Ciekawostki

25 zaskakujących informacji o Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie
źródło: Henri Manuel / Wikipedia

Maria Skłodowska-Curie uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych kobiet, które miały nieocenioną rolę w kształtowaniu losów świata.

Zobacz też -> Ciekawostki o fizyce kwantowej

Dzięki jej okryciom, już na początku XX wieku upowszechniono badania RTG, utworzono placówki radiologiczne oraz wyleczono raka szyjki macicy. Wprowadzenie do naukowego słownika terminu „promieniotwórczości” również było jej zasługą.

Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała tytuł doktora nauk ścisłych. Jest uznawana za symbol emancypacji kobiet. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej niezwykłej kobiety, to koniecznie przeczytaj poniższe ciekawostki, dotyczące życia Marii Skłodowskiej – Curie.

1. Skłodowska jako pierwsza osoba na świecie otrzymała aż dwie Nagrody Nobla, dodatkowo, jako jedna z dwóch osób dostała tę nagrodę w dwóch dziedzinach – fizyki i chemii. Drugą osobą był Linus Paulin, który otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla oraz nagrodę w dziedzinie chemii.

2. W roku 1932 dzięki Marii Curie – Skłodowskiej powstał w Warszawie Instytut Radowy, który prowadził leczenie radioterapią. Jej dyrektorem została siostra Skłodowskiej – Bronisława.

3. Była pierwszą kobietą, która została profesorem na Sorbonie. Jej mąż Piotr, był kierownikiem katedry fizyki na tym uniwersytecie, dodatkowo, specjalnie dla niego oraz Marii założono laboratorium. Po jego śmierci postanowiono, że Skłodowska przejmie kierownictwo nad tą katedrą i tym samym stała się pierwszą panią profesor, w świecie dominowanym przez mężczyzn.

4. Jako pierwsza kobieta w historii, zdała wstępny egzamin na Sorbonie, na wydział fizyki i chemii.

5. Należała do pierwszych kobiet, które zdały egzamin na prawo jazdy, w tym również na samochody ciężarowe. Sama jednak wolała poruszać się na rowerze. Na jednośladzie wyruszyła nawet w podróż poślubną ze swoim mężem Piotrem.

6. Maria Skłodowska miała dwie córki – Irenę, która poszła w jej ślady i w roku 1935 odebrała Nagrodę Nobla z chemii oraz Eve, znaną jako „pierwsza dama UNICEF-u”, była politykiem i pisarką. Która w roku 1944 otrzymała nominację do Nagrody Pulitzera.

7. Podczas I Wojny Światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych żołnierzy. Ponieważ nie mogła służyć Polsce, dlatego chciała pomóc Francji. Z paryskich pracowni zebrała aparaty rentgenowskie i zorganizowała specjalne samochody z aparaturą, które były nazywane „małe Curie”. Były to działania nowatorskie z zakresu diagnostyki zdrowia. Jej wytrwałość pozwoliła na wykonanie zdjęć rentgenowskich w warunkach polowych.

8. Jej wizerunek trafił na monety i banknoty. W Polsce pojawiła się na 2 banknotach i 6 monetach, we Francji była na 1 banknocie i na 1 monecie, natomiast w Hiszpanii – na jednej monecie.

9. Była niezwykle zdolnym dzieckiem, w wieku czterech lat potrafiła płynnie czytać. Rozpoczęła również naukę języków obcych, ostatecznie posługując się aż pięcioma.

10. Po ukończeniu Sorbony, zależało jej na podjęciu pracy na krakowskim uniwersytecie, jednak w tamtych czasach kobiety nie miały prawa studiować, nie mówiąc już o podjęciu pracy na uniwersytecie.

11. Skłodowska obracała się wśród najsławniejszych naukowców – dobrze znała Ernesta Solvaya, przyjaźniła się również z Albertem Einsteinem, z którym przez lata korespondowała. Co ciekawe, każde z nich pisało listy w języku, którego używało na co dzień. Skłodowska – stosowała język francuski, natomiast Einstein posługiwał się niemieckim. Według biografów obojga naukowców, Einstein zawdzięcza swoją karierę właśnie Marii, która napisała mu rekomendację, kiedy ubiegał się o stanowisko profesora na uniwersytecie w Zurychu. Niemiecki fizyk zawsze ciepło się o niej wypowiadał.

12. Gdyby Piotr Curie nie zgłosił sprzeciwu i nie odmówił samodzielnego przyjęcia Nagrody Nobla, to prawdopodobnym jest, że Maria nie otrzymałaby pierwszego wyróżnienia. Piotr jednak twierdził, że jego odkrycie naukowe, jest w takim samym stopniu zasługą Skłodowskiej.

13. Małżeństwo Marii z Piotrem uchodziło za bardzo szczęśliwe. Połączyła ich nie tylko miłość do chemii i fizyki, ale również prawdziwe uczucie. Nieszczęśliwy wypadek Piotra, przerwał jednak szczęście rodzinne. Skłodowska bardzo przeżyła śmierć męża, czego efektem był „Dziennik żałobny”, którego fragmenty można znaleźć w wydanej pod redakcją Alicji Albrecht, książce „Maria Skłodowska – Curie”.

14. Romans z francuskim fizykiem, Paulem Langevinem, był bez wątpienia najbardziej burzliwym okresem w jej życiu. Związek z żonatym mężczyzną stanowił dla niej wielki kłopot – prasa wielokrotnie oskarżała ją o rozbicie rodziny. Życie osobiste Skłodowskiej miało tez ogromny wpływ na jej postrzeganie przez środowisko naukowe. Podważano jej autorytet w dziedzinie chemii i fizyki, a nawet odradzano przyjęcia drugiej Nagrody Nobla. Członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk chcieli nawet wycofać wyróżnienie, jednak Skłodowska uznała, że jej życie prywatne nie powinno mieć wpływu na dokonania naukowe i ostatecznie odebrała nagrodę.

