Ciekawostki

Nikola Tesla ciekawostki, informacje i fakty

Nikola Tesla

Nikola Tesla to ekscentryczny, tajemniczy i błyskotliwy naukowiec, który zrewolucjonizował elektryczność urodził się 10 lipca 1856 roku. Przez całe swoje życie Nikola Tesla zgłosił ponad 300 patentów na całym świecie i przewidział wiele innych wynalazków. Był on pionierem w odkryciu techniki radarowej, techniki rentgenowskiej czy zdalnego sterowania. Znany jest jako ojciec prądu zmiennego, który jest podstawą wielu naszych nowoczesnych technologii. Oto ciekawostki i fakty na temat Nikoli Tesli.

1. W najlepszej chyba porze w historii, Nikola Tesla urodziła się około północy podczas gwałtownej burzy z piorunami w Serbii.

2. Nikola Tesla miał fotograficzną pamięć.

3. W 1895 r. Nikola Tesla zaprojektował jedną z pierwszych elektrowni wodnych prądu przemiennego w Stanach Zjednoczonych, przy wodospadzie Niagara.

4. Miał obsesyjną osobowość. Nikola Tesla cierpiał z powodu wielu cech, które dziś prawdopodobnie zostałyby zaklasyfikowane jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Miał obsesję na punkcie numeru trzy, okrągłych przedmiotów i dotykania włosów. Był szczególnie ostrożny wobec pereł i nie chciał rozmawiać z noszącymi je kobietami.

5. Każdego dnia Nikola Tesla pracował od 9 rano do nocy i prawie zawsze jadł kolacje o 20:10 wieczorem w tej samej restauracji.

6. Po niemal śmiertelnym przypadku cholery jako nastolatek, Nikola Tesla miał obsesję na punkcie zarazków i czyszczenia wszystkiego.

7. Kiedy Nikola Tesla przeprowadził się do Nowego Jorku z Europy, przybył z zaledwie czterema centami w kieszeni.

8. Nikola Tesla był kimś w rodzaju obrońcy środowiska, dlatego badał sposoby pozyskiwania naturalnej energii z ziemi i powietrza.

9. Chociaż miał dość znanych przyjaciół, sam Tesla nigdy nie był bogaty i sławny. Jego bardziej przedsiębiorczy koledzy odnieśli większy sukces.

10. Pracując dla Edisona, został poproszony o ulepszenie projektu generatora za dużą premię. Po ukończeniu projektu Edison ukradł go i nigdy nie zapłacił Tesli. Nikola Tesla rzuciła pracę wkrótce potem.

11. Chociaż rywalizacja między Edisonem i Teslą stała się czymś w rodzaju legendy, historycy zwracają uwagę, że obaj cieszyli się dużym wzajemnym szacunkiem. Edison zapewnił Tesli nawet laboratorium, gdy Tesli laboratorium spłonęło.

12. Nikola prawie codziennie chodził do parku, aby nakarmić gołębie.

13. Nikola Tesla twierdził, że śpi tylko przez 2 godziny każdej nocy. Popołudniami miał natomiast drzemki.

14. Nikola Tesla był znany z dowcipu i poczucia humoru.

15. Pod koniec XIX wieku Tesla opatentował cewkę Tesla, która położyła podwaliny pod technologie bezprzewodowe i jest nadal wykorzystywana w technologii radiowej. Cewka Tesli, jest cewką indukcyjną stosowaną w wielu wczesnych antenach radiowych.

16. Tesla Nikola zbudował 185-metrową wieżę na Long Island w Nowym Jorku, zwaną Wardenclyffe Tower. Na początku XIX wieku używał tej potężnej maszyny do przeprowadzenia wielu swoich eksperymentów z bezprzewodową transmisją energii i wierzył, że ma ona moc przesyłania energii elektrycznej z nieba.

Prąd

17. W 1901 r. Tesla wpadł na pomysł bezprzewodowego zbierania informacji, kodowania ich w swoim laboratorium, zmiany częstotliwości i nadawania ich do podręcznego urządzenia – prawie dokładnie tak, jak dzisiaj działają nasze smartfony.

18. Nikola Tesla i Mark Train byli dobrymi przyjaciółmi. Tesla zrobił zdjęcie Twaina, które było jednym z pierwszych zdjęć oświetlonych światłem fosforyzującym.

19. Miał niesamowitą pamięć. Tesla miał moc zapamiętywania całych książek i obrazów ze szczegółami, co jest uważane za część przyczyny jego okropnych koszmarów w dzieciństwie.

20. Nikola Tesla wraz z Alfredem Brownem założył firmę Tesla Electric Company w 1887 roku.

21. Miał około 300 patentów na całym świecie, chociaż wiele z jego wynalazków nigdy nie zostało opatentowanych.

22. Nikola nigdy nie miał żadnych związków, ponieważ nie chciał odwracać uwagi od swojej pracy.

23. Nikola Tesla nigdy nie otrzymał nagrody Nobla.

24. Ojciec Tesli, Milutin Tesla, był serbskim prawosławnym kapłanem i pisarzem, i naciskał, aby jego syn wstąpił do kapłaństwa.

25. Edison zatrudnił Teslę, a ci dwaj mężczyźni wkrótce niestrudzenie pracowali obok siebie, wprowadzając ulepszenia do wynalazków Edisona. Kilka miesięcy później obie strony rozstały się z powodu sprzecznych relacji biznesowo-naukowych.

26. W późniejszych latach swojego życia został wegetarianinem i żył tylko z mleka, chleba, miodu i soku warzywnego.