Tech

25 fascynujących ciekawostek o dronach

latający dron

Drony zyskują coraz większą popularność. Możesz myśleć, że wiesz wszystko o tych bezzałogowych statkach powietrznych. Choć może to być blisko prawdy, istnieją zaskakujące ciekawostki na ich temat. Istnieją również pewne mity, które wymagają obalenia. Oto ciekawostki i mało znane informacje o dronach.

1. Organizacje wojskowe lub rządowe wykorzystują je w mniej dostępnych miejscach, takich jak strefy wojenne. Niektóre z nich są wystarczająco lekkie, aby wystartować z ręki. Inne, tak duże jak samoloty szpiegowskie.

2. W dzisiejszych czasach każdy może pilotować drona. Obsługa jest tak łatwa. Jednak musimy znać zasady poruszania się w przestrzeni powietrznej ponieważ nie wszędzie jest ot legalne. Większość ludzi wykorzystuje je do fotografii, choć cele mogą być różne.

3. W USA jest 2 miliony dronów, a na świecie ponad 7 milionów. Liczba cały czas rośnie.

4. Największym producentem i eksporterem dronów wojskowych i obronnych jest Izrael.

5. Najdroższym dronem wojskowym jest amerykański MQ 9 Reaper, który kosztuje około 14 milionów dolarów.

6. Najdroższym dronem pasażerskim jest chiństko – Ehang 184, który kosztuje około 300 tysięcy dolarów.

7. Drony często wykorzystywane są do filmowania ślubów i produkcji dla biznesu.

8. Pierwsze uzbrojone drony zostały stworzone przez USA, w pogoni za Osamą Bin Ladenem. Od tego czasu uzbrojone drony były wykorzystywane w licznych misjach.

9. Drony są wykorzystywane nie tylko do celów wojskowych, ale także do pomocy policji w walce z przestępczością, ochrony do ratownictwa czy nadzoru środowiska.

10. Lekkie drony takie jak Blade Nano QX lub Hubsan X4 nie mogą pozostać w powietrzu dłużej niż 10 minut. Nie wszystkie drony to mini-drony. Drony DJi Phantom mogą pozostać w powietrzu przez około pół godziny. Amerykańskie drony wojskowe mogą unosić się w powietrzu przez wiele godzin.

11. 70% Polaków widziało drona.

12. SpaceX ma dwa autonomiczne statki-drony, które służą jako platformy lądowania dla rakiety Falcon 9 i Elon Musk osobiście nazwał je „po prostu przeczytaj instrukcje” i „oczywiście nadal cię kocham” jako ukłon w stronę jednego z jego ulubionych autorów science fiction.

13. Holenderska grupa aktywistów użyła drona do dostarczenia kobietom w Polsce leków które przerywają ciąże. W Polsce przerywanie ciąży jest nielegalne.

14. Najszybszy dron może lecieć z prędkością ponad 200 km na godzinę. Nazywa się Racer X.

15. Chociaż istnieje wiele dronów zaprojektowanych specjalnie dla początkujących, nadal potrzebujesz umiejętności do wykonywania powietrznych wyczynów kaskaderskich. Musisz posiadać dużo praktyki przed lotem wysokiej klasy quadcopterem. Ponadto, gotowe do użycia drony są lepsze dla początkujących.

16. Drony wspomagają pracę geodetów. Pomagają przy pomiarach działek pod budowę dróg i gruntów.

17. Coraz więcej firm wykorzystuje pojazdy bezzałogowe do transportu i dostarczania przesyłek do klientów. Samochody bezzałogowe są wykorzystywane do dostarczania produktów takich jak lekarstwa, żywność i pakowane produkty w trudno dostępnych miejscach.

18. Niektórzy ludzie wierzą, że drony mogą być drogim hobby. Podczas gdy istnieje wiele drogich dronów, które oferują wiele funkcji, producenci sprzedają również małe, lekkie drony, które są tańsze niż 100 złotych.

19. Istnieją drony które podlatują do komina i pobierają próbkę dymu. W ten sposób może być badane powietrze i w ten sposób można walczyć ze smogiem.

20. Domino’s pizza testują drony na potrzeby procesu dostawy ich pizzy.

21. W 2013 roku armia Indii przez sześć miesięcy obserwowała, jak „chińskie drony szpiegowskie” naruszają przestrzeń powietrzną. Później dowiedzieli się, że rzeczywiście obserwują Jowisza i Wenus.

22. Mogą być również wykorzystywane do celów humanitarnych, takich jak dostarczanie żywności i pomocy do odległych obszarów.

23. Drony zrewolucjonizują świat rolnictwa, umożliwiając rolnikom oglądanie całego swojego pola, ze swojego tarasu. Rolnik zobaczy zniszczone uprawy i te które są już gotowe do zbiorów.

24. Dron Griff 300 może unieść do 330 kilogramów.

25. Rynek dronów rośnie o ponad 20% rocznie.