Rozrywka

21 Ciekawostek o Filmie Dwunastu Gniewnych Ludzi z 1957 roku

gniewni ludzie
źródło: YouTube

„Dwunastu gniewnych ludzi” to amerykański dramat z 1957 roku z sali sądowej. Film został napisany i koprodukowany przez samego Rose, a reżyserowany przez Sidneya Lumeta. Spójrz poniżej, aby odkryć ciekawe fakty na temat filmu. Oto ciekawostki, mało znane informacje i fakty o filmie Dwunastu gniewnych ludzi.

1. Henry Fonda nie lubił oglądać siebie na filmie, więc nie oglądał całego filmu w sali projekcyjnej. Ale zanim wyszedł, powiedział do reżysera Sidneya Lumeta: „Sidney, to jest wspaniałe.”

2. Reginald Rose, jeden z najbardziej szanowanych pisarzy w początkach telewizji, był ławnikiem w sprawie o zabójstwo na początku 1954 roku. Zdawał sobie też sprawę, że choć dramatów sądowych było wiele, to po rozprawie, w sali ławników, było ich niewiele.

3. Ponieważ film nie przyniósł zysku, Henry Fonda nigdy nie otrzymał odroczonej pensji. Pomimo tego niepowodzenia zawsze widział ten film jako jeden z trzech najlepszych, jakie kiedykolwiek zrobił. Pozostałe to Grapes of Wrath i The Ox-Bow Incident.

4. Ławnik nr #7 twierdzi, że zarobił 27 000 dolarów na sprzedaży marmolady. W 2018 r. kwota ta byłaby znacznie wyższa niż 250 000 USD uwzględniając inflancję.

5. Henry Fonda, który symbolicznie nosi biel przez cały film, osobiście poprosił Sidneya Lumeta o wyreżyserowanie adaptacji filmowej, będąc pod wrażeniem jego pracy w programach telewizyjnych Studio One w Hollywood i The Alcoa Hour.

6. Dwunastu Gniewnych Ludzi jest powszechnie używane w szkołach biznesu i warsztatach w celu zilustrowania dynamiki zespołu i technik rozwiązywania konfliktów.

7. Według swojej autobiografii Henry Fonda był rozczarowany strategią dystrybucji United Artists i uznał, że podejście studia pozbawiło film szansy na sukces finansowy.

8. Wiele ujęć aktorów zostało sfilmowanych samodzielnie, a następnie połączonych razem.

9. Henry Fonda został poproszony przez United Artists o zrobienie 12 Gniewnych Ludzi, więc zrobił to zarówno jako aktor, jak i producent. Był jednak bardzo sfrustrowany byciem producentem i postanowił nigdy więcej tego nie robić.

10. Gniewnych Ludzi zostało nominowanych do trzech Oscarów, ale film przegrał we wszystkich kategoriach z Most na rzece Kwai.

11. Wraz ze śmiercią Jacka Klugmana 24 grudnia 2012 r. żaden z 12 aktorów filmu dzisiaj już nie żyje.

12. Na początku filmu dwunastu gniewnych ludzi wszystkie kamery są umieszczone powyżej poziomu oczu i wyposażone w obiektywy szerokokątne, aby uzyskać wrażenie większej odległości między obiektami. W miarę postępu filmu kamery zsuwają się do poziomu oczu. Pod koniec filmu prawie cały film zostaje nakręcony poniżej poziomu oczu, w zbliżeniu i teleobiektywami, aby zwiększyć poczucie klaustrofobii.

13. Po krótkim, ale rygorystycznym harmonogramie, film został stworzony w niecałe 3 tygodnie za zaledwie 350 000 $.

14. Ze względu na żmudne tempo filmu, które trwały dwa tygodnie, kręcenie filmu musiało odbyć się w niespotykanym dotąd okresie 21 dni. Prawie wszystko było filmowane w jednym pokoju.

15. W czerwcu 2008 r. dzieło zajęło drugie miejsce na liście dziesięciu największych filmów z gatunku Dramat sądowy w American Film Institute.

16. Film zaczyna się od wielu długich, nieprzerwanych ujęć, często trwających minutę lub dłużej bez przerywania. Gdy rozmowa się zaostrza, cięcia zaczynają się szybciej, a średnia długość klatki zmniejsza się. Niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, szybka edycja zwiększa nasze poczucie napięcia i niepokoju, aż w końcu wszystko znów się uspokoi i znów będziemy mogli oddychać.

17. Reżyser Sidney Lumet kazał aktorom pozostać w tym samym pokoju przez kilka godzin i powtarzać swoje role bez filmowania aktorów. Zrobiono to, aby dać im prawdziwy smak tego, jak by to było być zamkniętym w pokoju z tymi samymi ludźmi.

18. Wszystko oprócz 3 minutowej sceny, zostało nakręcone w małym ograniczonym pokoju o wymiarach 5 na 7 metrów.

19. Ze względu na wymagania związane z niskim budżetem filmu, oświetlenie zostało ustawione dla ujęcia wykonanego pod jednym konkretnym kątem. Oznaczało to, że różne strony tej samej rozmowy były czasem kręcone w odstępie kilku tygodni.

20. „Nóż o nietypowym wyglądzie” w „Dwunastu gniewnych ludziach” to włoski sztylet z ostrzem typu Kriss w stylu filipińskim.

21. Sidney Lumet był szkolony w teatrze (najpierw jako aktor, potem jako reżyser), a umiejętności te wykorzystał w swojej pracy jako reżyser dramatów telewizyjnych.