14 ciekawostek o filmie Lot nad kukułczym gniazdem (1975)

kukulcze gniazdo
źródło: WARNER BROS.

Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) to amerykański film fabularny, kręcony w 1975 roku przez reżysera Miloša Formana.

Film opiera się na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.

Przedstawiamy interesujące ciekawostki, informacje i fakty na temat Lotu nad kukułczym gniazdem, w którym Jack Nicholson genialnie zagrał .

1. Ken Kesey, autor książki One Flew Over the Cuckoo’s Nest, był bardzo niezadowolony z tego, jak jego klasyczna powieść została przełożona na film. Powiedział, że producenci „zarzynają” jego pracę, i przyrzekł, że nigdy nie obejrzy gotowego filmu, ponieważ film nie opowiada historii z perspektywy wodza Bromdena.

2. Główny bohater McMurphy jest człowiekiem wulgarnym i asertywnym. Brzmi i wygląda na zdrowego. Zachęca do buntu wśród pacjentów, ale w końcu zostaje stłumiony przez pielęgniarkę Ratched.

3. Wielu statystów było autentycznymi pacjentami szpitala psychiatrycznego.

4. Podczas filmowania, członek załogi prowadzący kable zostawił otwarte okno drugiego piętra w szpitalu psychiatrycznym w Oregonie, a prawdziwy pacjent wspiął się przez kraty i upadł na ziemię, raniąc się. Następnego dnia dziennik The Statesman w nazwał incydent na pierwszej stronie „Jeden wyleciał z kukułczego gniazda”.

5. Lot nad kukułczym gniazdem to jeden z trzech filmów, który zdobył wszystkie pięć głównych nagród Akademii. Zdobył Oscara w następujących kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser, Najlepszy aktor, Najlepsza aktorka i Najlepszy adaptowany scenariusz.

6. Louise Fletcher była tak zaniepokojona własnym występem, że przez lata nie mogła oglądać filmu.

7. Film otrzymał Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Dramatycznego oraz BAFTA dla Najlepszego Filmu.

8. Pielęgniarka Ratched, będąca de facto władczynią oddziału psychiatrycznego, jest byłą pielęgniarką wojskową, której metody zostały zrównane z technikami prania mózgu. Ukrywa obszerny biust, który sygnalizuje kobiecość, pod skromnym mundurem.

9. Will Sampson (Wódz) był strażnikiem parku w Oregonie, w pobliżu miejsca, gdzie film był kręcony. Został wybrany do tej roli, ponieważ był jedynym rdzennym Amerykaninem, jakiego dział castingu mógł znaleźć, który pasował do niesamowitej wielkości postaci.

10. Zdobywczyni Oscara za swój występ na Honorze Prizzi (1986) aktorka Anjelica Huston pojawia się jako statystka w filmie. Kiedy łódź wraca na molo po wyprawie na ryby, ona jest w tłumie.

11. Louise Fletcher była tak zdenerwowana faktem, że pozostali członkowie obsady mogli się śmiać i być szczęśliwi, podczas gdy ona musiała być tak zimna i bez serca, że pod koniec produkcji zdjęła sukienkę i stała tylko w majtkach, aby udowodnić członkom obsady, że nie jest „zimnym potworem”.

12. W książce większość kobiet jest przedstawiana negatywnie. Siostra Ratched ma w ręku cały oddział psychiatryczny, matka Bibbita infantylizuje swojego syna i odmawia uznania go za mężczyznę, podczas gdy Harding jest nieustannie bagatelizowany przez swoją rozwiązłą żonę. Jak mówi Dale Harding, pacjenci „są ofiarami matriarchii”, zarówno w strukturze szpitala, jak i w życiu codziennym.

13. Dziekan R. Brooks był psychiatrą i dyrektorem szpitala stanowego w Oregonie, gdzie powstał film. Podczas kręcenia filmu Brooks poprawnie zdiagnozował Williama Redfielda z białaczką, która zabiłaby go 18 miesięcy później.

14. Choć większość bohaterów powieści jest uważana za chorych psychicznie, fabuła powieści sugeruje, że istnieje cienka granica między „normalnym” a „nienormalnym”. Duża różnica między tym, co normalne, a tym, co nienormalne, polega na strachu. Jak sugeruje jeden z pacjentów, mógłby żyć w świecie zewnętrznym, gdyby tylko miał odwagę. Nie ma odwagi, więc bezpieczeństwo odnajduje w byciu zinstytucjonalizowanym i uważanym za „szalonego”.

4.8/5 - (liczba ocen: 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *