Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora – nie tylko do domu

projektor

W tym artykule będziemy zastanawiać się nad tym na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora – nie tylko do domu, ale też do biura czy do kina plenerowego. Projektory pod pewnymi względami mogą być dużo lepsze od telewizorów. Jak można uzyskać 100-calowy obraz za mniej niż 5000 złotych? Projektory do kina domowego kosztują kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale nie trzeba wydawać tyle, aby uzyskać wysokiej jakości obraz. Ale jakich funkcji potrzebujesz? Jaka technologia jest najlepsza?

Przenośność, Zoom i Łączność

Jeśli planujesz zainstalować projektor w stałej pozycji, np. dla kina domowego, to naprawdę nie musisz się martwić mobilność. Jeśli planujesz podróżować lub używać projektora w celach biznesowych, dobrym i praktycznym pomysłem będzie branie pod uwagę czegoś małego i lekkiego.

Ogniskowa obiektywu rzutnika może być kontrolowana lub regulowana poprzez zoom, o ile projektor ma taką możliwość. Jeżeli urządzenie ma stały zoom, będzie musiał być umieszczony w dokładnej, określonej odległości od ekranu.

Połączenie z innymi urządzeniami jest kluczowym czynnikiem do rozważenia. Niezależnie od tego, czy chcesz, aby Twoje urządzenia mobilne i kilka laptopów łączyły się bezprzewodowo, czy zamierzasz używać tylko jednego urządzenia, polecamy wyszukanie projektora za około 5000 zł. W dzisiejszych czasach HDMI jest normą, ale warto mieć to na względzie.

Projektory 4K

Czystość obrazu wytwarzanego przez projektor multimedialny określa się mianem rozdzielczości. Ogólny obraz na ekranie składa się z małych punktów zwanych pikselami. Im więcej pikseli na ekranie, tym lepsza będzie jakość obrazu. Jeśli celem jest oglądanie filmów lub granie w gry, należy szukać rozdzielczości z dużą liczbą pikseli. Dobra rozdzielczość projektora do kina domowego to 1920X1080 px, którą nazywamy Full HD i 4K UHD (3840X2160 px, określane jako prawdziwe 4K). Jeśli masz miejsce i pomysł na odpowiednią aranżację wnetrza, projektor 4K będzie urządzeniem, którego potrzebujesz. Te projektory są znane z najwyższej ostrości, jakości i szczegółów. Mogą być używane do tworzenia mini kina domowego z wideo o wysokiej rozdzielczości. Projektor 4K może stać na stole lub półce lub możesz użyć odpowiedniego uchwytu, aby zainstalować urządzenie na ścianie lub suficie. Wiele projektorów 4K ma regulację zoomu, która pozwala na pewną elastyczność w dostosowywaniu rozmiaru obrazu. Chociaż ceny projektorów 4K spadły w ostatnich latach, projektory ultra-HD 4K nadal kosztują więcej niż ich odpowiedniki 1080p.

Współczynnik kontrastu

Ten wskaźnik określa, jak jasne są białe kolory i jak ciemne są czarne kolory na ekranie. Im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepsze i bardziej dogłębne kolory otrzymasz. Dla projektorów do użytku domowego polecany jest wyższy współczynnik kontrastu. Z kolei projektor z niskim współczynnikiem kontrastu będzie wystarczający do celów biznesowych.

Koszt

Możesz kupić dobrej jakości, przenośny projektor biznesowy do prezentacji już za 1500zł, ale należy spodziewać się trochę wyższych kwot, jeśli chcesz mieć przyzwoity zakres funkcji i jakości. Do domowej rozrywki powinieneś rozważać zakres między 4000 a 15 000 złotych. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego sprzętu to projektory to w grę wchodzą projektory tylko z najwyższej półki cenowej. Dobre urządzenie 4K może kosztować nawet 30 000zł. Przed zakupem warto przejrzeć ofertę akcesoriów do projektorów. Będą niezbędne szczególenie wtedy, gdy kupujesz swój pierwszy projektor lub nie masz doświadczenia.

Projektory biznesowe i sale lekcyjne

Do prezentacji czy spotkań potrzebny będzie projektor biznesowy. Projektory te oferują znacznie większą jasność niż ich odpowiedniki, co może się sprawdzić podczas wyświetlania dokumentów i prezentacji w większych pomieszczeniach, w których jest więcej światła słonecznego. Zazwyczaj projektory nie są na stałe zainstalowane w jednym pomieszczeniu – zostały zaprojektowane tak, aby były lekkie, łatwe do przenoszenia i proste w konfiguracji dla użytkowników biznesowych podczas przemieszczania się między konferencjami.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy spróbować dopasować projektor do natywnej rozdzielczości materiału źródłowego. Odtwarzacz Blu-ray, PlayStation 4 i Xbox zazwyczaj wysyłają sygnał 1080p. Sygnały HDTV wciąż nie są całkowicie znormalizowane, choć 1080i wydają się być najbardziej powszechne.

Projektory mogą sprawić, że nauka będzie przyjemniejsza i bardziej wciągająca, dlatego są świetnym narzędziem dla nauczycieli. Projektory do szkół potrzebują zwykle podobnych możliwości jak projektory biznesowe, ale często wykorzystują niższą rozdzielczość.

Projektor, który ma wbudowane głośniki może znacznie ułatwić prezentacje – pomoże uprościć proces konfiguracji.

Projektory HD (1920 x 1080 px) są zaprojektowane tak, aby dostarczyć wszystkie szczegóły przenoszone przez sygnał 1080p. Szerokie projektory XGA zapewnią świetne rezultaty przy nadawaniu sygnału 1080p, ale nie tak doskonałe jak ich odpowiedniki HD. To powiedziawszy, trudno byłoby dostrzec różnicę między nimi, chyba że wyświetlasz bardzo duży obraz.

5/5 - (liczba ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *