Mobile

Jak znaleźć telefon? Oto najważniejsze kroki, gdy zgubisz swojego smartfona!

pozostawiony telefon

Obecnie zgubienie smartfona może być równoznaczne z utratą narzędzia do komunikacji, portfela oraz dokumentów tożsamości. Łatwo w takiej sytuacji o paniczną reakcję. Żeby szybko odzyskać zgubę, lepiej zachować spokój i skorzystać z naszych wskazówek.

Co zrobić, gdy zgubisz telefon?

Jeśli zgubisz smartfon w domu, nic prostszego – wystarczy zadzwonić na swój numer z innego urządzenia. Gorzej jeśli zorientujesz się, że telefon zaginął poza domem. Wtedy należy działać jak najszybciej. Przypomnij sobie, gdzie ostatni raz urządzenie spoczywało spokojnie w Twojej dłoni lub na blacie stolika. Wracaj dokładnie tą samą trasą i miej oczy dookoła głowy – może telefon po prostu upadł na ziemię albo w wyniku chwilowego roztargnienia został na ławce w parku? Niestety, warto brać pod uwagę także kradzież – to bardzo pesymistyczny scenariusz, ale nie możesz go wykluczyć.

W międzyczasie warto uruchomić aplikację, która pomoże namierzyć smartfon. Dobrze mieć takie narzędzie w telefonie, żeby w kryzysowej sytuacji namierzyć sprzęt przez GPS. Wystarczy, że urządzenie będzie sprawne, a transmisja danych oraz lokalizacja włączone. W takim przypadku dokładnie zobaczysz, gdzie jest Twój smartfon. W urządzeniach z Androidem będzie to np. apka „Znajdź moje urządzenie”, a w iPhonie – „Znajdź mój iPhone”. Więcej praktycznych informacji na temat zlokalizowania swojego telefonu znajdziesz w poradniku „Jak zlokalizować zaginiony bądź skradziony smartfon?”

Jeśli widoczny w aplikacji smartfon spokojnie czeka w jednym miejscu, najprawdopodobniej po prostu się zgubił. Jeśli jednak aplikacja pokazuje, że urządzenie się przemieszcza, koniecznie zacznij działania, które zapobiegną gorszym konsekwencjom niż utrata sprzętu.

Skradziony smartfon – jak się zabezpieczyć?

Jeśli doszło do kradzieży, musisz pamiętać, że nie oznacza to tylko starty urządzenia. Dziś smartfon to narzędzie do komunikacji, zarządzania finansami i szereg innych aplikacji, z których mogą skorzystać złodzieje. Dlatego kiedy zgubisz telefon, najlepiej opanować nerwy i wykonać kilka kluczowych czynności, które mogą uchronić Cię przed poważniejszymi startami finansowymi.

  • Zablokowanie dostępu do telefonu

Na początku warto zadzwonić do operatora w celu zablokowania karty SIM. Złodziej nie będzie mógł wykonywać połączeń, pisać SMS-ów ani korzystać z transmisji danych. Dzięki temu nie tylko ochronisz swój rachunek, lecz możesz też zyskać cenny czas – złodziej, aby skorzystać z aplikacji działających przez Internet, będzie musiał znaleźć Wi-Fi. Następnie warto zadzwonić na infolinię banku, która pomoże zablokować aplikację mobilną oraz kartę debetową. Warto o tym pamiętać, ponieważ chcąc zapłacić zbliżeniowo, niektóre aplikacje banków wymagają jedynie, żeby telefon był odblokowany. Złodziej będzie mógł więc bez konsekwencji realizować transakcje do 100 zł. Aplikacje bankowe posiadają zazwyczaj dobre zabezpieczenia, jednak lepiej działać profilaktycznie.

  • Zmiana haseł

Kolejny krok, który warto wykonać, to zmiana haseł do kont, na które logujesz się z poziomu smartfona automatycznie. Chodzi tu przede wszystkim o skrzynkę mailową, media społecznościowe czy aplikacje do robienia zakupów. Im szybciej to zrobisz, tym mniejsze ryzyko, że ktoś zyska dostęp do prywatnych informacji na Twój temat lub zrobi zakupy z Twojego konta, do którego przypisany jest numer karty płatniczej. Zmieniając hasło do Messengera lub WhatsAppa, możesz uchronić także swoich znajomych. Złodzieje, którzy zyskali dostęp do komunikatora, często podszywają się pod właścicieli konta i dokonują oszustw, np. metodą na kod BLIK.

  • Zgłoszenie zaginięcia

Zaginięcie lub kradzież należy zgłosić policji. Istnieje szansa, że zguba trafi w ręce funkcjonariuszy i w ten sposób ją odzyskasz. Warto jednak zaznaczyć, że w celu identyfikacji smartfona policja będzie potrzebować numeru IMEI urządzenia. Znajdziesz go na dowodzie zakupu, umowie z operatorem lub opakowaniu po telefonie.

Warto udać się również do biura rzeczy znalezionych. Tego typu miejsca często funkcjonują przy instytucjach komunikacji miejskiej. Jeżeli smartfon zaginął w autobusie bądź tramwaju, być może czeka na właściciela w biurze.

Dobrze też odwiedzić miejscowe komisy oraz lombardy. W takich miejscach złodzieje często spieniężają skradzioną elektronikę, a jeśli nie ma tam Twojego smartfona, możesz poinformować pracowników o prawdopodobnej kradzieży urządzenia.

Te działania pomogą Ci uniknąć stresu

Profilaktyka może pomóc zminimalizować nerwy związane ze zgubieniem telefonu. Kiedy wychodzisz z domu, włącz transmisję danych oraz lokalizację GPS. W ten sposób łatwiej będzie zlokalizować zaginione lub skradzione urządzenie. Zainstaluj również aplikację, która pozwoli Ci namierzyć smartfon, a także taką, która zdalnie zablokuje urządzenie. Warto znać również numery infolinii, które mogą okazać się przydatne, gdy będzie konieczność ograniczenia dostępu do urządzenia – czy to złodziejowi, czy przypadkowemu znalazcy. Lepiej dmuchać na zimne!