Rozrywka

Elden ring – recenzja gry

Elden ring
źródło: playstation.com

From Software to studio, które w 2009 roku, dzięki grze Demon.s Souls, zapoczątkowało nowy nurt gier, a mianowicie „soulslike”. Cechami takich rozgrywek RPG jest akcja, a także niesamowita trudność już od pierwszych minut.

Producenci rozpieszczają swoich fanów – 25 lutego 2022 roku wypuścili swoją nową grę, opierającą się również na typie soulslike. Mowa tutaj o Elden Ring.

Główny wątek rozgrywki od początku jest tylko delikatnie określony, to gracz musi pokonywać kolejne etapy niesamowitej przygody, aby dowiedzieć się więcej na temat fabuły i tego, co go otacza. Akcja rozgrywki odbywa się w krainie, która przedstawiona została jako Ziemie Pomiędzy. Jak sama nazwa wskazuje, nie będziemy mieli do czynienia z jednym regionem – mapa podzielona została na aż 6 królestw. Każdym z królestw rządzi jeden z sześciu bogów. Gracze będą mieli z nimi do czynienia, ich zadaniem będzie pokonanie ich w danym etapie rozgrywki. Zadaniem gracza jest pokonanie ów bogów i odebranie im fragmentów Eldeńskiego Kręgu.

Pierwszy raz w rozgrywce typu soulslike mamy do czynienia ze światem otwartym, co jest kolejną gratką dla fanów gatunku. We wcześniejszych Dark Souls, czy Bloodborne, nasza postać przemieszczać mogła się tylko w wąskich, małych, „korytarzowych” lokacjach. Podczas rozgrywki oczywiście napotka nas wiele innych przygód i historii, które tylko urozmaicają czas spędzony z grą.

Nasza postać przemieszczać będzie się mogła na wierzchowcu, co pomoże nam w szybszej eksploracji świata, którego jest naprawdę dużo. Wierzchowiec dostępy jest jednak tylko w otwartym świecie, kiedy wchodzimy do lokalizacji zamkniętej, nasz koń znika. Nastaw się na niesamowite emocje i wspaniałą, wciągającą dynamikę!

Najnowsza gra wydana przez studio From Software jest bardzo rozbudowana, potrzeba naprawdę wielu godzin i poświęceń, aby dotrzeć do końca. Dlatego właśnie producenci zasługują na gromkie oklaski. Każda gra jednak ma swoje wady. Główną, widoczną już na samym początku, jest niezwalająca z nóg oprawa graficzna.

Odstępuje ona bardzo od ogólnej jakości gry, która została postawiona na bardzo wysokim poziomie. Gracze zauważą, że w niektórych lokalizacjach nie od razu wczyta się widoczność roślinności lub podłoża, co może razić w oczy. Powtarzanie się grafiki i struktur też niestety zostało zastosowane w tym przypadku przez studio From Software – nie zauważymy tego w otwartym świecie i regionach, których krajobrazy są różnorodne i ciekawe, jednak pojawi się to w podziemiach i mniejszych, zamkniętych lokalizacjach.

Aspekty te jednak nie umniejszają bardzo naprawdę rozbudowanej grze, którą jest Elden Ring. Bardziej doświadczonym graczom lub grającym perfekcjonistom będą przeszkadzać te szczegóły, jednak z pewnością będzie dużo osób, które nawet nie zauważą drobnych mankamentów.

Elden Ring to bez dwóch zdań najlepsze i najwybitniejsze dzieło studia From Software. Producentom na pewno nie było łatwo połączyć gry z gatunku soulslike oraz rozgrywki w otwartym świecie, jednak dokonali tego prawie perfekcyjnie! Rozgrywka w otwartym świecie nigdy wcześniej nie była aż tak wciągająca i rozbudowana.