Porady

Jak przyspieszyć laptopa Asus

komputer asus

Laptopy ASUS to jedne z częściej wybieranych przez użytkowników. Cieszą się one duża popularnością przede wszystkim ze względu na bardzo szeroki wachlarz modeli, spośród których każdy może znaleźć idealny dla siebie i spełniający jego wszystkie oczekiwania.

Co pewien czas wypuszczane są na rynek nowe modele, zawierające nowsze funkcje jak również o znacznie lepszych parametrach. Posiadacze starszych modeli nie musza jednak natychmiast biec do sklepu po nowy laptop, mogą bowiem zadbać o przyspieszenie pracy posiadanego sprzętu.

Wymiana podzespołów

Aby zwiększyć możliwości laptopa ASUS często wystarczy wymiana niektórych podzespołów na nowsze. Zazwyczaj stawia się na takie jak pamięć RAM czy karta graficzna, dzięki czemu osiągi laptopa znacznie się zwiększają jak również umożliwiają znacznie płynniejszą pracę. Oczywiście podzespoły powinny być tak dobrane, aby pracowały bez problemu patrząc na możliwości innych, znajdujących się w laptopie.

Czyszczenie danych – miejsce na dysku

Suwanie niepotrzebnych danych znajdujących się na dysku to ważna kwestia, jak chodzi o zapewnienie pracy laptopa. Zbyt mała ilość przestrzeni może bowiem powodować problemy nie tylko podczas uruchamiania programów, ale również może wpływać na działanie systemu operacyjnego. Dlatego regularne czyszczenie niepotrzebnych plików, jak na przykład tych znajdujących się w folderze kosz czy plików tymczasowych jest bardzo ważne, aby zapewnić sobie właściwą ilość wolnego miejsca.

Odpowiednie ustawienia programów

Programy które są uruchamiane na komputerze bardzo często działają w tle, bywa nawet że bez wiedzy użytkownika. Powinno się sprawdzić te ustawienia, aby dzięki temu mieć pewność że nie będą one obciążały pamięci RAM czy dysku. W przypadku jeśli laptop znacząco zaczyna zwalniać lub się zawieszać, korzystnie jest sprawdzić obciążenie procesora i to, które programy maja w tym największy udział. Często okazuje się że nie ma konieczności, aby pracowały ciągle, w związku z czym najkorzystniej jest je zamknąć, aby nie powodowały obciążeń. Regularne sprawdzanie takich informacji z pewnością zapewni nie tylko płynną pracę laptopa, ale również jego dłuższą żywotność.