Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków XIX wieku

zamek błyskawiczny

Wiek XIX przyniósł wiele ciekawych wynalazków, które stały się powodem do rozwoju coraz to doskonalszych technologii i znacznie ułatwiły życie wszystkim ludziom. Dziewiętnasty wiek to dynamiczny rozwój przemysłu i nauki. Znakami czasu stały się para i elektryczność, wypełnione tłumami pracowników i pracownic fabryki nie zaprzestawały produkcji ani na chwilę.

Był to wiek, który obfitował w niesamowite odkrycia i wynalazki, które na zawsze zmieniły życie ludzi i krajobraz miast, w których nagle pojawiły się latarnie miejskie i pojazdy, których nie musiały ciągnąć konie.

Choć trudno wyróżnić wynalazki, które były najważniejsze, jest kilka takich, które wyjątkowo zrewolucjonizowały życie każdego człowieka.

1. Zamek błyskawiczny

W 1893 roku W.L.L. Judson zaprojektował pierwszy zamek błyskawiczny i choć pozornie nie brzmi to jak epokowe odkrycie, dziś nie wyobrażamy sobie, że zamki błyskawiczne nie istnieją. Wówczas była to innowacyjna odskocznia od guzików i skomplikowanych wiązań w garderobie.

2. Telefon

Rok 1876 należał do niezwykle kreatywnego jegomościa o nazwisku Alexander Graham Bell. Szkocki naukowiec był z zawodu logopedą i nauczycielem, ale ludzkość zawdzięcza mu przede wszystkim telefon. Dzięki jego wynalazkowi ludzie mogli kontaktować się ze sobą w czasie rzeczywistym.

3. Maszyna do pisania

Dziesięć lat wcześniej, w 1867 roku, Christopher Sholes stworzył pierwszą maszynę do pisania. Oczywiście, tempa nabrała praca wszystkich tych, którzy parali się pisaniem na co dzień, stąd wielkie powodzenie wynalazku. Warto zauważyć ciekawostkę, że zwykły długopis, jakich dziś każdy ma mnóstwo, wymyślono o wiele później niż maszynę do pisania, bo dopiero w 1938 roku.

4. Dynamit

Rok przed powstaniem pierwszej maszyny do pisania, Alfred Nobel wynalazł dynamit. Był on szwedzkim naukowcem, który pasjonował się materiałami wybuchowymi. Jego wynalazki zapewniły mu sławę i bogactwo, dlatego w testamencie zaznaczył, że po jego śmierci majątek ma być podstawą do wręczania corocznych nagród w różnych dziedzinach. W ten sposób wynalazca dynamitu został fundatorem Nagrody Nobla, którą co roku otrzymują laureaci z całego świata w kategoriach takich, jak chemia, fizyka czy literatura.

5. Kinematograf

W 1895 roku energiczni i pracowici bracia Lumiere zaprosili zaciekawionych Paryżan na pierwszy w historii pokaz filmowy. Był to początek kina, a opatentowany przez nich kinematograf zrobił furorę na całym świecie i był obiektem zazdrości innych wynalazców, którzy od dłuższego czasu również próbowali „ożywić obrazy”.

6. Motor

Gottlieb Daimler kochał motoryzację i to w tej dziedzinie dokonał najwięcej. Był twórcą jednego z pierwszych motorów, a także pierwszego w historii czterokołowego pojazdu silnikowego. W 1892 roku, jako uznany konstruktor, razem z Wilhelmem Maybachem, zaprojektował dwucylindrowy silnik rzędowy.

7. Silnik prądu przemiennego i transformator

W 1888 serbski inżynier, Nikola Tesla, skonstruował silnik prądu przemiennego i transformator. Jego największym rywalem był sam Tomasz Edison, ale Tesla nie pozostawał w tyle wobec jednego z największych wynalazców w historii. Na jego cześć nazwano wiele lat później przedsiębiorstwo Elona Muska, które produkuje elektryczne samochody.

8. Lampy gazowe

W 1804 roku Friedrich Winzer zaczął produkować lampy gazowe, które sprawiły, że nagle w domach i na miejskich skwerach, ulicach i placach, pojawiło się światło. Było to wielkie wydarzenie, opisywane w kronikach każdego miasta, i wielka zmiana dla człowieka.

9. Lodówka

W 1834 roku Jacob Parkins, amerykański fizyk i prekursor chłodnictwa, wynalazł lodówkę. Do tamtego momentu przetrzymywanie jedzenia, zwłaszcza w letnie dni, było kłopotliwe i wymagało logistyki i ogromnych ilości lodu. Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia.

10. Silnik wysokoprężny

W 1892 roku Rudolf Diesel zbudował silnik wysokoprężny napędzany olejem napędowym, który do dziś nazywamy jego nazwiskiem.

Czytaj dalej: Najważniejsze wynalazki XIX wieku

4.8/5 - (liczba ocen: 9)

One thought on “10 najważniejszych wynalazków XIX wieku

  • Bardzo interesujące informacje. Jestem zadowolona, że odwiedziłam tę stronę.

Komentarze są wyłączone.