Moto

10 ciekawostek i faktów o Tesli model 3

tesla model 3

Tesla daje czadu od czasu ogłoszenia Tesli Model 3. Udało im się! Zrobili bardzo piękny, szybki i niedrogi samochód elektryczny dla mas. Oto ciekawostki na temat Tesli model 3.

1. Model 3 możemy zamówić w 3 różnych konfiguracjach. Różnią się one od siebie głównie przyspieszeniem, zasięgiem oraz ilością silników napędowych. Pierwsza z nich, Performance, to najszybsza wersja modelu 3. Rozpędza się do 100 km/h w 3,3s. Jest wyposażona w 2 silniki na obu osiach. Zasięg wg producenta to ok. 550 km. Kolejna wersja Long Range pomimo 2 silników rozpędza się do pierwszej setki w 4,4s, ale za to jej maksymalny zasięg jest większy o ponad 50 km. Ostatnia wersja posiada napęd na tylne koła, a jej zasięg to niecałe 500 km, z racji mniejszej baterii. Dwie poprzednie wersje posiadają akumulator o pojemności 82kWh, a tylnonapędowa zaledwie 54kWh.

2. Ładowanie Tesli coraz szybsze i łatwiejsze. Elon Musk zapewnia swoich klientów, że ładowarek Supercharger będzie regularnie przybywać na całym świecie. Dzięki niej, żeby przejechać 275 km Modelem 3, wystarczy nam 15 minut. W Polsce wg. Google Maps, takich ładowarek jest obecnie 11, a zaplanowanych nowych lokalizacji ponad 20. Na stronie Tesli można łatwo znaleźć punkty ładowania.

3. Model 3 posiada kamery 360 stopni o zasięgu 250 m. Dzięki temu samochód wykrywa momentalnie inne pojazdy oraz przeszkody, co sprawia, że system autopilota jest jeszcze lepszy. Za nasze bezpieczeństwo oprócz kamer odpowiedzialne są liczne czujniki. W standardzie dostajemy udogodnienia takie jak: asystent unikania kolizji, asystent pasa ruchu oraz prędkości. Auto za nas reaguje w sytuacjach zagrożenia, by uniknąć wypadku na drodze.

4. Ogromny szklany dach nie tylko zapewnia więcej miejsca nad głową użytkowników, ale również chroni przed promieniowaniem UV. Za to podwójne szyby w przednich drzwiach znacząco wyciszają wnętrze samochodu.

5. Oprócz klasycznych lusterek sterowanych elektrycznie, dzięki podglądowi kamer oraz radarowi, wiemy co dzieje się dookoła naszego samochodu, bez grama opóźnienia.

6. Samochód elektryczny wcale nie musi być nudny. Modelem 3 możemy bez wahania wybrać się na tor. Dzięki specjalnym ustawieniom torowym wybieramy czy napęd ma być w 100% przeniesiony na tylne koła, czy 50/50. Oprócz tego takie opcje jak wyłączenie wspomagania stabilności czy hamowania regeneracyjnego czynią Teslę Model 3 samochodem dającym wiele frajdy z jazdy.

7. W każdym samochodzie elektrycznym, jak i w Modelu 3 musimy zakładać specjalne opony dedykowane do elektryków. Z racji dużego przyspieszenia i silnych przeciążeń, opony muszą spełniać określone kryteria.

8. Przy projektowaniu Modelu 3 od Tesli, dużą uwagę zwrócono na aerodynamikę. By poprawić docisk tylnej osi, zastosowano spoiler wykonany z karbonu, a klamki od drzwi całkowicie schowano.
Współczynnik oporu powietrza wynosi zaledwie 0,23.

9. Zaskoczeniem może być fakt, że zasięg naszego samochodu może się zwiększyć pomimo zużywania się baterii, dzięki automatycznym aktualizacjom oprogramowania. Tesla stale unowocześnia swoje samochody, czyniąc je jeszcze bardziej ekonomiczne.

10. Oprócz tylnego dość sporego bagażnika, możemy korzystać również z przedniego pod maską, nawet w wersjach z dwoma silnikami. Pojemność obu bagażników to ponad 500 litrów.