Mobile

Jak usunąć wirusa z telefonu? Najlepsze aplikacje antywirusowe

kobieta z telefonem

Jak usunąć wirusa z telefonu? Wiele ludzi zadaje sobie to pytanie. Powstało dużo programów antywirusowych, jednakże nie wszystkie są tak samo skuteczne. Dziś przedstawimy najlepsze z nich. 

1. AHNlab v3 Mobile security

W poprzednich trzech, jak i w aktualnym badaniu av-test notowany jest  na pierwszym miejscu. Otrzymał on maksymalną ilość punktów za wykrywanie złośliwego oprogramowania, nie obciążając za bardzo smartfona. Program posiada wersję darmową z reklamami. AHNlab jest firmą południowo-koreańską.

2. Avast Mobile security

Jest to jeden z najpopularniejszych antywirusów instalowanych na komputerach PC. Jego mobilna jest równie dobra, jak ta przeznaczona na komputery. Wadą jednak tego programu jest to, że ma straszny apetyt na baterię. W badaniach AV-test jest na trzecim miejscu. Avast mobile security posiada 3 wersje:

– Avast antywirus darmowy – z reklamami, zawierający podstawową ochronę.

– Avast mobile security premium – usuwa z aplikacji reklamy, dodaje możliwość blokowania innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu, odblokowuje możliwość planowania skanowania antywirusowego, włącza możliwość znalezienia zgubionego urządzenia, dodaje ochronę antyfishingową do przeglądarek, umożliwia przechowywanie zdjęć w magazynie, dodaje wsparcie priorytetowe. Avast Software jest firmą Czeską.

3. Norton 360

Wyprodukowany przez firmę z USA Symantec Corporation. W badaniach firmy AV-test osiągnął maksymalny wynik w zakresie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Nie obciąża on tak telefonu, jak robi to Avast. Program ten jednak nie posiada wersji darmowej. Są 3 automatycznie odnawiane subskrypcje:Norton 360 Standard, Norton 360 premium, Norton 360 Deluxe. Do korzystania z programu niezbędne jest założenie konta Norton. Subskrypcje Premium i Deluxe posiadają funkcję ochrony Tożsamości i VPN. Norton life log to funkcja, która polega na tym, że sieć Dark Web jest przeszukiwana w celu znalezienia informacji o tobie. W planie jest również wsparcie 24/7.

4. Avira Mobile security

Kolejny lekki, ale dobry antywirus. Avira jest również dostępna na PC. W wersji darmowej są zawarte wszystkie podstawowe funkcje, natomiast w wersji prime otrzymujemy świetny menedżer haseł, blokowanie aplikacji, oraz sieć VPN. Koszt to 399 PLN na 3 lata. W badaniach AV-test otrzymał maksymalną liczbę punktów. Z mojego doświadczenia wiem, że Avira jest najmniej obciążającym zasoby telefonu antywirusem. Avira GMBH jest firmą Niemiecką.

5. Bitdefender mobile security

Również mało obciążający antywirus, ale bardzo skuteczny w wykrywaniu złośliwego oprogramowania. Wersja darmowa w zupełności wystarczy do podstawowego użytkowania. Płatna wersja zawiera więcej zaawansowanych funkcji, takich jak ochrona sieci, ochronę przed oprogramowaniem wymuszającym okup czy skanowanie w poszukiwaniu luk w systemie. Bitdefender jest firmą pochodzącą z Rumunii. Cena na rok wynosi 15 PLN.

Powyższe programy zostały wybrane na podstawie własnego doświadczenia, oraz trzech poprzednich testów przeprowadzonych przez firmę AV-test. Jest możliwe ręczne usuwanie wirusów, jednak nie zalecamy tego robić. Może to wyrządzić więcej szkód niż takie programy. Korzystanie z tych programów może zwiększyć użycie baterii.