Tech

Jak zwiększyć popularność bloga? Sposoby na zdobycie czytelników

prowadzenie bloga

Prowadzicie firmę, organizację lub blogujecie? Chcecie wyróżnić się spośród konkurencji, ale wasze dotychczasowe działania nie przynoszą skutku? To moment, w którym powinniście zastanowić się nad tym, co można zrobić lepiej, inaczej i bardziej skutecznie. Aby blog był z chęcią odwiedzany przez stałych i nowych czytelników, musicie pamiętać o kilku rzeczach. Jakich? Zdradzamy poniżej.

Serce bloga to wartościowe treści

Blog nazywany inaczej dziennikiem sieciowym, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na treściach. Rozpropagowane przez blogosferę, a nawet już celebrytów internetowych przez wiele lat królowały w intymnym pisaniu. Z czasem jednak blogi stały się miejscem, w którym marki, organizacje, portale i wiele innych podmiotów dostrzegło potencjał dotarcia do klientów w formie interesujących treści, a nawet i storytellingu. Patrząc z perspektywy czytelnika, wartościowe treści powinny się charakteryzować:

  • przejrzystością – artykuły powinny być dobrze sformatowane;

  • poprawnością językową – w internecie niestety często zdarzają się różnorakie błędy językowe;

  • wyczerpaniem tematu – by czytelnik odczuł satysfakcję po zgłębieniu tematu;

  • przystępnością – aby każdy mógł bez problemu zrozumieć temat;

  • ciekawą formą – zarówno pod kątem formatowania tekstu, jak i materiałów multimedialnych wokół.

Wykorzystaj social media

Media społecznościowe to potężne narzędzie, szczególnie w rękach sprawnych marketingowców. Część z firm wycofała się totalnie z rynku witryn internetowych, pozostawiając jako miejsce do kontaktu marki z odbiorcami w sieci, wyłącznie kanały social mediowe. To z nich często nowi użytkownicy dowiadują się o istnieniu waszego bloga, gdy ktoś z czytelników szeruje interesujący artykuł lub poleca odwiedziny u was.

Zadbaj o widoczność bloga, czyli SEO

Interesujące treści dla czytelników to jedna sprawa. Drugą, niemniej ważną, jest strona techniczna. Aby content był dobrze oceniany przez crawlery, czyli roboty indeksujące, wasze artykuły muszą spełnić kilka warunków. Jakich? Sprawdźcie, na co szczególnie warto zwrócić uwagę.

  • Treści powinny być unikalne – oznacza to, że każdy artykuł powinien być napisany przez niezależnych autorów. Tak jak czytelnik nie ma ochoty przeglądać na kolejnej stronie skopiowanych materiałów prasowych, tak i roboty wykrywają, że treść została już gdzieś użyta, co zaniża widoczność witryny.

  • Artykuł powinien posiadać ciekawe tytuł i nagłówki – wiąże się to również z dwoma sprawami. W ten sposób zaciekawicie czytelnika i skłonicie do dalszej lektury. Z kolei użycie słów kluczowych w tytułach i nagłówkach pomoże w pozycjonowaniu całej witryny.

  • Używajcie odpowiedniego linkowania – prowadźcie link building na różne sposoby. Linkujcie do innych artykułów w obrębie waszej strony, ale też nawiązujcie współprace z innymi witrynami, aby wzajemnie wzmacniajcie pozycje waszych blogów.

Praca agencji SEO, zajmujących się optymalizacją, to dla niektórych zupełnie nieznany teren. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdźcie: https://obtk.pl/agencja-seo-co-to-jest-i-czym-sie-zajmuje.

Jaką agencję SEO wybrać?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jednym ze sposobów na pozyskanie ruchu, a co za tym idzie – nowych czytelników, jest poprawa optymalizacji strony. Nie każdy właściciel witryny umie poradzić sobie z tą strefą samodzielnie, stąd też warto wziąć pod uwagę współpracę ze specjalistami: https://obtk.pl/seo. Kompetentne osoby wykonają audyt strony, sprawdzą parametry witryny, wskażą, jakie elementy należy poprawić, a na których skupić się najbardziej.

Podsumowanie

Sposobów na zdobycie czytelników jest sporo. Ruch organiczny, płatne działania czy optymalizacja treści to tylko kilka z pomysłów. Jeśli marzycie o tym, aby wasz blog plasował się w topach odwiedzin, rozważcie wprowadzenie którejś ze strategii, a nawet może kilku?