Rozrywka

Elden Ring jest łatwiejszy od Dark Souls: 3 mechaniki ratujące

Elden Ring gra
źródło: materiał prasowy

W myśleniu graczy utarło się przekonanie o abstrakcyjnym poziomie trudności tak zwanych soulslike’ów. Należą do nich wszystkich produkty od From Software. Seria Dark Souls zdawała się to potwierdzać.

Nazywana często symulatorem umierania zmuszała gracza do wyuczenia się mechanik gry na pamięć i nie prowadziła go za rączkę. Elden Ring, pomimo iż wciąż trudny ma szereg mechanik, które ratują gracza w trakcie rozgrywki. Warto rzucić okiem na trzy proste mechaniki.

Krótko o Elden Ring

Za rys fabularny tego produktu odpowiada autor „Pieśni Lodu i Ognia”, James R.R. Martin. Osią fabuły zawartej w Elden Ring jest pradawny artefakt, który w wyniku wojny półbogów został rozbity na kawałki. Historia nie jest podana graczowi na tacy. Musi on znaleźć fragmenty Eldeńskiego Kręgu, aby poznać szczegóły historii zawartej w grze. Pod tym kątem produkt nie różni się znacząco od poprzednich soulslike’ów. Z podobnym motywem spotkać się można w serii Dark Souls i Bloodborne. Fragmenty magicznego artefaktu posiadają bossowie, których gracz w trakcie mozolnej walki musi pokonać. Poziom walki z nimi jest wysoki, ale istnieją mechaniki, które ułatwiają nieco potyczkę. Ten aspekt wyraźnie wyróżnia Elden Ring od pozostałych produkcji From Software.

Elden Ring – przydatne mechaniki

Ciężkie potyczki z bossami czy pomniejszymi przeciwnikami potrafią dać się we znaki nawet i najcierpliwszym graczom. Można je sobie usprawnić z pomocą pewnych mechanik zaimplementowanych w tym Eldeńskim Kręgu. Oto trzy istotne możliwości, których wykorzystanie usprawni poruszanie się po świecie gry i walkę z wymagającymi przeciwnikami.

  1. Duchy. Możliwość skorzystania ze zwojów magicznych doceni każdy gracz, w szczególności początkujący. Łatwość przezywania sojuszników to zaleta, której nie da się przecenić. Są nadzwyczaj pomocne w trakcie potyczek i walki z bossem. Można je również usprawnić, aby efektywniej skupiały na sobie uwagę bossa i pomniejszych przeciwników. Sojusznicy występują w rozmaitych formach. W zależności od wyboru gracza na ekranie obok głównej postaci pojawić się mogą meduzy plujące jadem i magowie atakujący przeciwnika z dystansu.
  2. Ulepszenia. Przezywane duchy można ulepszyć, dzięki czemu stają się one efektywniejsze w trakcie trwania walki. W tym celu trzeba odnaleźć określoną postać lub specjalne runy. Specjalne przedmioty porozmieszczane są po całym świecie gry. Dzięki eksploracji świata Elden Ring możliwe jest wzmocnienie duchów o wartość +10.
  3. Skradanie. Zabawa umożliwia przeprowadzanie ataku od tyłu. Dzięki cichemu przekradaniu się do przeciwnika można go poważnie ugodzić. Potężny atak znienacka odbiera sporo punktów życia. Dzięki takiemu podejściu możliwe staje się pokonanie nawet i pomniejszych bossów.

Wymienione powyżej mechaniki usprawniają potyczki z rozmaitymi przeciwnikami. Wykorzystać je można również także i w trakcie starcia z potężnymi półbogami. Implementacja takich udogodnień w Elden Ring sprawia wrażenie, że produkt ten jest łatwiejszy od serii Dark Souls i Bloodborne. W rzeczywistości w dalszym ciągu gracz ma do czynienia z produkcją typu soulslike i cierpliwe opanowanie mechanik stanowi podstawę rozgrywki.