Ciekawostki

15 Fascynujących Ciekawostek o Nauce

nauka

Nauka aż obfituje w różnego rodzaju ciekawostki – jedne śmieszne, inne przerażające albo zadziwiające. Co tak naprawdę warto wiedzieć o nauce? Jakie ciekawostki nas… no właśnie- zaciekawią?

1) Ptaki wyczuwają zbliżające się tornado

Trudno powiedzieć, jaki dokładnie jest mechanizm, jednak jest to prawda.

2) Zebry nie da się osiodłać

Nikt z nas nigdy nie widział człowieka galopującego na zebrze prawda? W zasadzi jednak, jakby się tak nad tym zastanowić, to nie ma to żadnego uwarunkowania konkretnego. W końcu zebra i koń należą nawet to jednej rodziny zwierząt. Jednak zebry nigdy nie udało się osiodłać.

3) Jaskółki rzeczywiście latają niżej, gdy zbiera się na deszcz

Jednak nie do końca jest to spowodowane tym, że świetnie wyczuwają, jaka jest pogoda. Bardziej chodzi o to, że zmieniające się ciśnienie i wilgotność powietrza zmusza owady do niższego lotu. To z kolei obniża także lot jaskółek.

4) Jerzyki śpią w locie

Jerzyki to takie małe, ciemne ptaki, mylone nieraz z jaskółkami. Co jest ciekawe to fakt, że praktycznie nigdy one nie siadają – mogą usiąść nawet raz na kilka lat.

5) Kowaliki to jedyne ptaki chodzące głową w dół

Kowalik to taki mały ptak, który występuje także w Polsce. Co ciekawe, tylko on potrafi iść po drzewie głową w dół.

6) Rozwój miast być może spowodowało piwo i chleb

Istnieje dość popularna teoria, według której ludzie przestali się przemieszczać, aby mieć w końcu zboże na chleb i piwo.

7) Dawniej kiłę leczono rtęcią

Z tego też powodu niektórzy mieli srebrne zęby. Warto podkreślić, że rtęć jest trująca i nie wszyscy przeżywali taką kurację

8) Operacje plastyczne nosa

Operacje plastyczne nosa mają swój początek najprawdopodobniej w Indiach. Zasadniczo powody były dwa. Po pierwsze, często karą za kradzież czy inne przewinienia było obcięcie nosa. Po drugie, w przebiegu kiły kilaki często pojawiały się na nosie, w efekcie dając martwicę i powodując odpadnięcie nosa.

9) Trąd i dżuma ciągle istnieją

Wydawało by się, że te choroby należą do jakiejś zamierzchłej przeszłości. Jednak tak nie jest. Trąd, kiła, dżuma, cholera – te wszystkie choroby ciągle występują…

10) W Hiszpanii sylwester przebiega dość spokojnie

Zasadniczo tak. Ludzie zbierają się o 24 na największym placu w mieście, jest trochę fajerwerków i ogni sztucznych, otwierają szampana, jedzą winogrona i generalnie to rozchodzą się do domów.

11) Byk wcale nie reaguje na czerwień

W corridzie byk zasadniczo nie reaguje na kolor czerwony, tylko na ruch.

12) Kocie nosy są tak unikalne, jak linie papilarne człowieka

Co ciekawe, długo świat nie mógł uwierzyć w to, że naprawdę każdy człowiek ma inne linie papilarne.

13) Polska ma najwięcej autobusów i tirów w Unii Europejskiej

Dość otwarta pozostaje kwestia, czy to dobrze czy źle

14) Smak piwa najlepiej chronią butelki z brązowego szkła

To nie jest przypadek, że piwo najczęściej sprzedawane jest w brązowym szkle. Światło niebieskie ma największą energię i niestety najbardziej rozbija to, co odpowiada za smak. Tymczasem warto powiedzieć, że brązowe szkło właśnie najlepiej zatrzymuje takie światło.

15) Krótki sen u dzieci związany jest otyłością

Przyczyn jest wiele, niemniej jednak niewyspane dzieci częściej stają się otyłe. Może to być spowodowane tym, że mniej się ruszają i więcej jedzą słodyczy.