Biznes

Serwery dedykowane – czym są? Komu są przydatne?

serwer

Serwer dedykowany to rodzaj zdalnego serwera, który jest całkowicie przeznaczony dla osoby, organizacji lub aplikacji. Jest on wdrażany, hostowany i zarządzany przez dostawcę usług hostingowych. Serwer dedykowany nie jest współdzielony z żadnym innym klientem, usługą lub aplikacją.

Podobnie jak wielu innych nowych właścicieli witryn, prawdopodobnie zdecydowałeś się na hosting współdzielony. Jest to najtańsza opcja.

Co to jest serwer dedykowany – i dlaczego go potrzebuję?

Na przykład, możesz mieć do czynienia ze wzrostem ruchu.

Serwery dedykowane mogą być używany do hostingu aplikacji i/lub usług, jak również do przechowywania danych i usług tworzenia kopii zapasowych. Serwer dedykowany może być również wykorzystywany wewnętrznie do hostingu i dostarczania specjalistycznych usług, takich jak wdrażanie dedykowanych serwerów plików lub sieci.

Serwer dedykowany oferuje ogromną moc i elastyczność.

Koszt

Jeśli masz wspólny serwer z innymi stronami internetowymi, będziesz dzielić koszty eksploatacji tego serwera z innymi. Posiadanie serwera dedykowanego oznacza, że będziesz ponosił cały koszt uruchomienia serwera oraz za aktualizacje sprzętowe, oprogramowanie.

Pasmo

Udostępnianie serwera oznacza współdzielenie zasobów serwera fizycznego, w tym przepustowości, pamięci i przetwarzania. Jeśli inna strona internetowa hostowana na serwerze generuje duży ruch, może to spowolnić prędkość Twojej strony. Na serwerze dedykowanym, cała przepustowość i moc przetwarzania należy do Twojej witryny.

Jak działa hosting serwerów dedykowanych?

Serwer dedykowany znajduje się w centrum danych dostawcy usług hostingowych. Jest on podłączony do Internetu za pośrednictwem potężnej infrastruktury sieciowej gospodarza. Dostaje swoją moc z przemysłowej linii energetycznej wspieranej przez akumulatory i generatory.

Jako klient dzierżawisz maszynę, a wraz z nią dostęp do zasobów centrum danych – przepustowości Internetu, energie elektryczną, klimatyzację i ochronę fizyczną. Określasz, kto ma prawa dostępu, które porty są otwarte, jakie usługi uruchamia, jakie środowiska programistyczne są dozwolone, i co się dzieje, gdy coś pójdzie nie tak.

Serwer dedykowany jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz pewne doświadczenie techniczne i może zarządzać i konfigurować serwer na własną rękę lub jak firma hostingowa ma pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie infrastrukturą IT w firmie.