stworzyła. Była taka prawdziwa, taka pewna siebie i czułem, że mam dla kogo żyć, kogoś, kogo nie mogę rozczarować.”

24. Thomas Edison wynalazł nowoczesną maszynę do tatuażu.

25. W latach 1870-1875 Edison pracował w Newark w New Jersey, gdzie opracowywał produkty związane z telegrafią zarówno dla Western Union Telegraph Company, jak i jej rywali.

26. Edison nauczył się mówić dopiero kiedy miał prawie cztery lata.

27. W 1876 założył swoje pierwsze laboratorium w Menlo Park w Kalifornii. Było to pierwsze na świecie laboratorium badań przemysłowych. W pewnym sensie, to laboratorium jest również uważane za jeden z jego największych wynalazków. Było ono dobrze wyposażone i to właśnie w nim Edison pracował, by zmienić świat.

28. Edison jako dziecko często bawił się rozbieraniem rzeczy, żeby zobaczyć, jak działają.

29. Thomas Edison nie był zadowolony, kiedy filmy zaczęły mieć dźwięk. Myślał, że to zrujnuje aktorstwo.

30. Matka Edisona zmarła w 1871 r., a w tym samym roku poślubił 16-letnią Mary Stillwell.

31. W 1878 roku, z pomocą kilku inwestorów, Thomas Edison założył Edison Electric Light Company w Nowym Jorku.

32. Kiedy Titanic zatonął w Oceanie Atlantyckim, telegraf zaalarmował ratowników o katastrofie.

33. Jako nastolatek, Edison sprzedawał gazety i cukierki w pociągu w Michigan. Zawsze był biznesmenem. Uzyskał nawet prawo do bycia wyłącznym sprzedawcą gazet na kolei i rozpoczął mały biznes z czterema asystentami.

34. Thomas Edison zmarł 18 października 1931 roku z powodu powikłań cukrzycy. Miał 84 lata.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *