Porady

Jak wybrać dobrą pralkę

pralka

W obecnych czasach mnogość dostępnych wariantów sprzętu AGD sprawia, że osobom niezaznajomionym z tematyką o wiele trudniej jest podjąć ostateczną decyzję odnośnie zakupu wyrobu, który ich zdaniem sprawdzi się w ich sytuacji optymalnie. Sytuacja taka ma między innymi miejsce podczas nabywania pralki – czy to w sklepie internetowym czy też stacjonarnym. Prezentowanych jest nam bowiem multum produktów, cechujących się różnorakimi właściwościami oraz różniącymi się od siebie czymś więcej niż wyłącznie ceną. Jak zatem przygotować się do zakupów, aby mieć pewność, że będziemy w stu procentach usatysfakcjonowani z dokonanego wyboru? Przed wybraniem się do sklepu lub też zapuszczeniem się w Internet, zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z treścią niniejszego poradnika. Z całą pewnością okaże się on wysoce pomocy oraz rozwieje dużo wątpliwości.

Nie musi być drogo

Okazuje się, że aby nabyć pralkę, która służyć nam będzie przez wiele długich lat wcale nie musimy na ten cel poświęcać zawrotnej sumy pieniędzy. Dość powiedzieć, że ceny wysoce wydajnych oraz mogących pochwalić się szerokim wachlarzem przydatnych w codziennym użytkowaniu funkcji produktów zaczynają się już od zaledwie 1000 złotych. Co biorąc pod uwagę ich żywotność oraz bezawaryjność nie jest sumą wygórowaną. Oczywiście, im więcej postanowimy zapłacić na tym więcej udogodnień możemy liczyć, jednakże wiele produktów standardowych przeznaczonych dla niewymagającego użytkownika również spełni pokładane w nich nadzieje.

Ładowność zależy od ilości osób w domu

Musimy przede wszystkim pamiętać, aby zaznajamiając się z ofertami prezentowanych nam przez producentów pralek zwrócić uwagę na ich ładowność oraz zakres obrotów. Z naszych obserwacji wynika, iż na rodzimym rynku standardem jest pojemność wyrobu kształtująca się na poziomie od 6 do 8 kilogramów. Ilość pralek o mniejszej ładowności błyskawicznie spada, co jest przede wszystkim spowodowane ich niską wydajnością oraz niewspółmiernym zapotrzebowaniem na wodę i energię elektryczną.

Jeżeli prania podejmujemy się regularnie lub też pragniemy zadbać o nieskazitelną czystość ubrań naszej licznej rodziny, doskonałym pomysłem okazać się może zaopatrzenie się w wyrób o jeszcze większej ładowności, dochodzącej na przykład do 10 kilogramów – z całą pewnością idealnie wpisze się ona w nasze oczekiwania oraz pozwoli wykonywać codzienne obowiązki z o wiele większą przyjemnością. Te informacje pochodzą z artykułu o wskazówkach przy zakupie pralki.

Zużycie prądu i wody

Pod uwagę powinniśmy również wziąć takie aspekty jak klasa energetyczna oraz zużycie wody. Zajmijmy się najpierw pierwszą z nadmienionych kwestii – jak zapewne nasi czytelnicy, którzy choćby kilkukrotnie nabywali nowy sprzęt AGD doskonale zdają sobie sprawę, im wyższa klasa energetyczna, tym mniej energii elektrycznej przy normalnym użytkowaniu wykorzystuje dane urządzenie. To z kolei bezpośrednio przekłada się na mniejsze opłaty za prąd na koniec miesiąca. Można więc powiedzieć, że właściwie dobrana pralka legitymująca się wysoką klasą energetyczną będzie w stanie zapewnić nam niemałe oszczędności w ujęciu długoterminowym, a tych jak doskonale wiadomo nigdy za mało.

Lwia część dostępnych obecnie na rodzimym rynku pralek zużywa od 40 do 70 litrów wody na cykl, co oznacza zużycie utrzymujące się na poziomie od siedmiu do dziesięciu tysięcy litrów w ujęciu rocznym. Należy oczywiście pamiętać, że ostateczna wartość jest w znacznej mierze uzależniona od częstotliwości wykonywania prania, pojemności pralki, jak również – najczęściej wybieranego programu. Wszystkie one mogą bezpośrednio przełożyć się na obniżenie lub też podwyższenie podanych powyżej wartości, co z kolei znajdzie odbicie w rachunkach za wodę jakie będziemy musieli uregulować.

Typ silnika

Artykuł nie byłby kompletny, gdybyśmy w naszym poradniku dotyczącym doboru właściwej i dostosowanej do naszych oczekiwań pralki nie wspomnieli o typie jej silnika. Wybierać możemy pomiędzy modelami wyposażonymi w silniki szczotkowe oraz inwerterowe, jednakże wysoce zalecanym jest, byśmy sięgnęli po drugie z omawianych rozwiązań, głównie z uwagi na fakt, iż cechuje się ono znacznie większą żywotnością.

Gwarancja na silniki standardowe wynosi najczęściej od zaledwie dwóch do maksymalnie pięciu lat, natomiast jeżeli zdecydujemy się na wybór produktu wyposażonego w inwerterowy odpowiednik jednostki napędowej, możemy liczyć na gwarancję producencką wynoszącą nawet 10 lat.

Ładowane z przodu lub od góry

Zależnie od naszych preferencji zdecydować się możemy na wyrób, który to ładowany jest od góry lub tez od frontu – powinno być to przede wszystkim uzależnione od ilości miejsca jakim dysponujemy w pomieszczeniu, w którym wykonywane będzie pranie. Jeżeli jest go niezbyt wiele, znacznie lepiej sprawdzi się wyrób ładowany od góry, bowiem nie będziemy musieli w jego przypadku martwić się o uchylane drzwiczki, które zahaczać mogą o inne elementy wystroju, z czasem je uszkadzając. Jeżeli jednak pralka stać ma w łazience lub innym pomieszczeniu, które uznać można za relatywnie przestronne, wysokiej jakości produkt ładowany od frontu jak najbardziej powinien wpisać się w nasze oczekiwania.

Jak wywnioskować można z treści dzisiejszego wpisu, zakup odpowiednio dostosowanej do naszych oczekiwań pralki nie jest zadaniem tak prostym jak może się początkowo wydawać. Mamy jednakże nadzieję, że przedstawione przez nas porady znacznie ułatwią ten proces i sprawią że poszukiwanie wymarzonego produktu w sklepie stacjonarnym lub też internetowym z problematycznego i kosztującego nas dużo czasu oraz energii przedsięwzięcia zmieni się w przyjemne przeżycie. A sfinalizowane zostanie zakupem produktu, z którego będziemy z radością korzystać przez wiele kolejnych lat.