Rozrywka

17 Fascynujących Ciekawostek o Serialu Człowiek z Wysokiego Zamku

Serial Człowiek z Wysokiego Zamku
źródło: amazon.com

Serial ten jest oparty na powieści science fiction Phillipa K. Dicka z roku 1962. Opowiada o alternatywnej wersji rzeczywistości, w której II wojnę światową wygrali nie Alianci, a nazistowskie Niemcy wraz z Japonią. Serial od razu stał się wielkim hitem i powstały dotychczas aż 4 sezony tego widowiskowego show.

Jest on pozycją obowiązkową dla osób, które interesują się kulturą Dalekiego Wschodu, a w szczególności kulturą Japonii. Z pewnością zainteresuje on także historyków, którzy często snują alternatywne wersje naszej historii, debatując o tym co by było gdyby. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu Człowiek z Wysokiego Zamku.

1. Autor książki, czyli Phillip K. Dick, był bardzo ekscentrycznym artystą. Miał schizofrenię, co nie zmieniało faktu, że był wizjonerem i pisarzem, który w niespotykany sposób kreował światy oraz historie. Gdy powstał pomysł na realizację serialu zaczęto głęboko zastanawiać się, kto będzie w stanie udźwignąć tak duże i kontrowersyjne dzieło. Postawiono na Franka Spotnitz.

2. Muzykę do serialu napisali wspólnie Henry Jackman i Dominic Lewis.

3. Według fabuły serialu, Stany Zjednoczone po przegranej II wojnie światowej podzielone zostały na trzy części. Zachodnia część przypadła Japonii, ze względu na geograficzną bliskość całego wybrzeża. Część wschodnia, czyli Nowy York wraz z cały wybrzeżem dostał się pod niewolę nazistów. Po środku pozostawiono pas ziemi niczyjej.

4. Jednym ze współproducentów jest sam Ridley Scott, czyli niemalże legendarny twórca takich kinowych hitów jak Obcy, Łowca Androidów, Prometeusz, Gladiator, czy Marsjanin.

5. Po latach oczekiwań przez fanów książki na godną ekranizację tego niezwykłego dzieła, doczekali się oni serialu, który składa się z 10 odcinków. Głównym producentem Człowieka z Wysokiego Zamku jest Amazon Prime.

6. Scenografia i gra kolorów obecnych w serialu jest wzorowana na autentycznych zdjęciach z okresu II wojny światowej. Twórcy tego nietuzinkowego show wzorowali się także na tajnych nazistowskich dokumentach, jak na przykład projekt ,,Nowy Berlin’’, czyli stolicy Trzeciej Rzeszy, która miała zostać utworzona po wygraniu przez nazistów II wojny światowej.

7. Wielu zagorzałych fanów twórczości Phillipa K. Dick’a ma sporo zastrzeżeń co do serialu, ponieważ według nich nie odwzorowuje on dokładnie świata przedstawionego przez wizjonera w swoim dziele. Twórcy bronili się w tym wypadku faktem, że serial jest zrealizowany na podstawie książki Człowiek z Wysokiego Zamku, a jak wiadomo seriale realizowane na postawie książek, bardzo często znacząco różnią się od papierowych oryginałów.

8. W obsadzie serialu postawiono na nowe i świeże twarze. W serialu nie dostrzeżemy popularnych hollywoodzkich aktorów i aktorek. Twórcy poprzez taki zabieg chcieli zwrócić uwagę publiczności na autentyczność przedstawionego świata, ponieważ żadna twarz nie jest kojarzona z innej, dużej produkcji filmowej. Dzięki temu serial ogląda się jednym tchem i z łatwością można uwierzyć grającym w nim aktorom.

9. Fani oryginału twierdzą, że dialogi w serialu zostały uproszone i są zbyt lekkie w stosunku do dialogów książkowych bohaterów.

10. Człowiek z Wysokiego Zamku, zdobył ostatecznie aż dwie statuetki Emmy oraz nominację do Saturnów i Satelitów. Serial doczekał się czterech sezonów i każdy z nich składa się z 10 odcinków.

11. Akcja serialu toczy się w latach 60tych. Świecące i błyszczące bilbordy time square z podobiznami Hitlera, wzorowane są na stylistyce bilbordów z lat 60tych ubiegłego wieku.

12. Mundury nazistów z serialu wzorowane były na oryginalnych nazistowskich mundurach zaprojektowanych przez Hugo Bossa.

13. Serial został dość ciepło przyjęty przez recenzentów, lecz większość z nich zarzucała mu zbyt wole tempo akcji, ponieważ w książce wydarzenia rozgrywają się dużo szybciej. Jest to oczywiście subiektywne odczucie, ale ekranizacje powieści zazwyczaj mają to do siebie, że bardzo mocno porównywane są z papierowymi oryginałami.

14. Serial początkowo miał mieć tylko jeden sezon liczący 10 odcinków. Twórcy, którzy dostrzegli, że o serialu zaczyna się robić głośno i odnosi on coraz większe sukcesy, postanowili iść za ciosem i produkować kolejne sezony.

15. Twórcy serialu nie bali się kontrowersji i używali swastyki we wszystkich możliwych scenach i scenografiach. Dzięki takie postawie serial jest o wiele bardziej wiarygodny, niż gdyby zastąpić nazistowski symbol jakimkolwiek innym symbolem, co bardzo często dzieje się w grach komputerowych poświęconych tematyce II wojny światowej. Przykładem gry w której twórcy zrezygnowali z symbolu nazizmu może być gra Wolfenstein.

16. Zdjęcia do serialu kręcone były w Seattle, Monroe, Roslyn w Waszyngtonie, Vancouver, New Westminster, Burnaby i Coquitlam w Kanadzie.

17. Najlepiej ocenianym odcinkiem w całej serii, jest dziesiąty odcinek drugiego sezonu o tytule Fallout.