Tech

Playstation 5 – czy warto kupić nową konsolę od Sony?

playstation 5

Fani PlayStation, którzy już posiadają PS4 lub PS4 Pro, zmagają się z trudną decyzją, czy zatrzymać swoją obecną konsolę, czy ją uaktualnić. Nowi nabywcy, którzy nigdy nie posiadali konsoli PlayStation, muszą zdecydować, czy PS5 jest warte dodatkowych pieniędzy, czy też PS4 Pro zaspokoi ich potrzeby w zakresie gier.

Niezależnie od tego, którą konsolę wybierzesz, z pewnością zapewni Ci ona niezliczone godziny zabawy z grami. Ale musisz zdecydować, co jest ważniejsze dla Ciebie: oszczędzanie pieniędzy czy grafika na maksymalnie obecnie poziomie.

Spis treści

Rozmiar

Pomimo tego, że seria Xbox Microsoftu pojawiła się wcześniej, widać wyraźnie wysoki popyt na konsolę Sony nowej generacji. Jakie są zmiany lub ulepszenia?

Konsola ps5 firmy Sony odznacza się najbardziej futurystycznym wzornictwem wśród gadżetów, jakie recenzowałem od dłuższego czasu. PlayStation 5 jest duże. Nie spodziewałem się jednak, że będzie aż tak ogromne i grube.

Tym razem mamy możliwość ustawienia konsoli zarówno poziomo, jak i pionowo. W pozycji pionowej PS5 wygląda jak gadżet prosto ze Star Treka, szczególnie z tym logo PlayStation na jednym z rogów.

Dysk i szybkość

Dysk SSD o pojemności 825 GB będzie miał mniej miejsca niż HDD o pojemności 1 TB zarówno w PS4, jak i PS4 Pro. Twórcy gier mogą jednak sprawić, że rozmiary pobieranych gier będą mniejsze, a do wczytywania elementów będą w większym stopniu wykorzystywać pamięć krótkotrwałą.

Ze względu na szybkość wczytywania światów w grach działających na PS5, twórcy nie muszą wbudowywać statycznych elementów w duże pliki do pobrania; zamiast tego, elementy mogą się wczytywać w trakcie gry, a użytkownik nawet tego nie zauważy. Dlatego, mimo że PS5 ma mniej miejsca na dysku, gracze najprawdopodobniej nie zapełnią szybko swojego dysku SSD.

Ultra HD Blu-ray

PS5 – odtwarza także filmy Ultra HD Blu-ray. Wiem, że większość świata przerzuciła się na strumieniowe przesyłanie filmów i telewizji, ale zaufaj mi: Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość obrazu i dźwięku, jaką filmy mają do zaoferowania, płyty Blu-ray 4K są najlepsze.

Jeśli wysokiej jakości filmy są dla ciebie choć trochę atrakcyjne, kup pełnowartościowe PS5. Większość odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray i tak kosztuje ponad 400 złotych, więc to naprawdę świetna cena za tę funkcjonalność. W połączeniu z powyższymi oszczędnościami, z łatwością zaoszczędzisz pieniądze na dłuższą metę.

DualSense

Jednym z obszarów, w którym Xbox Series X nie może konkurować jest kontroler. Firma Sony znokautowała go nowym PlayStation 5 DualSense. Ulepszona ergonomia, adaptacyjne wyzwalacze i niesamowite haptyczne sprzężenie zwrotne sprawiają, że czuć różnicę podczas grania w gry.