Porady

Optymalizacja dysku – jak to zrobić?

komputer

Odpowiednio wykonana optymalizacja dysku z pewnością korzystnie wpłynie na działanie komputera lub laptopa. Często bowiem użytkownicy sprzętu zamierzają wymienić dysk na nowy, stwierdzając że ma za małą pojemność i tym samym wpływa na zmniejszenie wydajności sprzętu.

Warto więc przed podjęciem decyzji o zmianie dysku zdecydować się na jego optymalizacje, co może być rozwiązaniem bardzo skutecznym a jednocześnie znacznie tańszym. Wykonanie tej czynności nie jest trudne, i przy minimalnej wiedzy każdy użytkownik może przeprowadzić ją samodzielnie.

Defragmentacja dysku

Dysk dzielony jest na tak zwane partycje, które przeznaczone są na przechowywanie danych określonego rodzaju. Na przykład system operacyjny instalowany jest na wydzielonej partycji o określonej powierzchni, co oznacza przede wszystkim zmniejszenie dostępnej powierzchni dysku dla innych zadań. Bywa, że podczas dłuższego czasu użytkowania sprzętu dysk został podzielony na wiele partycji i to jest przyczyną spowolnienia jego działania. Dlatego defragmentacja dysku jest jednym z zadań wykonywanych podczas optymalizacji. Opcję wspomagające jej realizacje można znaleźć w ustawieniach komputera, można także zainstalować oprogramowanie, które wspiera nie tylko wykonanie defragmentacji, ale również wspomaga optymalizacje dysku poprzez wskazanie możliwych do wykonania działań.

Wyłączenie funkcji

Sposobem na optymalizacje dysku i przyspieszeniu jego działania jest również rozważenie wyłącznie niektórych funkcji, które automatycznie są ustawione jako aktywne. Jedną z takich właśnie, które szczególnie przy korzystaniu z dysków SSD są zbędne jest indeksowanie. Jej zadaniem jest przyspieszanie wyszukiwania plików w systemie operacyjnym, jednakże gdy chodzi o dyski SSD proces ten i tak przebiega szybko więc aktywna funkcja indeksowania nie jest do niczego potrzebna, gdyż nie przyspiesza tego procesu.

Oprogramowanie wspomagające

Ze względu na dużą ilość możliwości, które optymalizują dysk dobrze jest skorzystać z odpowiedniego oprogramowania. Zainstalowane na konkretnym komputerze wskazuje ono dostępne możliwości optymalizacji przy czym użytkownik bardzo często musi jedynie zatwierdzić propozycje, aby program samodzielnie dokonał najlepszych zmian. Warto przeprowadzić takie zabiegi zamiast wymiany dysku, i obserwować działanie sprzętu po ich wykonaniu.