Porady

Co dobrze wiedzieć o telewizji online?

telewizja

Czy wiesz, czym jest telewizja online i jakie możliwości niesie ze sobą takie rozwiązanie? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Telewizja online – co to takiego?

Nowoczesne technologie stały się poniekąd synonimem XXI wieku. Na każdym kroku korzystamy z innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym nasze życie staje się przyjemniejsze i pod wieloma względami zwyczajnie prostsze. Jednym z często powtarzanych pojęć w ostatnich latach jest telewizja online, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, czym w rzeczywistości jest ten twór. Zdaniem ekspertów przyszłością telewizji jest właśnie telewizja online – mało tego, z jej dobrodziejstw możemy korzystać już od jakiegoś czasu. Telewizja online to telewizja internetowa, która sama w sobie stanowi hybrydę klasycznej telewizji z internetem.

Do swojego działania nie wykorzystuje tradycyjnych kanałów dystrybucji sygnału, takich jak telewizja naziemna, kablowa czy satelitarna. Zamiast tego nośnikiem danych jest internet. Co więcej, telewizja online w rzeczywistości odnosi się do nieco szerszego zjawiska, pod tym pojęciem mieszczą się bowiem szeroko rozumiane platformy streamingowe czy serwisy VOD, czyli filmy na życzenie. Do tego zagadnienia przejdziemy jednak nieco później.

Czego potrzebujesz, aby korzystać z telewizji internetowej?

Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Oprócz odbiornika w postaci np. telewizora potrzebujesz jedynie stosownego oprogramowania (zwykle jest darmowe) oraz dostępu do szerokopasmowego internetu. To o tyle ważne, iż wysoka prędkość transmisji danych i przepustowość zapewniają Ci możliwość oglądania filmów, seriali i innych programów w doskonalej jakości. Co więcej, zasięg Twojej telewizji kończy się tam, gdzie nie możesz skorzystać z internetu. Zyskujesz możliwość oglądania telewizji nie tylko na telewizorze, ale też laptopie, komórce czy tablecie – co w praktyce oznacza, że dostęp do swoich ulubionych kanałów i programów będziesz miał niemal wszędzie tam, gdzie zechcesz. Podczas weekendu na działce, urlopu nad morzem czy innego wyjazdu. Wystarczy podłączyć się do internetu i uruchomić telewizję. Prawda, że proste?

Co jeszcze oferuje telewizja online?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w ramy telewizji online wpisują się wszelkiego rodzaju serwisy streamingowe i biblioteki VOD. Do Twojej dyspozycji jest wielu dostawców tego typu usług, do niektórych z nich możesz uzyskać dostęp już po podpisaniu umowy na telewizję. Koszt VOD nie jest wysoki, zależnie od firmy, dominują dwa rodzaje płatności – miesięczny abonament albo pojedyncza płatność za wypożyczenie określonego tytułu. W tym drugim przypadku otrzymujesz dostęp do filmu na określony czas, np. na 48 godzin.

Sama zasada działania serwisów VOD pod wieloma względami jest rewolucyjna. Dzięki temu stajesz się poniekąd dyrektorem programowym swojej telewizji. Samodzielnie decydujesz o tym, co i kiedy chcesz obejrzeć. Nie musisz czekać na emisję ulubionego filmu czy serialu, po prostu uruchamiasz go za pomocą kilku kliknięć i rozpoczynasz seans w prywatnym kinie – i to bez reklam! A jeśli będziesz chciał przerwać oglądanie, wystarczy jedno kliknięcie. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy zgłodniejesz czy najdzie Cię ochota na zimny napój z lodówki.

Telewizja online to ogrom możliwości dla każdego użytkownika. Choć rozwiązanie to z pewnością w przyszłości będzie udoskonalane, już teraz cieszy się ogromną popularnością i otwiera przed Tobą zupełnie nowy świat rozrywki. Nie zastanawiaj się dłużej i jak najszybciej sprawdź telewizję online w swoim domu!