Tech

10 najważniejszych technologii dla niewidomych

10 technologii, które ułatwią życie niewidomym

Życie niewidomego człowieka nie należy do najłatwiejszych. Przecież nasze codzienne życie opiera się w 90% na korzystaniu ze zmysłu wzroku, więc trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie osoby kompletnie niewidomej, której codzienne funkcjonowanie to poruszanie się w ciemnościach i poleganie na pozostałych zmysłach. Na szczęście, w dzisiejszym świecie żyje się wygodniej nie tylko ludziom zdrowym, ale także niewidomi odczuwają wyraźną ulgę. Na przestrzeni wieków wszystko szło w tym kierunku, by niewidomym zapewnić możliwie jak najbardziej prowadzenie normalnego życia, dzięki któremu nie będą musieli przez cały czas polegać na rodzinie. Poniżej prezentujemy dziesięć technologii, które zostały wprowadzone, które skutecznie ułatwiły życie ludziom niewidomym.

Zobacz też -> Wynalazki XIX Wieku, Które Najbardziej Zmieniły Życie Ludzi

1: Alfabet Braila

Alfabet Braila

Pozwolił wielu ludziom nauczyć się czytać za pomocą zmysłu dotyku. Dzisiaj – na wysokości głowy, lub nieco niżej – w wielu publicznych miejscach możemy zauważyć wytłoczone kropeczki. Wiele opakowań po lekach również posiada takie oznaczenia. Są nawet specjalne książki, zapisane tym alfabetem. Dzięki temu niewidome dzieci mogą więcej uczyć się o świecie. Wymyślenie i opracowanie tego alfabetu, a także jego zastosowanie, było prawdziwym dobrodziejstwem, które umożliwiło poznawanie świata ludziom, którzy stracili wzrok.

2: Laska służąca do wyczuwania nierówności na gruncie

Laska

Taka laska swego czasu była przełomowym odkryciem, a jej zastosowanie spowodowało, że wiele ludzi mogło swobodnie, choć powoli, spacerować do woli po świeżym powietrzu bez potrzeby trzymania innej osoby pod ramię. Dodatkowo, jest ona znakiem rozpoznawczym dla innych osób.

3: Bransoletka Sunu Band

Sunu-Ban
źródło: shop.sunu.io

To rewolucyjna, najnowsza technologia, która pozwala osobom niewidomym wspomóc korzystanie z białej laski, ale przede wszystkim jest interaktywna. Oznacza to w praktyce, że po pierwsze – dzięki ultradźwiękowemu czujnikowi do echolokacji człowiek może lokalizować przedmioty, które wokół niego się znajdują, po drugie – bransoletka komunikuje się z człowiekiem informując, w jakiej jest odległości od przewodnika czy drugiej osoby. Bransoletka komunikuje się dzięki wibracjom i odpowiednim sygnałom.

4: Aplikacje online

siri
źródło: patentlawyermagazine.com

Dzisiejsze laptopy i telefony posiadają wiele systemów sztucznej inteligencji, na przykład Cortanę czy Siri. Obie te aplikacje głosowo komunikują się z użytkownikiem i są w stanie zapisać ważną wizytę u lekarza w kalendarzu, przypomnieć o niej, znaleźć odpowiednią piosenkę bez potrzeby wstukiwania tytułu w klawiaturę. Do niedawna w wielu komputerach była też dostępna aplikacja dla osób niewidomych, która umożliwiała na głos powtarzanie znaków wpisywanych na klawiaturę.

5: Aplikacja umożliwiająca sprawdzanie wartości banknotów

skan

Jest od jakiegoś czasu dostępna do ściągnięcia na telefony komórkowe i umożliwia odróżnienie różnych rodzajów banknotów w różnych walutach. Wadą jest to, że nie potrafi odróżnić fałszywek od prawdziwych pieniędzy.

6: Aplikacja „Be My Eyes”

Be My Eyes

Umożliwia niewidomym znalezienie pomocy w postaci wolontariusza. Niewidomi i wolontariusze rejestrują się poprzez aplikację, a ta dobiera pomocników ze względu na wspólny obszar oraz język. Cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób niewidomych, jak i wolontariuszy, a dzięki niej już wiele razy udało się pomóc potrzebującym!

7: Przełomowe technologie w operacji oczu

operacja oczu

W zależności od choroby, która dotknęła narząd wzroku – jest jednak możliwe, by wzrok przywrócić. Największą popularnością będą cieszyły się zapewne przeszczepy oczu, jeśli kiedykolwiek taka metoda zostanie z powodzeniem opracowana – w chwili obecnej istnieją inne zabiegi, które jeśli nawet nie przywrócą wzroku w całości, to mogą sprawić, że cierpiący niewidomi będą w stanie zobaczyć więcej, niż dotychczas.

8: oMoby – kolejna fenomenalna aplikacja służąca do rozpoznawania przedmiotów i kolorów oraz nazywania ich

oMoby

Idealna zwłaszcza dla dzieci, ale także i starszych osób, które mają do czynienia z nowymi przedmiotami po raz pierwszy. Oprócz tego, jaki właśnie przedmiot trzymają w ręce i do czego on służy, mogą także przekonać się, jakiego jest koloru.

9: Voice Eye

Voice Eye

Jest to nowa technologia, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące będą mogły dowiedzieć się, co jest napisane w każdej niemal formie tekstu drukowanego. Bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy niekoniecznie znają Brajla lub bardzo szybko się nim porozumiewają. Aplikacja bazuje na funkcji Text-to-Speech.

10: Tłumacz gestów SLVT

Voice Eye

To jedna z największych niespodzianek dzisiejszej technologii. Nie tylko są ogólnie dostępne tłumacze języków w internecie w postaci aplikacji, ale są także już dostępne tłumacze z języka głosowego na język migowy. Dzięki temu osoba niewidoma będzie mogła porozumieć się z niesłyszącą, a niesłysząca – z niewidomą. Nasz tłumacz jest gadżetem w postaci naszyjnika, który posiada funkcję konwertowania gestów na dźwięk, a dźwięków – na tekst pisany!

4/5 - (liczba ocen: 7)

One thought on “10 najważniejszych technologii dla niewidomych

  • 10 technologii dla policji – czekam na to

Komentarze są wyłączone.