Ciekawostki

26 ciekawostek o Yellowstone, których nie znałeś

John Dutton i Kayce Dutton
Paramount Network

1. Przed tym, jak Viacom zdecydował się na „Yellowstone” dla swojej nowej stacji Paramount Network, scenarzysta Taylor Sheridan wysłał pilotażowy odcinek do Kevina Costnera, który natychmiast zgodził się wcielić w postać patriarchy rodziny Duttonów, Johna Duttona.

2. Zaangażowanie Costnera w projekt przyciągnęło uwagę kadry kierowniczej Viacom, co pomogło sfinalizować umowę. Costner, znany z ról bohaterów o silnych wartościach moralnych, stworzył postać Johna, której nie mógłby zagrać żaden inny aktor.

3. Kelly Reilly, kiedy po raz pierwszy otrzymała scenariusz do „Yellowstone” przed przesłuchaniem do roli Beth, nazwała go „najlepszym pilotem”, jaki kiedykolwiek czytała.

4. Costner uważa, że ​​atrakcyjność „Yellowstone” wynika z autentycznego przedstawienia pewnego „sposobu życia”. „Niezależnie od tego, czy ludzie chcą to przyznać, czy nie, niektórzy nie zdają sobie sprawy, że taki styl życia nadal istnieje” – powiedział w rozmowie z Variety. „To mięso nie trafia do naszych miast, jeśli ktoś nie wstaje wcześnie rano i nie pracuje do późna w nocy, aby dbać o te zwierzęta. To wciąż jest sposób na życie. W kraju wciąż istnieją duże, otwarte przestrzenie. I 'Yellowstone’ to wszystko pokazuje.”

5. Do czwartego sezonu 70% serialu było kręcone w Utah, głównie dzięki ulgom podatkowym oferowanym przez ten stan. Jednak ze względu na niższe limity ulg podatkowych i ryzyko utraty pieniędzy, produkcja została przeniesiona do Montany, gdzie limity ulg podatkowych były znacznie wyższe.

Beth Dutton i Rip Wheeler
Paramount Network

6. Pierwotnie „Yellowstone” miał być limitowaną serią składającą się z dziesięciu odcinków. Dopiero gdy Kevin Costner zgodził się podpisać kontrakt na pierwszy sezon i kolejne, serial przekształcił się w wielo sezonowy dramat. Costner wspomina ten moment, mówiąc: „Musiałem podjąć naprawdę ważną decyzję. Myślałem, że jeśli teraz się wycofam, wszystko mogłoby się rozsypać, zanim zdążyłoby się zacząć.”

7. Paramount, mając na celu rebranding z Spike TV oraz przyciągnięcie czołowych aktorów do nowych produkcji, zaoferował Kevinowi Costnerowi 500 000 dolarów za każdy odcinek pierwszego sezonu „Yellowstone”. Zarobki Costnera wzrosły do 1,3 miliona dolarów za odcinek w piątym sezonie.

8. Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o doświadczeniu życia Duttonów, teraz masz taką szansę. Fani „Yellowstone” mogą zatrzymać się na ranczu Chief Joseph w Darby, Montana, które w serialu jest przedstawiane jako ranczo Duttonów. Poza okresem zdjęciowym, na 2500-akrowym ranczu działa ośrodek dla gości, oferujący domki do wynajęcia.

9. Taylor Sheridan napisał każdy odcinek. Sheridan jest autorem scenariuszy do wszystkich odcinków „Yellowstone” i „1883”, z wyjątkiem pilotażowego odcinka oraz większości drugiego sezonu, gdzie współpracował z innymi pisarzami. Zazwyczaj jest w stanie napisać odcinek w ciągu kilku godzin, co jest dość niezwykłe w przypadku tak dużego serialu telewizyjnego.

10. Wystrój rancza jest utrzymywany przez cały rok. Zdjęcia wnętrza Dutton Lodge są kręcone w prawdziwym prywatnym domu, gdzie scenografowie dodają nowoczesne akcenty, zachowując jednocześnie oryginalne rodzinne pamiątki, aby zachować autentyczność.

kard z serialu yellowstone
Paramount Network

11. Opinie na temat przedstawienia rdzennych Amerykanów w serialu były mieszane. Kelsey Asbille, która gra Monicę, twierdziła, że ma korzenie Czirokezów, jednak plemię Czirokezów wydało oświadczenie, że nie posiada żadnych danych na jej temat. Gil Birmingham, który wciela się w postać wodza Thomasa Rainwatera, jest pochodzenia Komanczów i podobnie jak jego bohater, dorastał w przekonaniu, że jest Meksykaninem.

12. Aktorzy wykonują swoje własne akrobacje na koniach. Dzięki inicjatywie Taylora Sheridana, znanej jako „kowbojski obóz”, wielu aktorów miało okazję samodzielnie wykonać akrobacje związane z jazdą konną. Luke Grimes, odgrywający Kayce Duttona, wspomina jak jego dubler upolował kilka Mustangów, Sheridan zapytał go, czy chciałby spróbować samodzielnie. Grimes opisał to doświadczenie jako „przerażające, ale jednocześnie niezwykle ekscytujące” i uważa ten dzień za jeden z najlepszych na planie.

13. Serial „Yellowstone” został nakręcony z kinową precyzją, aby zapewnić mu głębszy klimat filmowy. Taylor Sheridan zdradził, że cały pierwszy sezon został napisany i nakręcony bez przerw, tak aby przypominał scenariusz filmowy. Operator Ben Richardson wyjaśnia, że ​​serial został nagrany w formacie 2,0:1, typowym dla filmów, używając stałoogniskowych obiektywów, aby uchwycić piękno krajobrazu Montany.

14. Według Taylora Sheridana, Kelly Reilly, grająca Beth, jest najlepszym jeźdźcem w obsadzie, mimo że jej postać rzadko wsiada na konia. Sheridan uważa Beth za najtwardszą postać w serialu i swoją ulubioną do pisania.

15. Jefferson White, odgrywający Jimmiego, dorastał w Nowym Jorku i przed pracą na planie ledwie widział konia. Większość jego scen rodeo jest wykonywana przez dublera, a w zbliżeniach korzysta z mechanicznego konia.

16. Cole Hauser, grający Ripa, pochodzi z aktorskiej rodziny – jego ojciec to Wings Hauser, a pradziadek, Harry Warner, był jednym z założycieli Warner Bros. Jen Landon, córka Michaela Landona, gra Teeter, a Eden Brolin, córka Josha Brolina, wciela się w Miię.

17. Powstały już dwa spin-offy: „1883” i „1923”. Trzeci serial, będący spin-offem o ranczu w Teksasie, jest w przygotowaniu.

18. Serial zdobył jedną nominację do nagrody Emmy w 2021 roku i nominację do nagrody SAG w 2022 roku. Kevin Costner otrzymał Złoty Glob w 2023 roku za najlepszego aktora w serialu dramatycznym.

19. Piąty sezon jest najdłuższym w historii serialu, liczącym 14 odcinków. Sezony 2-4 miały po 10 odcinków, a sezon 1 składał się z 9 odcinków.

20. „Yellowstone” stał się jednym z najpopularniejszych programów telewizji kablowej, a premierę czwartego sezonu w 2021 roku obejrzało prawie 14,7 miliona widzów, co stanowi wzrost o 58% w porównaniu z premierą trzeciego sezonu. Transmisja serialu w serwisie Peacock przyczyniła się do znacznego wzrostu oglądalności.

21. Gil Birmingham, który wciela się w postać wodza Thomasa Rainwatera, od dawna współpracuje z twórcą serialu Taylorem Sheridanem. W 2016 roku Sheridan powiedział Birminghamowi, że pisał tę rolę z myślą o nim. Birmingham docenił autentyczne przedstawienie społeczności rdzennych Amerykanów w „Yellowstone”, mówiąc: „To daje poziom autentyczności, którego nie mógłby dostarczyć żaden inny scenarzysta czy artysta, a ludzie zaczynają naprawdę doceniać i poznawać prawdziwy obraz naszej społeczności.”

22. Kevin Costner jest rozpoznawalny z takich filmów jak „Bodyguard”, „Tańczący z wilkami” i „Pole marzeń”. Jego rola Johna Duttona w „Yellowstone” to jego druga rola telewizyjna, po występie w westernie „Hatfields & McCoys” z 2012 roku, gdzie zagrał Williama Andersona „Devil Anse” Hatfielda.

23. Serial „1883”, który opowiada o początkach rodziny Duttonów w Yellowstone, przedstawia historię ich XIX-wiecznych przodków, Jamesa i Margaret Duttonów. Wyruszają oni na niebezpieczną podróż na zachód z Teksasu do Montany, przemierzając Wielkie Równiny.

24. Helen Mirren i Harrison Ford grają w serialu „1923” którego premiera miała miejsce 8 grudnia 2022 roku na Paramount Network. Wcielają się w role małżeństwa: Carę Dutton i patriarchę Jacoba Duttona. Fabuła skupia się na małżeństwie i ich dzieciach, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w Montanie, stawiając czoła wyzwaniom początku XX wieku, takim jak pandemie, wielka susza, koniec prohibicji czy wielki kryzys.

25. „Yellowstone” jest jednym z najdroższych seriali telewizyjnych. Koszt produkcji jednego odcinka wynosi około 7 milionów dolarów, co wynika z wysokich kosztów związanych z lokacjami, zwierzętami, specjalnymi efektami i wynagrodzeniami dla obsady.

26. Sheridan stworzył tzw. „kowbojski obóz” dla aktorów, w którym uczyli się jazdy konnej, obchodzenia się z bydłem i podstawowych umiejętności kowbojskich. Aktorzy spędzili tam wiele tygodni przed rozpoczęciem zdjęć, aby lepiej zrozumieć swoje postacie i styl życia, który przedstawiają.