10 ciekawostek o filmie Lot nad kukułczym gniazdem (1975)

kukulcze gniazdo
źródło: WARNER BROS.

Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) to amerykański film fabularny, nakręcony został w 1975 roku przez reżysera Miloša Formana. Film opiera się na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.

10 interesujących ciekawostek, informacji i faktów na temat Lotu nad kukułczym gniazdem, w którym Jack Nicholson zagrał w jednym z wielkich pokazów ekranowych

1. Autor filmu „Lot nad kukułczym gniazdem” nigdy nie widział filmu

Chociaż Ken Kesey był początkowo zaangażowany w adaptację filmową swojej powieści z 1962 roku, po dwóch tygodniach odszedł z produkcji i wytoczył proces przeciwko producentom filmu. Skargi Keseya były liczne, ale przede wszystkim chciał, aby Gene Hackman, a nie Jack Nicholson, grał Randle McMurphy. Autor był również wściekły, że Chief Bromden (grany przez Willa Sampsona) nie był narratorem w filmie, podobnie jak w powieści. Jedna urocza historia głosi, że Kesey omyłkowo natknął się na film w telewizji wiele lat później i cieszył się tym, co zobaczył, ale szybko zmienił kanały, gdy zdał sobie sprawę z tego, co ogląda.

2. Lot nad kukułczym gniazdem to jeden z trzech filmów, który zdobył wszystkie pięć głównych nagród Akademii

Zdobył Oscara za: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor, Najlepsza aktorka i Najlepszy adaptowany scenariusz. Oprócz tego otrzymał też Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Dramatycznego oraz BAFTA dla Najlepszego Filmu.

3. Wielu statystów to prawdziwi pacjenci szpitala psychicznego

Film został nakręcony na miejscu w szpitalu psychiatrycznym w stanie Oregon, a dziesiątki pacjentów w szpitalu to epizodyści czy statyści. Jak można było przewidzieć, nie zawsze działało to płynnie i przy jednej niesławnej okazji pacjent wyskoczył z okna na trzecim piętrze, które zostało otwarte przez ekipę filmową. Następnego dnia nagłówek paskudnej gazety brzmiał: „Wyleciał z gniazda kukułki”.

4. Odbył się hołd dla hip-hopu filmu Insane in the Brain

Szwedzka grupa taneczna hip-hop Bounce wykonała taktownie zatytułowaną Insane in the Brain podczas tournée po Wielkiej Brytanii w 2008 i 2009 roku. Być może nieoczekiwanie spotkała się z pozytywnymi recenzjami, a jedna gazeta opisała ją jako „Nie można przegapić spektaklu. Rozrywka nie do przeoczenia ”.

5. Szwedzi kochają ten film bardziej niż jakikolwiek inny naród

Szwedzi, niezadowoleni ze zwykłego okresu, powiedzmy, kilku miesięcy, przez zadziwiające 11 lat, od 1976 do 1987 roku, pokazywali „Lot nad kukułczym gniazdem”. Reżyser Miloš Forman powiedział dokładnie, co powinien powiedzieć w takiej sytuacji każdy reżyser słysząc wiadomość: „Jestem tym absolutnie podekscytowany… to cudowne”.

6. Tytuł powieści wywodzi się z rymowanek

Naczelny Bromden cytuje te wiersze z przekręcającego język wierszyka Olivera Goldsmitha w powieści po otrzymaniu terapii elektrowstrząsami. Nie pojawiają się jednak w filmie. Niemniej są tutaj w całości:

„Winnica, mineria, sztućce, kukurydza,

Nasiona jabłek i Cierń jabłkowy;

Drut, wrzosiec, zamek limber,

Trzy gęsi w stadzie.

Jeden poleciał na wschód,

I jeden poleciał na zachód

I jeden przeleciał nad gniazdem kukułki. ”

W rzeczy samej.

7. Zdobywczyni Oscara aktorka Anjelica Huston pojawia się jako dodatkowa postać w filmie

To nie jest rola, z której Anjelica Huston zostanie zapamiętana – w końcu zdobyła Oscara za swój występ na Honorze Prizzi (1986) – ale jeśli przyjrzysz się uważnie, kiedy łódź wraca na molo po wyprawie na ryby, to ona jest w tłumie.

8. Muzyka towarzysząca napisom otwierającym i zamykającym została wykonana na piłce muzycznej

Jack Nitzsche był nominowany zarówno do Oscara, jak i Grammy za pracę nad ścieżką dźwiękową do One Flew Over the Cuckoo’s Nest.

9. Psychiatrzy nigdy nie wybaczyli filmowi tego, co zrobił z reputacją terapii elektro-konwulsyjnej (ECT)

Wbrew powszechnemu przekonaniu Jack Nicholson nie poddawał się ECT podczas kręcenia filmu, ale według Royal College of Psychiatrists opis procedury był zbyt dramatyczny. „Filmy takie jak Lot nad kukułczym gniazdem zrobiły dla ECT to, co Szczęki zrobiły dla rekinów – opis leczenia w tym filmie jest całkowicie przesadzony, gdy pacjent jest przytrzymywany, wije się z bólu, gdy jest porażony prądem” rzecznik organizacji powiedział. „Tak się nie dzieje. Po pierwsze, podczas EW pacjent zostaje znieczulony i podaje się mu środek zwiotczający mięśnie – co ma miejsce od lat pięćdziesiątych – aby nie odczuwać bólu. Nikt nigdy nie jest zmuszany do leczenia EW, a gdy leki przeciwdepresyjne nie działają, mogą uratować życie ”.

10. Pielęgniarka Rched była pierwszą znaczącą rolą Louise Fletcher

Aktorka została wybrana do roli lodowatej pielęgniarki przed kilkoma zawodnikami o wyższych profilach, w tym Jane Fonda, Angela Lansbury i Geraldine Page. To była jej pierwsza ważna rola, za którą zdobyła Oscara.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *