Rozrywka

10 Fascynujących Ciekawostek o Filmie Ojciec Chrzestny

Ojciec Chrzestny
PARAMOUNT PICTURES

Dramat amerykański,,Ojciec chrzestny” został stworzony w 1972 roku przez Francisa Forda Coppolę. Fabuła całej produkcji została oparta na bazie powieści Maria Puzo.

,,Ojciec chrzestny” opowiada historię rodzinnej mafii Corleone, która miała miejsce w latach 1945–1955. Stworzone zostały również dwie następne części, ponieważ film cieszył się dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony widzów.

Udział w nim wzięło wielu uzdolnionych aktorów, którzy doskonale odegrali powierzone im role. Z filmem tym powiązanych jest wiele interesujących ciekawostek, o których warto w tym momencie wspomnieć.

1. Do jednych z ciekawszych faktów można zaliczyć ten dotyczący jednego z aktorów Marlona Brando. Podczas kręcenia filmu korzystał on z licznych karteczek, które miały ułatwić mu odgrywanie jego roli. Krateczki znajdowały się w różnorodnych miejscach- krzakach czy lapach.

2. Jednym z symboli filmu jest głowa konia. Początkowo była ona sztuczna, jednak w ostatecznej wersji podłożono aktorowi prawdziwy łeb koński. Sytuacja ta miała na celu dodania realizmu całej akcji, a strach oraz przerażanie w oczach aktora były realne i stanowiły o dramaturgii fabuły.

3. Ciekawostką jest również to, że podczas całej produkcji nie używano słowa mafia, ponieważ mogło ono wpłynąć na postrzeganie Włochów przez innych ludzi i utrwalić pewne stereotypy. Używano synonimów oraz innego słownictwa, które miało odzwierciedlać sens całego filmu.

4. Roger Moore został nominowany do nagrody Oskara w 1973 roku. Mężczyzna zrezygnował jednak z przyjęcia tak istotnej nagrody. Jego myślą przewodnią był fakt, iż uważał, że cały przemysł związany z filmami nie popiera Indian oraz traktuje ich w nieodpowiedni sposób.

5. Rola Michaela Corleone budziła ogromne zainteresowanie wśród znanych aktorów. To właśnie o nią między innymi starali się Dustin Hoffman, Jack Nicholson czy Robert DeNiro. Co ciekawe sam aktor Al Pacino, który zagrał idealnie tą rolę nie był zbytnio zachwycony, że rola została przyznana właśnie jemu.

6. Słowa „Zostaw pistolet, weź cannoli” nie były planowane przez reżysera. Jeden z aktorów dokonał dowolnego zagrania tekstu i wymyślił te słowa. Do dnia dzisiejszego kojarzone są one z,,Ojcem chrzestnym”, który uważany jest za klasyk światowego kina.

7. Lenny Montana odczuwał pewien rodzaj konfliktu z Maronem Brando, do tego stopnia, że odczuwał on ogromne niezadowolenie spowodowane wspólnym graniem w jednej ze scen. Mężczyzna był zdenerwowany oraz mylił tekst, a wszystkie ujęcia nie były zadowalające. Sam reżyser zdecydował się dla swojego spokoju, na jedną ze scen, które zostały nakręcone już wcześniej. Jak się okazało, wybór ten był strzałem w dziesiątkę.

8. Większość z nas myślała, iż usta Brando zostały wypchane kawałkami waty, aby nadały mężczyźnie groźny i charakterystyczny wygląd- miał on przypominać,,buldoga”. Jak się okazało po czasie aktor miał stworzoną specjalną protezę, która została wykonana przez dentystę i umożliwiła wykonanie tej sceny.

9. Znany aktor Sylvester Stallone starał się o dostanie jednej z kluczowych ról w,,Ojcu chrzestnym” Reżyser filmu stwierdził jednak, że aktor nie nadaje się do jej odegrania i odmówił jego propozycji.

10. Jeden z serwisów „Yahoo! Movies” prowadził jakiś czas temu ranking dotyczący najlepszych filmów wszechczasów. Film znalazł się na 3 miejscu w rankingu. Można więc stwierdzić, że produkcja filmu stanęła na podium.