Rozrywka

Mnogość nowych mechanik w Elden Ring

gra Elden Ring
źródło: playstation.com

Każdy, kto jest zaznajomiony w odpowiednim stopniu z branżą gier wideo wie, że produkcje studia From Software nie należą do najprostszych. Jednak zdaniem wielu graczy najnowsza produkcja tejże ekipy – Elden Ring jest o wiele przystępniejsza. Skąd wzięły się takie opinie? Postaramy się przyjrzeć bliżej temu tematowi.

Mnogość nowych mechanik

Elden Ring bardzo wyróżnia się wśród pozostałych gier studia From Software. Charakteryzuje go zupełnie inne podejście do gatunku soulslike. Otwarty świat, możliwość poruszania się wierzchowcem, a nawet – uwaga – skakania. Wiele z zupełnie świeżych mechanik gracz może wykorzystać, aby stworzyć sobie przewagę – często dość znaczącą w kwestii walki z coraz to trudniejszymi oponentami.

  • Możliwość walki z wierzchowca

Dla wielu sporym zaskoczeniem okazał się fakt, że przez świat nowej produkcji studia, które znane było z ciasnych, korytarzowych etapów, będzie można jeździć konno. Decyzja ta jednak okazała się strzałem w dziesiątkę. Szczególnie dla graczy, którzy dotychczas niezbyt dobrze radzili sobie z produkcjami typu soulslike. Okazuje się bowiem, że prędkość naszego zaczarowanego rumaka bardzo pomaga nam w walce z nawet bardzo wymagającymi bossami. Wystarczy jedynie oddalić się wierzchem od przeciwnika, poczekać na zakończenie animacji ataku potwora, a po wszystkim doskoczyć do niego i władować w niego potężne combo.

  • Skradanie się zbyt OP?

Kolejnym powiewem świeżości (nie licząc oczywiście Sekiro) okazała się możliwość skradania obok naszych oponentów. Jeżeli uda nam się bezszelestnie przekraść za plecy wroga, to wystarczy zaatakować go znanym dobrze z serii Dark Souls atakiem backstab. Zada on poważne obrażenia, po których większość mobów w grze się nie pozbiera, a jednocześnie uczyni nas nietykalnymi na czas trwania animacji. Tak więc, jeśli atakując przeciwnika od frontu, nie jesteś sobie w stanie z nim poradzić – spróbuj zajść go z tyłu!

  • Przyzywanie magicznych duchów

Po otrzymaniu w trakcie gry przedmiotu, który zwie się Dzwonek przyzywania duchów otrzymujemy możliwość wspomagania się w walce magiczną kompanią w postaci wcześniej wspomnianych duchów. Dla wielu klas postaci ich odblokowanie może okazać się kluczowe w dalszej rozgrywce. Aby odblokowywać nowych pomocników w grze wystarczy znaleźć ich prochy. Co najważniejsze, ich przyzwanie nie blokuje nam dalej możliwości wezwania do walki również zaprzyjaźnionych NPC, co w starciu z bossami daje nam przewagę liczebną 3 vs 1. Niejeden kozak zmięknie w takim wypadku!

  • Skakanie jako otwarcie nowych możliwości

Jasne – w Dark Souls również można było skakać. Jednak nie jest to to samo skakanie, którego możemy doświadczyć w Elden Ringu. Tutaj możliwość skoku odblokowuje nam możliwość dostania się wyżej, niż kiedykolwiek. Ustawiając się w dobrej pozycji (czyli zwyczajnie wyżej niż przeciwnik) można śmiało pruć w niego strzałami, lub czarami, nie martwiąc się, że zostaniemy trafieni wrogim atakiem – oczywiście, jeśli oponent nie ma na stanie arsenału pozwalającego na ataki dystansowe. Ponadto, możliwość skoku pozwala nam na przeskoczenie niektórych ataków wroga. Szczególnie tych, które są kierowane w nasze nogi.

Nie opowiadałem tu za dużo o dobrze znanym z każdej serii From Software cheesowaniu, gdyż nie każdy lubi stosować takie taktyki, aczkolwiek, jeśli nie przeszkadza ci to, to w Elden Ring (zważywszy na bogatsze możliwości poruszania) znajdziesz takich taktyk całe mnóstwo! Tak naprawdę największe pole do popisu w tej, jak i innych kwestiach ma twoja wyobraźnia.