10 Zaskakujących Faktów o Serialu Dr House

dr house

Szalony, a zarazem genialny – „Dr House” – grany przez Hugh Laurie stał się bohaterem zbiorowej wyobraźni, choć zapewne niewiele osób chciałoby mieć z nim do czynienia w trakcie leczenia.

Emitowany w latach 2004-2012 serial medyczny wyprodukowany dla stacji telewizyjnej FOX zyskał popularność na całym świecie. Jakie są ciekawostki związane z serią o ekscentrycznym diagnoście?

1. Inspiracją do stworzenia postaci Dr House’a był Sherlock Holmes – detektyw z książek Arthura Conan Doyle’a. Twórca serialu, David Shore, jest bowiem wielkim fanem książek o Sherlocku Holmesie. House, podobnie jak Holmes, przykłada dużą wagę do analizy psychologicznej oraz rozumowania indukcyjnego. Nie chce też podejmować się leczenia przypadków, które uważa za mało interesujące. Obie postaci grają na instrumentach muzycznych i zażywają substancje odurzające. House mieszka także pod numerem 221B Baker Street, takim samym jak londyński adres Holmesa.

2. Z kolei sam pomysł na serię powstał z inspiracji działem New York Times Magazine – The Diagnosis Column, w którym opisywano wyjątkowe medyczne przypadki.

3. Hugh Laurie w trakcie castingu do serialu znajdował się na planie filmu „Lot Feniksa” w Nairobi i swoje przesłuchanie nagrał w hotelowej łazience, przepraszając za jej wygląd. W jego trakcie improwizował, używając parasola zamiast laski, a twórcy serialu, którzy poszukiwali do roli House’a aktora będącego kwintesencją amerykańskości, byli pod wrażeniem tego, jak „amerykański aktor” potrafił utożsamić się z postacią. W rzeczywistości Laurie, mówiący z przekonującym amerykańskim akcentem, jest Brytyjczykiem.

4. Innymi kandydatami do roli Dr House’a byli Denis Leary, Rob Morrow i Patrick Dempsey.

5. Akcja serialu dzieje się w większości w szpitalu Princeton-Plainsboro w stanie New Jersey, jednak widok na szpital z lotu ptaka pojawiający się w czołówce serii to głównie zdjęcia kampusu Uniwersytetu Princeton.

6. W obsadzie serialu jako pierwszy znalazł się Robert Sean Leonard, grający przyjaciela House’a – doktora Wilsona. Aktor zdobył popularność w młodym wieku słynnym filmem „Stowarzyszenie umarłych poetów”, w którym zagrał wraz z Ethanem Hawkiem i Robinem Williamsem.

7. Doktor House jest nie tylko genialnym diagnostą, ale również poliglotą. W serialu okazuje się, że mówi po hiszpańsku, francusku, japońsku, portugalsku, hindi, mandaryńsku i jidysz.

8. Zapadająca w pamięć muzyka z czołówki serialu to instrumentalna wersja piosenki „Teardrop” zespołu Massive Attack pochodząca z płyty „Mezzanine”.

9. Aby złagodzić ból w prawej nodze, wywołany zawałem czterogłowego mięśnia uda, House łyka środek przeciwbólowy Vicodin, od którego jest uzależniony. W pierwszych odcinkach serii twierdzi, że nie stanowi to dla niego problemu jednak, kiedy pod koniec piątej serii zaczyna doznawać halucynacji, decyduje się poddać leczeniu w Szpitalu Psychiatrycznym Mayfield.

10.W 2005 roku serial „Dr House” został uznany przez magazyn Time jednym z najlepszych seriali emitowanych w tym czasie w telewizji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *