Porady

3 praktyczne sposoby na przyspieszenie Windows 10

windows

System Windows 10 to jeden z częściej spotykanych obecnie w komputerach, jednakże użytkownicy często wskazują na pewne problemy z jego odpowiednim działaniem.

Wprawdzie jest on aktualizowany na bieżąco, aby zapewnić jego odpowiednią pracę, jednakże bywa iż pomimo tego nie pracuje jak tego oczekują właściciele komputerów. Można jednak spróbować przyspieszyć system, tym samym poprawiając znacznie komfort pracy.

Spis treści

Odpowiednie ustawienia systemu

Windows 10 posiada bardzo wiele możliwości ustawień, które mają znaczący wpływ na jego działanie. Zaczynając od startu systemu, warto ograniczyć liczbę programów i aplikacji, uruchamianych przy włączaniu systemu. Bardzo często działają one w tle, co powoduje że użytkownicy nie są świadomi dużej ilości uruchomionych i obciążających system aplikacji. Dlatego dobrze jest w ustawieniach systemu sprawdzić to, czy wszystkie programy uruchamiające się na starcie są niezbędne. Ich wyłącznie może bowiem powodować spore przyspieszenie pracy sprzętu. Jednocześnie warto sprawdzić, jak działające programy wpływają na obciążenie procesora. Niektóre bowiem mogą wykorzystywać ogromną jego część, utrudniając tym samym prace pozostałych. Można je wyłączyć, co na pewno korzystnie wpływa na działanie systemu.

Dopasowanie sprzętu

Posiadany sprzęt i jego parametry również mają znaczenie dla prawidłowości działania Windows 10. Przede wszystkim posiadacze nieco starszych komputerów powinni sprawdzić, czy dają one rade obsługiwać niezbędne jego funkcje. Często rozwiązanie problemu jest nie tylko szybkie ale tez znacznie tańsze niż wymiana komputera na nowy. Jednym z częstszych problemów jest zbyt mała pojemność pamięci RAM w stosunku do zapotrzebowania systemu. Wówczas wystarczy jej wymiana na większą, aby bez problemu przyspieszyć działanie Windows 10. Warto także sprawdzić sprzęt pod kątem pojemności dysku i tego, czy jest wystarczająca.

Usuwanie plików i czyszczenie dysku

Nawet sprzęt dobrej jakości może mieć problemu z odpowiednim działaniem, jeśli pamięć posiada za dużo plików, które zajmują przestrzeń dyskową i pamięć. Regularne czyszczenie z niepotrzebnych plików, jak na przykład pliki tymczasowe jest bardzo ważne. Wielu użytkowników jednak zapomina o wykonaniu takich czynności samodzielnie, dlatego warto pomyśleć o oprogramowaniu które będzie samoczynnie wykonywało takie zadania.

Tekst powstał przy współpracy z soft360