Tech

10 Niesamowitych Ciekawostek o 50 Twarzach Gray’a

film Pięćdziesiąt twarzy Greya
źródło: kadr z filmu / Universal Pictures

Napisana przez E.L. James saga o losach Anastasii Steele i Christiana Gray, a następnie trzy ekranizacje filmowe zdobyły niezwykłą popularność.

Poniżej możecie znaleźć 10 interesujących faktów dotyczących „50 twarzy Greya”.

1. Autorka

L. James zanim stworzyła historię Anastasii i Christiana pisała historie oparte na losach bohaterów „Zmierzchu”. Ze względu na zawartą w nich erotykę została poproszona o ich usunięcie, przez administratorów witryn, na których je zamieszczała. Autorka zdecydowała wtedy o rozszerzeniu swojej twórczości i napisaniu książki.

2. 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie

Wypełnione erotyką książki znalazły wielu krytyków, nie mogą oni jednak stwierdzić że książki nie miały żadnego wpływu na współczesną kulturę masową. Autorka „50 twarzy Greya” została uznana za jedną z „100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie” magazynu Time.

3. Jamie Dornan

W ekranizacji filmowej, rolę Christiana Greya zagrał Jamie Dornan. Nie był on jednak pierwszym wyborem ekipy producentów. Początkowo rola ta przypadła Charliemu Hunnam, aktorowi, który zyskał popularność występując w serialu „Synowie Anarchii”. Ze względu na konflikt z grafikiem aktora, musiał on zrezygnować z roli Greya.

4. Popularność

Popularność „50 twarzy Greya” wśród czytelników, spowodowała wzrost popytu na specyficzne produkty, które się w niej pojawiły. Business Insider raportował, że w sklepach z narzędziami pojawiło się wielu klientów szukając „miękkich bawełnianych lin”.

5. Christian Grey

Aktor wcielający się w Christiana Greya odwiedził podobno klub BDSM, przed rozpoczęciem zdjęć filmowych, aby móc lepiej wcielić się w rolę.

6. Robert Pattison

Autorka książek chciała aby główną rolę męską zagrał Robert Pattison, lecz odmówił on angażu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku reżyserki filmu. Pierwotnie pozycję tą zaproponowano Angelinie Jolie, ale ona również odmówiła.

7. Intymne sceny

Najbardziej intymne sceny pierwszej z ekranizacji zostały nakręcone ostatnie. Miało to dać czas aktorom odgrywającym główne role na lepsze poznanie siebie.

8. Zabawki i akcesoria

Zabawki i akcesoria erotyczne użyte w filmie były w większości prawdziwe. Niektóre z nich zostały przerobione z użyciem delikatniejszych materiałów, tak aby nie doszło do zranienia aktorów.

9. Seattle lub Portland

Chociaż akcja książki dzieje się w Seattle lub Portland, E.L. James nigdy nie była w tych miejscach. Aby poprawnie odwzorować miasta w powieściach korzystała ona z Google Street View.

10. Dakota Johnson

Aktorka Dakota Johnson, grająca Anastasię nie korzystała z dublerki przy kręceniu scen intymnych. Stwierdziła ona, że aby oddać w pełni charakter swojej postaci musi zaangażować się w stu procentach. Jedyne momenty, w których pojawiała się dublerka dotyczyły scen intensywnych klapsów.