Optymalizacja dysku SSD jak usprawnić i przyspieszyć pracę

ssd

Każdy posiadacz komputera chciałby pochwalić się dobrze działającym sprzętem, niezależnie, czy na wyposażeniu ma aktualnie laptopa, czy też komputer stacjonarny.

Dysk SSD jest rozwiązaniem polecanym przez użytkowników za sprawą wysokiej niezawodności i szybkości działania. Niestety problem pojawia się wówczas, kiedy gdy dyski nie działają sprawnie i trzeba dokonać kompleksowej optymalizacji. Zobacz, jak usprawnić działanie dysku SSD, aby cieszyć się niebywałymi osiągami. Poznaj praktyczne porady.

Optymalizacja dysku SSD krok po kroku

Po pierwsze, sprawdź swój komputer i zdiagnozuj problem. Jeśli dysk działa wolniej od pewnego czasu, oznacza to, że mógł ulec awarii. Zupełnie inaczej, kiedy dysk zawsze miał niską prędkość, wówczas być może warto go podkręcić i problem sam się rozwiąże. Jeśli jednak komputer nagle zwolnił, zalecamy dokonać defragmentacji dysku, która wykryje błędy nazywane jako bad sectory.

Przed defragmentacją zalecamy jednak przeskanować komputer w celu wykrycia i usunięcia wirusów, a także odinstalowanie oprogramowania, które nie jest w tym momencie niezbędnie potrzebne. Często bywa tak, że użytkownicy gromadzą na dysku multum danych, mimo że wcale nie korzystają z tak rozległych zasobów.

Takie działanie obciąża pamięć i wpływa negatywnie na czas reakcji komputera na komendy. Działania systemowe często przynoszą pożądany efekt, podnosząc efektywność pracy dysku SSD. Płynne działanie jest w dzisiejszych czasach normą, tak więc warto zadbać o szczegółowe czyszczenie swojego komputera.

Inne metody na zwiększenie szybkości dysku SSD

Jeśli korzystasz z Windows warto postawić na partycjonowanie dysku, które pomoże rozlokować pliki. Inne metody to włączenie trybu Advanced Host Controller Interface oraz włączenie trybu Trim dostępnego w systemach Windows 7,8 oraz 10. Polecamy także wyłączyć usługę indeksowania, która, choć poprawia wyszukiwanie informacji, negatywnie wpływa na szybkość działania komputera.

Równie dużo pamięci angażuje usługa Prefetch, którą radzimy wyłączyć. Za pomocą kilku trików optymalizacyjnych możemy również usprawnić start i działanie systemu. Wejdź w zakładkę Uruchom, następnie wpisz msconfig i w polu Rozruch wybierz opcję Rozruch bez interfejsu GUI. Od tej pory nie zobaczysz obrazka przy starcie systemu, a uruchomienie komputera będzie następowało nieco szybciej.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *