Jaki hosting stron internetowych? Współdzielony, VPS, dedykowany, chmura, WordPress i inne
Własna strona internetowa to dziś podstawa każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. Pozwala na sprawny kontakt z klientem oraz stanowi świetną formę marketingu. Na początku wszystko zaczyna się od wybrania domeny, co samo w sobie bywa trudne. Kolejnym zadaniem jest wybór odpowiedniego hostingu. Która z opcji będzie tutaj strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy.
Spis treści
Hosting – czym jest?
Strona internetowa potrzebuje stałego dostępu do sieci, aby mogła być widoczna dla innych użytkowników. Jak nietrudno sobie wyobrazić, wyłączony komputer w tym nie pomoże. Jeśli posiadamy swój portal na prywatnym lub firmowym komputerze, istnieje spore ryzyko, że nie będzie on włączony o każdej porze dnia i nocy. Właśnie wtedy na pomoc przychodzi hosting, czyli komputer, który udostępnia naszą stronę internetową bez ustanku.
Taki komputer nazywamy serwerem. Nie spełnia on innych funkcji – jego przeznaczeniem jest udostępnianie danych klienta. Kiedy ktoś wpisuję domenę strony w przeglądarkę, tłumaczona ona jest na adres IP, po którym serwer zostaje zlokalizowany. W odpowiedzi wysyła on potrzebne dane – na przykład podstronę produktów, które oferujemy.
Jakie rodzaje wyróżniamy?
Na przestrzeni lat przodownicy hostingowi pozostali niezmienni – są to opcje współdzielone, VPS, dedykowane, chmury oraz WordPress. Czym się charakteryzują i dla kogo będą odpowiednie? Warto się temu przyjrzeć.
Hosting współdzielony
Rozwiązanie to można przyrównać do dawnych złącz internetowych, które operowały na liniach telefonicznych. Jeśli jedna osoba właśnie wykonywała połączenie, inny domownik miał problem z połączeniem z siecią. W hostingu współdzielonym tak właśnie się dzieje. Wiele stron internetowych lub aplikacji posiada tutaj jeden fizyczny serwer. Co oznacza, że wielu klientów może sobie nawzajem przeszkadzać.
Jest to rozwiązanie, które jest idealne na początek, gdyż jest po prostu tanie (niektóre hostingi kosztują poniżej 100 zł rocznie). Niestety, bardzo często wiązać się będzie z problemami łącznościowymi, szczególnie gdy na danym serwerze jest wielu innych użytkowników.
Zalety:
- niska cena,
- prostota konfiguracji.
Wady:
- zagwarantowana jest jedynie pojemność serwera,
- CPU, RAM i przepustowość zależna od innych klientów,
- niskie bezpieczeństwo danych,
- wspólny adres IP.
Hosting VPS
Ten hosting można sobie wyobrazić jako posiadanie osobnych linii telefonicznych i internetowych – choć wciąż znajdują się w tym samym mieszkaniu, nie wpływają na siebie w żaden sposób. Jak udało się to osiągnąć? Jak możemy przeczytać o serwerach VPS – wszystko dzięki wirtualizacji, czyli stworzeniu osobnych przedziałów na serwerze dla każdego z klientów. Oznacza to, że nikt nikomu nie przeszkadza. Przynosi to wiele korzyści, ale też kilka wad.
Zalety:
- personalizacja CPU, RAM i przepustowości serwera,
- szerokie pole do konfiguracji,
- sprawność i szybkość działania.
Wady:
- cena wyższa, niż w opcji współdzielonej,
- skierowana dla osób mających pojęcie o administracji serwerem.
Hosting dedykowany
Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku cały serwer jest dla naszej dyspozycji. Jest to opcja jeszcze bardziej zaawansowana, niż VPS – tutaj po prostu nie ma kto nam przeszkadzać. Z wielką mocą przychodzi jednak wielka odpowiedzialność – musimy sobie tutaj sami poradzić z administracją serwera, gdyż zwykle dostajemy wyłącznie dostęp root i niewielki panel sterowania (tutaj zestawienie ofert hostingu dedykowanego). Jak można się spodziewać, jest to opcja dla ludzi z wysokimi potrzebami i jeszcze większymi umiejętnościami.
Zalety:
- maksymalizacja osiągów i sprawności,
- pełna personalizacja podzespołów,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- pełna kontrola.
Wady:
- konieczne wykształcenie informatyczne,
- wysoka cena.
Chmura
Przez wiele osób niepoprawnie nazywana wydumanym VPS-em, chmura posiada znacznie wyższe możliwości. Nie zmienia to jednak faktu, że zasada działania jest dość podobna – tutaj również dochodzi do wirtualizacji, która udostępnia daną część serwerów klientowi. Warto jednak wiedzieć, że do zarządzania chmurą potrzebna jest dużo szersza wiedza, niż w przypadku hostingu VPS. Jak o hostingu w chmurze pisze serwis branżowy – tutaj praktycznie wszystko należy tworzyć od początku, przez co jest to propozycja głównie dla dużych firm, które są w stanie zapłacić za to odpowiednim specjalistom.
Zalety:
- brak ograniczeń personalizacji podzespołów,
- szerokie możliwości konfiguracyjne,
- bezpieczeństwo.
Wady:
- koszty mogą być trudne do oszacowania,
- konieczna szeroka wiedza o administracji i bezpieczeństwie.
WordPress
Hosting WordPress to forma hostingu, która staje się stosunkowo popularna. To opcja skierowana dla osób, które już prowadzą stronę na WordPressie i pragną rozszerzenia funkcji. Jak zawsze, również ta opcja ma swoje wady i zalety.
Zalety:
- łatwa instalacja,
- gotowe oprogramowanie,
- prostota konfiguracji.
Wady:
- wydajność może być różna,
- średnie możliwości skalowania.
Który hosting wybrać?
Nie ma tutaj jednego zwycięzcy. Każda osoba musi zrozumieć swoje potrzeby i postawić na hosting, który najlepiej je spełni. Na początku może to być serwer współdzielony, z czasem VPS, a kiedyś może i serwer dedykowany. Chmura zawsze będzie dostępna dla śmiałych ochotników. Kluczem jest dobranie ich tak, aby wykorzystać je w pełni i nie przepłacać za zbędne możliwości.
artykuł zewnętrzny