Moto

Jak dobrać felgi aluminiowe do swojego samochodu? O tych kwestiach warto pamiętać

opona

Dzisiejszy rynek motoryzacji podsuwa kierowcom wiele ciekawych zagadnień. Stały rozwój tej dziedziny doprowadza do powstawania rozwiązań, które w krótkim czasie mogą zwiększyć atrakcyjność pojazdów.

Abstrahując od salonów samochodowych, niesłabnąca przemiana dokonuje się też na rynku wtórnym oraz szeroko pojętych akcesoriów motoryzacyjnych. Jednym z elementów, który może wizualnie poprawić nasze „cztery kółka” są felgi aluminiowe. Wiele osób decyduje się na to rozwiązanie ze względów wizualnych.

Poza tym, należy mieć na uwadze, że alufelgi spełniają szereg innych funkcji, takich jak m.in. prawidłowe odprowadzanie ciepła z układu hamulcowego. Przed dokonaniem konkretnego wyboru warto jednak zwrócić uwagę na pewne aspekty, które uchronią nas przed podjęciem złej decyzji.

Odpowiednie parametry

Decydując się na zakup felg aluminiowych do naszego samochodu powinniśmy przede wszystkim pamiętać o wyborze rozwiązania charakteryzującego się odpowiednimi parametrami. W przypadku złej decyzji może okazać się, że alufelgi staną się po prostu bezużyteczne. W każdym przypadku wybór powinien być oparty o konkretny model samochodu.

Felgi aluminiowe są często produkowane pod konkretne pojazdy, co oznacza, że mogą nie pasować do naszego modelu. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowy rozstaw śrub, średnicę, szerokość oraz parametr ET. Charakterystyka dotycząca tych wartości znajduje się niemal zawsze na wewnętrznej stronie felgi.

Co więcej, w przypadku dalszych niejasności, wszystkie niezbędne informacje możemy znaleźć m.in. w instrukcji obsługi naszego pojazdu. Dodatkowo, niemal zawsze warto dokonać indywidualnych pomiarów. W takim przypadku należy mieć na uwadze ilość zastosowanych śrub. Obliczenia będą różnić się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z liczbą parzystą czy nieparzystą.

Poza tym, decydując się na konkretne rozwiązanie należy mieć na uwadze to, że konieczne będzie zastosowanie dodatkowych elementów w postaci nakrętek bądź śrub. Warto upewnić się, czy kupowany przez nas zestaw zawiera te akcesoria. Pozwoli to nie tylko oszczędzić czas, ale też pieniądze.

Kolorystyka i marka

Poza parametrami technicznymi niezwykle istotna jest też wizualna część zagadnienia. Warto postawić na rozwiązania, które będą współgrały z naszym samochodem. Najpopularniejsze na rynku są felgi w kolorze srebrnym. Jest to uniwersalny produkt, który świetnie sprawdzi się w większości przypadków.

Kwestia kolorystyki nie kończy się jednak na ściśle utartych schematach. Osoby chcące wyróżnić się z tłumu powinny wziąć pod uwagę kontrastowe, niecodzienne barwy. Dużym zainteresowaniem cieszy się np. zielony kolor felg aluminiowych, który dodaje nieco wątku usportowienia.

Dodatkowo, warto korzystać z rozwiązań pochodzących od sprawdzonych firm. Zakup alufelg spod ręki potentatów w tej dziedzinie da nam gwarancję wysokiej jakości wykonania oraz zniweluje ryzyko ewentualnych usterek.

Należy wystrzegać się tanich zamienników, które są niejednokrotnie wykonane z mniej trwałych materiałów. Co więcej, nie poleca się kupowania tzw. podróbek znanych marek. Oryginalną felgę można rozpoznać m.in. po wadze, którą deklaruje producent.