15. Chociaż Maria i Langevin w końcu się rozstali, to ich związek został uwieczniony w wielu tekstach kulturowych, np. w teatralnej sztuce pt. „ Ja, Maria”. Co ciekawe, ich losy połączyły się po śmierci za sprawą wnuków. Mianowicie, Helena Jolit – wnuczka Skłodowskiej wyszła za Michela Langevina – wnuka Paula. Zgodnie z rodzinną tradycją, oboje zajmują się fizyką.

16. We Francji Skłodowska uchodziła za Żydówkę, co było powodem wielu komentarzy i szykan pod jej adresem. Tak naprawdę Maria przyjęła chrzest w wierze katolickiej, a domniemania na temat jej pochodzenia, były nieprawdziwe. Sugerowano się wtedy jej drugim imieniem – Salomea, które ta otrzymała po babce.

17. Maria otrzymała wiele wyróżnień, między innymi Order Narodowy Legii Honoru, Order Orła Białego, honorowe obywatelstwo Warszawy oraz honorowe obywatelstwo szwedzkiego miasta Glasgow. Została także wyróżniona doktoratami honorowymi: Politechniki Lwowskiej w 1912 roku, Uniwersytetu Poznańskiego w 1922 roku, Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1924 roku oraz Politechniki Warszawskiej w roku 1926.

18. Jej przyjazd do Paryża był możliwy, za sprawą porozumienia, które zawarła przed laty, ze swoją siostrą. Postanowiły bowiem, że pierwsza do Francji pojedzie Bronisława, aby studiować medycynę, a Maria będzie jej przesyłać pieniądze, które zarabiał pracując jako guwernantka. Później natomiast, miała ona korzystać z pomocy finansowej siostry. I w ten właśnie sposób w roku 1891 udało się Marii wyjechać do Paryża i rozpocząć studia na Sorbonie.

19. W roku 1898 wspólnie z mężem odkryli nowy pierwiastek, nazwany na cześć jej rodzimego kraju – polonem. W grudniu tego samego roku podali do wiadomości publicznej informację o istnieniu drugiego pierwiastka – radu. Kiedy okazało się, że rad jest znacznie ważniejszy, Maria żałowała, że to właśnie jemu nie nadała nazwy „polon”. Rad wkrótce potem, rad został ogłoszony lekarstwem na raka.

20. Dzięki radowi już w roku 1905 udało się wyleczyć raka szyjki macicy.

21. W roku 1932 odwiedziła ojczyznę po raz ostatni, biorąc udział w otwarciu Instytutu Radowego w Warszawie.

22. Zmarła 4 lipca 1934 roku z powodu anemii złośliwej.

23. Spoczęła w paryskim Panteonie obok Emila Zoli, Woltera, Wiktora Hugo.

24. Maria Skłodowska – Curie była także jedną z pierwszych ekolożek.

25. W roku 2015 została uznana przez Szkotów najbardziej wpływową kobietą dwóch stuleci, natomiast w rankingu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii zajęła miejsce po Margaret Thatcher, która była pierwsza.

 

 

 

Maria Skłodowska Curie najważniejsze informacje

Maria Skłodowska-Curie, urodzona 7 listopada 1867 roku w Warszawie, jest jednym z najbardziej znanych polskich naukowców i pionierem w dziedzinie badań nad radioaktywnością. Wychowana w rodzinie nauczycielskiej, w młodości musiała zmagać się z trudnościami finansowymi i społecznymi, w tym z represjami rosyjskiego rządu, które ograniczały możliwości edukacyjne dla kobiet w Polsce. W wieku 24 lat, po gromadzeniu funduszy na edukację pracując jako guwernantka, wyjechała do Paryża, aby studiować na prestiżowej Sorbonie. Tam otrzymała stopnie magistra z fizyki i matematyki.

Jej małżeństwo z Pierre’em Curie, francuskim fizykiem, zbiegło się z jej badaniami nad nieznanym wówczas zjawiskiem radioaktywności, które zapoczątkowała po odkryciu Henri Becquerela. Razem z Pierre’em rozpoczęli prace nad rozumieniem tego zjawiska, co doprowadziło do odkrycia nowych pierwiastków: polonu i radu. Za te przełomowe odkrycia Maria i Pierre Curie otrzymali wspólnie Nagrodę Nobla z fizyki w 1903 roku.

Po tragicznej śmierci Pierre’a w 1906 roku, Maria przejęła jego stanowisko jako profesor na Sorbonie, stając się pierwszą kobietą profesorem na tej uczelni. W 1911 roku została ona również pierwszą osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla, kiedy to zdobyła drugą nagrodę, tym razem z chemii, za odkrycie polonu i radu oraz za badania nad naturą radioaktywności.

Mimo że praca z radioaktywnymi substancjami znacznie przyczyniła się do jej śmierci na chorobę popromienną w 1934 roku, jej pionierskie badania otworzyły drogę do rozwoju medycyny nuklearnej i leczenia raka. Maria Skłodowska-Curie pozostaje symbolem niezłomności, determinacji i oddania nauce. Jej wkład w naukę, medycynę i promowanie równości płci w nauce jest nieoceniony i nadal jest źródłem inspiracji dla wielu młodych naukowców na całym świecie.

Czytaj dalej: Najważniejsze Wynalazki i Odkrycia Einsteina

One thought on “25 zaskakujących informacji o Marii Skłodowskiej-Curie

  • Szkoda że nie ma więcej informacji 🙁 ale te info są ciekawe i przydatne !! 🙂

Komentarze są wyłączone.