Ciekawostki

Najważniejsze wynalazki i odkrycia Leonardo da Vinci

Mona Lisa

Leonardo da Vinci to jednym z najsłynniejszych artystów w historii świata. Żył w epoce renesansu i to dzięki jego rozległym zainteresowaniom, człowieka, który zajmuje się wieloma różnorodnymi zajęciami, nazywamy do dziś człowiekiem renesansu. Choć zwykle w pierwszej kolejności kojarzymy Leonarda z ponadczasowymi obrazami takimi, jak „Dama z łasiczką”, która wisi w Muzeum Czartoryskich w Krakowie, czy „Mona Lisa”, którą można podziwiać w paryskim Luwrze, zajmował się on też wieloma zagadnieniami, które nie miały nic wspólnego z malowaniem. Był architektem, matematykiem, inżynierem, geologiem, anatomem i wynalazcą.

Zobacz też -> Najważniejsze Wynalazki XVI wieku

Woda bardzo często pojawiała się na obrazach Leonarda i poza nimi. Geniusz interesował się tym, jak przepływa i jak ją regulować. W jego szkicach odnaleziono całe mnóstwo projektów maszyn hydraulicznych, wsporników i dźwigni. Szkicował również schematy kanałów i plany osuszania bagien, dzięki czemu chciał uniknąć destrukcyjnych potopów i powodzi. Podczas pobytu we Francji, w okolicach zamku Romorantin, Leonardo wynalazł urządzenie do czerpania wód podziemnych.

To Leonardo da Vinci po raz pierwszy zaprojektował most obrotowy. Jego projekty innych mostów z początku szesnastego wieku są obecnie badane przez naukowców, którzy doceniają niezwykłą pracę Leonarda i fantastyczną wyobraźnię przestrzenną.

W Kodeksie Atlantyckim w 1500 roku pojawiły się projekty Leonarda da Vinci. Był to pierwszy w historii samodzielny system oddychania pod wodą, a przede wszystkim pierwszy kombinezon nurkowy.

Balon

Zamek kołowy to zamek ręcznej broni palnej odprzodowej, czyli takiej, którą ładuje się od strony wylotu lufy. Mechanizm, który zamka opracowany przez Leonarda polega na tym, że proch zapala się od iskier, które powstają przez pocieranie obracającego się ząbkowanego koła o piryt.

W szkicach, które pozostawił po sobie włoski geniusz, znaleźć można wiele maszyn wojennych. Ich projekty z perspektywy pięciuset lat wydają się naiwne i prymitywne, ale można uznać bez cienia wątpliwości, że to Leonardo da Vinci opracował projekt pierwszego czołgu. Jego machina przypominała opancerzoną chatkę na planie koła, ale notatki pozostawione przez wynalazcę nie pozostawiają wątpliwości, że szkic dotyczy pojazdu opancerzonego.

Da Vinci bardzo fascynował się lotem ptaków i często studiował ruchy ich skrzydeł, by móc odtworzyć ten wyczyn. Jego rysunki i stadia wskazują, że udało mu się stworzyć wyjątkowo dokładny projekt maszyny latającej, której skrzydła przypominają skrzydła nietoperza. Maszyna została zbudowana i mówi się, że jeden z uczniów mistrza nie przeżył próbnego lotu. Pośród projektów Leonarda znajdziemy również rysunki przedstawiające prototyp śmigłowca oraz wzór spadochronu.

Ostatnia Wieczerza

Słynny włoski podróżnik, Marco Polo, opisywał pewien poznany na trasie szczep murzyński, który używał wielkich liści palmowych i bambusowego drążka, by z takimi prowizorycznymi „parasolami” wykonywać rytualne skoki. Nie były to jednak spadochrony takie, jakie znamy dziś. Pierwszy projekt spadochronu powstał dzięki Leonardowi da Vinci i znalazł się w Kodeksie Atlantyckim. Naukowcy w dwudziestym wieku zbudowali spadochron na podstawie projektu Leonarda i z sukcesem go przetestowali.

Da Vinci zbudował coś na kształt prototypu robota. Była to maszyna stworzona na kształt człowieka, którą nazwał on automatonem, i która nie potrzebowała ingerencji człowieka, by się poruszać. Mechaniczny rycerz mógł siadać, wstawać i ruszać się dzięki wewnętrznym mechanizmom.

Viola organiasta to rodzaj klawesynu, który został zaprojektowany przez kochającego muzykę geniusza. Leonardo narysował zupełnie niezwykły instrument i miał zamiar go stworzyć, jednak współcześni mu ludzie nie okazali temu wynalazkowi żadnego zainteresowania. Dopiero setki lat po śmierci Leonarda rozpoczęto prace nad tworzeniem podobnych instrumentów.

Leonarda da Vinci można również uznać za twórcę prototypów samochodu i roweru. Choć naszkicowane przez niego projekty nie przypominają tych urządzeń z dzisiejszych czasów, niesamowite wydaje się to, jak bardzo geniusz wyprzedzał swoje czasy.