Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek Naukowych

wieża Eiffla

Wielu z nas nie docenia nauki. Może to być związane z komunikacją ze światem nauki lub sposobem w jaki przedmioty ścisłe są przedstawiane w szkołach.

Aby zainspirować Cię do poznawania czegoś nowego każdego dnia poniżej przedstawiamy 10 niesamowitych naukowych faktów.

1. Rozbłyski słoneczne

Rozbłyski słoneczne są erupcjami promieniowania słonecznego, które wyrzucają z powierzchni Słońca naładowane cząsteczki. Mają one temperaturę zbliżoną do jądra Słońca, czyli nawet kilka milionów stopni. W 1989 r. rozbłysk słoneczny wywołał jedną z najsilniejszych burz geomagnetycznych w atmosferze ziemskiej i spowodował uszkodzenie sieci energetycznej w kanadyjskiej prowincji Quebec.

2. Atmosfery

Atmosfery niektórych planet mają tek ekstremalnie duże ciśnienie, że znajdujące się w nich atomy węgla mogą ulegać krystalizacji i zamieniać się w diamenty. Do planet, na których mogą padać diamenty zamiast kropel deszczu należą: Neptun, Uran i Saturn.

3. Metale

Niektóre metale, takie jak potas, sód, cez czy rubid eksplodują w kontakcie z wodą. Metale te są bardzo reaktywne, wystawione na działanie powietrza natychmiastowo matowieją, a po upuszczeniu do wody eksplodują.

4. Hawaje

Każdego roku Hawaje zbliżają się o 7,5 cm do Alaski. Winne temu są płyty tektoniczne, które pozostają w ciągłym ruchu.

5. Hel

Hel ochłodzony do temperatury zbliżonej do zera absolutnego (-273C) staje się cieczą o niezwykłych właściwościach. Zaczyna on wtedy płynąć wbrew grawitacji do góry.

6. Chmury

Gdy obserwujemy chmury, wydają się nam one lekkie i puszyste. W rzeczywistości mogą one ważyć nawet pół miliona kilogramów.

7. Miód

Wyprodukowany przez pszczoły miód nie ulega zepsuciu. Stężenie cukru w miodzie jest tak wysokie, że nabiera on naturalnych właściwości antybakteryjnych. Dzięki temu słoje miodu mające nawet 5000 lat są nadal bezpieczne do spożycia.

8. Wulkan Kilauea

Wulkan Kilauea, na Hawajach jest najbardziej aktywnym wulkanem świata. Od roku 1983 wybuchł ponad 60 razy.

9. Jedwab

Najbardziej wytrzymałym naturalnym materiałem jest jedwab. Pająki tworzą swoje sieci produkując jedwabne nici. Jedwab przez nie wytworzony jest pięciokrotnie silniejszy od stali.

10. Wieża Eiffla

Wieża Eiffla może być nawet 15 cm wyższa w trakcie lata. Gdy substancje są podgrzewane, cząsteczki je tworzące poruszają się szybciej i zajmują większą objętość. Jest to tzw. rozszerzalność cieplna. Ze względu na tę zależność duże konstrukcje takie jak mosty budowane są z odpowiednimi odstępami, zapewniającymi możliwość rozszerzania się i kurczenia materiału bez ryzyka powstania uszkodzeń.10 Fascynujących ciekawostek naukowe ze świata

4/5 - (liczba ocen: 1)