Tech

5 najważniejszych zasad, którymi musisz kierować się przy zakupie sprzętu elektronicznego

spotkanie w gabinecie

Z roku na rok bez wątpienia nowe sprzęty elektroniczne przejmują rynek jednocześnie wypychając tradycyjne formy wykonywania prostych czynności. Fakt, że spotykamy kogoś z smartfonem, czy komputerem wraz z dostępem do Internetu typu WiFi nie jest dla wielu z nas zdziwieniem, gdyż jesteśmy w stanie wykorzystując je w praktyczny sposób zwiększyć produktywność przy jednoczesnym skróceniu czasu, jaki przyjdzie na dojście do wyznaczonego celu. Jednak przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu warto zwrócić uwagę na pewne aspekty jakimi powinniśmy się kierować wybierając telefon, tablet, czy inną elektronikę.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu określonej elektroniki?

Przed zakupem określonego sprzętu elektronicznego z danej grupy w szczególności, kiedy jesteśmy totalnym laikiem w tym temacie powinniśmy postawić na pozyska jak największej ilości informacji o danym produkcie. W tym przypadku Internet to rodzaj kopali wiedzy, w którym znajdziemy praktyczne wskazówki, gdyż eksperci technologiczni dzielą się swoją wiedzą i opiniami odnośnie konkretnych urządzeń zamieniając się w copywritera. Przygotowane teksty znajdziemy na blogu lub w filmie opiniowo – informacyjnym, który najczęściej znajduje się na platformie, jaką jest YouTube. Warto również dokonać porównania pod kątem parametrów zestawiając ze sobą podobne sprzęty. Czasem małe różnice mogą zmienić dużo.

Promocja

Napis oznaczający promocje może być mega kuszący jednak przyciągana uwaga jest często zwodnicza. W takiej sytuacji kryje się drugie dno oznaczające, że to, co w teorii widnieje na opakowaniu w praktyce nie zawsze owe parametry są odzwierciedlanie w 100% podczas zwykłego użytkowania np. robiąc zdjęcie mimo dobrego aparatu nie są one takie jakby się tego oczekiwało. Dodatkowo dane urządzanie może być powystawowe co jest równoznaczne z faktem, iż po pierwsze nie zawsze kładzie się nacisk na pełną jego naprawie oraz funkcjonalności, gdyż w sklepie elektronicznym wprowadza się go w tryb demonstracyjny, który pokazuje jego wady i zalety i to właśnie on powinien sprawie i szybko funkcjonować. Warto więc przed samym zakupem sprawdzić, czy elektronika działa poprawnie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to nie kupujmy takiego produktu, szczególnie kiedy do najtańszych on nie należy.

Prawo konsumentów, a gwarancja lub rękojmia

Prawo konsumenckie obejmuje również dział, jakim jest elektronika. Oznacza to, że w przeciągu miesiąca od dokonanego zakupu możemy bez podawania powodu zwrócić dany sprzęt. W owych warunkach została uwzględniona także możliwość zepsucia się sprzętu podczas jego użytkowania, dlatego każdy sprzęt od określonej kwoty, za jaką przyjdzie nam go zakupić musi być objęty gwarancją, którą znajdziemy w formie karty w opakowaniu od zakupionego przez nas produktu. Bardzo często jest to okres 2 lat, przez który może dojść do uszkodzenia podzespołu lub samego systemu. Natomiast gwarancja nie działa w przypadku kiedy dojdzie do uszkodzenia mechanicznego, czyli zbicia korpusu, wyświetlacza lub popęka nam obudowa. Ostatnim aspektem jest komfort użytkowania, gdyż to my mamy być zadowoleni z dokonanego przez nas zakupu mając radość użytkowania danej elektroniki.

Dziękujemy portalowi Testoria.pl za pomoc przy tworzeniu treści artykułu.