Porady

Jak przyśpieszyć Windows 10? 8 niezawodnych sposobów

windows

Windows 10 z pewności stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych obecnie systemów w laptopach i komputerach. Jednak niektórzy użytkownicy skarżą się na jego spowolnione działanie. Okazuje się, iż w bardzo prosty sposób można przyspieszyć jego działanie i tym samym zwiększyć efektywność sprzętu.

Krok 1 – Eliminacja złośliwych programów

Bardzo często przyczyną problemów z Windows 10 jest złośliwe oprogramowanie lub wirusy. Dlatego pierwszym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie komputera pod kątem takich niespodzianek. Dobry program antywirusowy zapewnia możliwość przeskanowania sprzętu oraz usunięcia tego typu programów. Jednak jeśli to nie pomoże, wówczas należy szukać innych możliwości.

Krok 2 – Sprawdzenie obciążenia pamięci

Warto sprawdzić obciążenie pamięci w trakcie działania systemu. Niektóre aktualizacje Windows mogą być wadliwe, ponadto również oprogramowanie zainstalowane na komputerze może z powodu jego błędów zbytnio obciążać pamięć. Informacje o obciążeniu procesora można znaleźć w menedżerze zadań. Za jego pomocą również można zakończyć te procesy, które mają największy wpływ na obciążenie procesora, co może skutkować przyspieszeniem systemu.

Krok 3 – przyspieszenie startu

Często Windows 10 ma problemy z szybkim startem, czego powodem może być zbyt duża ilość programów, uruchamianych na starcie. Bywa, że użytkownik nawet nie jest świadomy tego, iż uruchamia się tak duża ilość programów, mogą one bowiem działać w tle. Takie informacje również można znaleźć w menedżerze zadań, w zakładce uruchamiane. Wystarczy usunąć niechciane pozycje z listy, aby ograniczyć ilość programów i tym samym nieco przyspieszyć start systemu.

Krok 4 – oczyszczanie przestrzeni dyskowej

Każde zadanie i plik zajmują miejsce w pamięci sprzętu. To powoduje coraz mniejszą dostępna ilość miejsca na dysku i w efekcie prowadzi do spowolnienia systemu. Warto co jakiś czas czyścić przestrzeń dyskowa, usuwając na przykład zbędne pliki tymczasowe.

Krok 5 – Minimalizacja efektów wizualnych – krok 5

Windows 10 to system, który zapewnia możliwość korzystania z ciekawych efektów wizualnych. Jednakże uruchomione wpływają znacząco na działanie systemu, więc w przypadku problemów warto zminimalizować ich ilość. Może mieć to spore znaczenie zwłaszcza na starszych urządzeniach.

Krok 6 – pamięć wirtualna

System Windows 10 korzysta z pamięci wirtualnej, dlatego zbyt mała może wpływać na jego prawidłowe działanie. Wielkość pamięci powinna wynosić przynajmniej 1,5 razy więcej niż wartość pamięci RAM znajdującej się w sprzęcie. Wielkość jej można zmienić w ustawieniach systemu.

Krok 7 – modyfikacja sprzętu

Bywa, że problemy z Windows 1o wynikają z samego sprzętu, który ze względu na upływ czasu nie radzi sobie z obciążeniem. Nie zawsze oznacza to jego wymianę na nowy, bywa ze wystarczą niewielkie zabiegi jak na przykład zwiększenie pamięci RAM czy zmiana dysku na taki z większą pojemnością. Ważne jest także, aby sterowniki sprzętu były na bieżąco aktualizowane.

Krok 8 – system pod kontrolą

Czyszczenie na bieżąco systemu ma duże znaczenie dla jego działania. Tutaj istotne jest przede wszystkim stosowanie odpowiednich programów, jeśli zastosowany antywirus nie daje takich możliwości warto znaleźć przeznaczone wyłącznie do tego oprogramowanie.

3.8/5 - (liczba ocen: 5)