Rozrywka

14 Szokujących Ciekawostek o Serialu Zagubieni w kosmosie

serial lost in space
źródło: Netflix

Serial Zagubieni w kosmosie opowiada o losach rodziny Robinsonów. Kiedy w przyszłości odległej o 30 lat możliwe jest już podróżowanie daleko w kosmos, ludzkość postanawia wysłać w kosmos wybrane rodziny w celu kolonizacji obcych planet, ponieważ Ziemia jest poważnie przeludniona.

Przygody, które przeżywają Robinsonowie są doskonałą opowieścią dla całej rodziny. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o serialu.

1. Serial, to tak naprawdę remake serialu z lat 60tych XX wieku. W oryginalnej wersji serialu z lat 60tych akcja rozgrywa się w 1997 roku. We współczesnej wersji, czasem akcji jest rok 2050.

2. Wygląd kosmity spotkanego na nieznanej planecie, jest bardzo mocno inspirowany obecną popkulturą. Wielu fanów porównuje wygląd obcego do rasy kosmitów z serii gier Mass Effect. Jeśli przyjrzymy się obydwu modelom, to faktycznie widać bardzo duże podobieństwo. Gethy z Mass Effect posiadają wizjer w miejscu twarzy, dokładnie tak samo jak obcy z serialu. Wydają także podobne, metaliczne dźwięki oraz w ten sam sposób ukazują emocje, czyli poprzez zmieniające się kolory wizjera. Podobieństwo robotycznych obcych z gry i serialu, wykracza poza sam projekt głowy i wydawanych przez nią dźwięków, ponieważ cały kształt sylwetki, jest niemalże identyczny. Długie kończyny, drapieżny kształt, kolor sprawia, że podobieństwo jest zaskakujące.

3. Twórcą współczesnej wersji Zagubionych w Kosmosie jest Netflix, czyli amerykański serialowy gigant. Efekty, które widoczne są w serialu od pierwszego odcinka pokazują, ze Netflix nie szczędził budżetu na tą produkcję.

4. Pierwszy sezon serialu wydany został na platformie Netflix w 2018 roku i zawierał 10 odcinków. Netflix zapowiedział w 2019 roku kolejny sezon, który zadebiutuje dokładnie 24 grudnia 2019. Fani serialu, jako gwiazdkowy prezent dostaną aż 10 nowych odcinków przygód rodziny Robinsonów.

5. Wybór nazwiska rodzinnego głównych bohaterów serialu nie jest przypadkowy. Jest to oczywiste nawiązanie do książkowej postaci Robinsona Crusoe. Bohater książki Daniela Defoe trafia na bezludną wyspę i walczy tam o przetrwanie. Dokładnie taką samą sytuację przeżywa rodzina Robinsonów z tą różnicą, że rozbijają się oni na obcej, bezludnej planecie.

6. Główny motyw muzyczny do serialu skomponował istny celebryta wśród filmowych kompozytorów, czyli John Williams. Jest on twórcą ścieżek muzycznych do takich hitów jak Gwiezdne Wojny, Indiana Jones, Harry Potter, czy Szczęki.
Głównym kompozytorem serialu jest zaś Christopher Lennertz.

7. 18 kwietnia 2018 pierwszy sezon serialu pojawił się na platformie Netflix. Już w przeciągu pierwszej doby, przyciągnął on uwagę wielu użytkowników platformy streamingowej.

8. Czas trwania każdego odcinka, to 60 minut.

9. Serial Zagubieni w Kosmosie doczekał się aż trzech wersji. Pierwsza wersja pochodzi z lat 60 tych, druga z roku 1998 i jest ona pełnometrażowym filmem, a trzecią jest netflixowy serial z 2018. Jak widać temat zagubienia na obcej planecie od ponad 50 lat jest niesamowicie interesujący dla masowego odbiorcy.

10. W serialu użyto bardzo dużo technologii Green Screeny, przez co najmłodsi aktorzy (Max Jenkins, Taylor Russell, Mina Sundwall) musieli w dużym stopniu polegać na swojej wyobraźni podczas odgrywania poszczególnych scen. Nie wszystkie sceny realizowane były z pomocą Green Screen’a ponieważ ekipa jeździła na wiele zdjęć w plenerze.

11. Sceny z robotem-obcym były kombinacją grafiki komputerowej w połączeniu z prawdziwym aktorem, który odgrywał każdą scenę w specjalnym kombinezonie. Dzięki temu aktorzy nie mieli aż takie trudności w odgrywaniu interakcji z robotycznym obcym.

12. Scena w której jedna z bohaterek uwięziona jest w lodowatej wodzie, była nagrywana w olbrzymiej hali, która była wystylizowana na lodowiec. W hali przez cały dzień zdjęciowy włączone były dmuchawy ze sztucznym śniegiem. Mina Sundwall, której bohaterka była w nie lada tarapatach, nagrała całą scenę, lecz ekipa stwierdziła, że muszą zostać naniesione poprawki, ale Mina spokojnie może iść do szkoły, ponieważ resztę nagrają po jej zajęciach. Młoda aktorka była tak rozkojarzona, że sama stwierdza iż był to dla niej jeden z najcięższych okresów zdjęciowych na planie serialu.

13. Dla aktora Maxa Jenkinsa, najtrudniejszym dniem zdjęciowym był ten w którym razem ze ekipą nagrywali finałowe sceny 10 odcinka pierwszego sezonu. Sceny te naszpikowane są efektami CGI, ale wymagały także od Maxa bardzo dużej wrażliwości i zaangażowania emocjonalnego.

14. Scena w pierwszym odcinku serialu, gdzie Judy Robinson wskakuje do wody, realizowana była na Greek Screenie, ze względu na mnogość efektów komputerowych. Aktorka wcielająca się w Judy Robinson, czyli Taylor Russell przygotowywała się do tej sceny wraz z kaskaderami przez długie miesiące. Scena ta była szczególnie trudna dla młodej aktorki, ponieważ skafander jest w rzeczywistości bardzo ciężki, a aktorka musiała wisieć w bezruchu w powietrzu przez spory okres czasu.