Tech

MacBook Pro i MacBook Air – czym się od siebie różnią?

Pracownik fizyczny pracujący z laptopem i rysujący w warsztacie

Mimo że propozycje marki Apple obejmujące przenośne komputery nie są tak liczne jak rozległa oferta laptopów z systemem Windows, osoby chcące nabyć jedno z urządzeń z nadgryzionym jabłkiem mają problem z wyborem. Dzieje się tak, ponieważ firma Steve’a Jobsa oferuje wiele modeli, które dla niewtajemniczonych wydają się być bardzo podobne, a nawet identyczne. Z tego względu sporo osób zastanawia się, który MacBook wybrać – Air czy Pro? Aby podjąć najlepszą możliwą decyzję, warto przyjrzeć się bliżej obu propozycjom. W tym celu wybrane zostały modele z serii M1.

Różnice między MacBookiem Air a Pro – kolorystyka i zewnętrzne elementy

Jeśli blisko siebie zestawione zostaną MacBook Pro i Air, można zauważyć pierwsze różnice w wyglądzie. Na pierwszy plan wysuwa się obecność paska Touch Bar umiejscowionego nad klawiaturą pierwszego z wymienionych modeli. Ten dotykowy element oferuje dodatkową przestrzeń do zarządzania różnorodnymi ustawieniami, otwartymi aplikacjami czy korzystania z klawiszy funkcyjnych. Za jego pomocą istnieje możliwość wywołania asystentki Siri, zmiany poziomu głośności czy jasności ekranu oraz wiele więcej.

Co więcej, również oferta kolorystyczna różni dwa porównywane modele. MacBooka Pro można zakupić w dwóch wersjach – srebrnej oraz gwiezdnej szarości. Natomiast Air poza wymienionymi barwami dostępny jest również w efektownej złotej szacie, którą wybiera ogrom osób. Kolejna odmienność dotyczy masy urządzeń. Jej wartość w przypadku modelu Pro wynosi 1,4 kg. Jeśli chodzi o MacBooka Air, jego wagę producent określił na poziomie 1,29 kg. To niewielka, aczkolwiek dość istotna różnica, ponieważ pierwsze z wymienionych ze względu na to, że jest cięższe, cechuje się łatwiejszym otwieraniem pokrywy przy użyciu jednej dłoni.

Możliwości MacBooków Air i Pro – różnice dotyczące wnętrza

Jedna z istotniejszych różnic obejmuje maksymalny czas pracy na baterii. Jeśli chodzi o MacBooka Air, użytkownik może liczyć na 15 godzin działania urządzenia. Natomiast w przypadku modelu Pro akumulator pozwoli na 17 godzin użytkowania komputera. Dzieje się tak za sprawą jego zwiększonej pojemności w stosunku do pierwszego z wymienionych modeli. Różnica ta wynosi aż 15%.

Producent zdecydował się zastosować odmienne rodzaje chłodzenia w obu laptopach. MacBook Pro otrzymał wentylator, za pomocą którego temperatura komponentów jest skutecznie obniżana w razie konieczności. To z kolei pozytywnie wpływa na wydajność całego urządzenia. Jeśli chodzi o model Air, użytkownik ma do czynienia z chłodzeniem pasywnym, a nie aktywnym, które cechuje się nieco mniejszą efektywnością.

Czym różnią się od siebie MacBook Pro i MacBook Air? Podsumowanie

Jak więc widać, przy bliższym poznaniu MacBook Air i Pro w znaczący sposób się od siebie różnią. Za sprawą odmiennych parametrów czy wyposażenia stanowią urządzenia dla osób mających zupełnie inne wymagania względem sprzętu. Pierwszy z wymienionych modeli nie bez przyczyny został nazwany „Pro”. Ten egzemplarz to doskonały wybór dla tych, którzy oczekują od komputera znacznie więcej. Oferuje nieco lepsze parametry, a co za tym idzie, będzie trochę bardziej komfortowy w użytku. Jednak z tymi atutami wiąże się wyższa cena, a ten aspekt sprawia, że nie zawsze „większy znaczy lepszy”. Dlatego model Air stanowi opcję dla osób, które stawiają na solidność oraz koszt adekwatny do jakości. Ta, jak we wszystkich urządzeniach od Apple, utrzymuje się na wysokim poziomie.

5/5 - (liczba ocen: 2)