Rozrywka

12 najlepszych gier wszechczasów na ps4

Playstation 4

Najlepsze gry na PS4 obejmują całą gamę gatunków – od refleksyjnych, surrealistycznych doświadczeń po pełne akcji epopeje. Niezależnie od tego, czy szukasz wciągających przygód dla pojedynczego gracza, dynamicznych rozgrywek wieloosobowych czy wciągającej współpracy, PS4 ma gry, które trafią w twoje gusta.

Choć PlayStation 5 firmy Sony jest dostępne od jakiegoś czasu, PS4 będzie prawdopodobnie nadal wspierane przez kilka lat. Dotyczy to również gier tworzonych przez samo Sony, z których część zostanie wydana jako tytuły cross-genowe.

Nasza lista skupia się na grach na PS4, które zapamiętamy na długie lata – od wybitnych tytułów ekskluzywnych, takich jak God of War i The Last of Us Part II, po genialne gry na ps4 tworzone przez mniej znane studia.

1. God of War

God of War jest, po prostu, oszałamiający. Szczególnie podoba nam się mechanika rzutu toporem, a zwłaszcza ciężar samego topora, który powraca do ręki w stylu młota Thora. Żaden PS4 nie powinien być pozbawiony jednej z najlepszych gier na PlayStation.

2. Horizon Zero Dawn

Gra stanowiła poważne odejście od poprzednich dzieł Guerilla Games, czyli serii Killzone, ale mimo że była to pierwsza gra RPG z otwartym światem, Horizon Zero Dawn okazała się hitem komercyjnym. Osadzona w post-apokaliptycznym świecie, w którym wrogie maszyny przemierzają ziemię wraz z ludźmi, gra Zero Dawn śledzi losy młodej wojowniczki Aloy w jej podróży, której celem jest poznanie prawdy o świecie i o tym, dlaczego ludzkość została doprowadzona na skraj ruiny.

3. Assassin’s Creed Valhalla

Tym razem przejmiesz kontrolę nad Eivorem: wojownikiem wikingów w średniowiecznej Anglii, który musi stworzyć nowy dom dla swojego klanu. Będziesz odkrywać różne królestwa, zabijać kluczowe cele, walczyć z niebezpiecznymi przeciwnikami, a nawet brać udział w bitwach rapowych wikingów.

4. Red Dead Redemption 2

Prawdziwie oszałamiająca gra, która zapewnia rozrywkę i przyjemność na długie tygodnie. Zaczyna się powoli, ale ilość głębi i różnorodność misji sprawi, że szybko się w nią wciągniesz. Rockstar nie jest najbardziej płodnym deweloperem, ale z pewnością jest jednym z najlepszych. Niewiele jest gier z otwartym światem, którym poświęcono tak wiele uwagi.

5. Marvel’s Spider-Man

Istniały dziesiątki gier o Spider-Manie, ale żadna z nich nie dorównała ambicjom i jakości oryginalnego podejścia Insomniac Games. Marvel’s Spider-Man oferuje dreszczyk emocji związany z bujaniem się między realistycznymi drapaczami chmur na tle nieprzerwanej panoramy Manhattanu w połączeniu z historią, która w równym stopniu dotyczy Spider-Mana, jak i Petera Parkera, jego rodziny i przyjaciół.

6. The Last of Us, część II

The Last of Us, Part II to ambitny sequel wspaniałej gry. W tej post-apokaliptycznej grze akcji przejmujesz kontrolę nad Ellie, która wyrusza na epicką wyprawę po zemstę przez resztki zachodnich Stanów Zjednoczonych. Ellie musi polegać na własnych umiejętnościach i zdecydować, kiedy zemsta przestanie być „koniecznością”, a stanie się „obsesją”.

7. Nier: Automata

Jedna z najbardziej zaskakujących gier tej generacji, Nier: Automata zdołała w końcu postawić w innym świetle autorskiego reżysera Yoko Taro. Nie był on już dziwakiem, który pisał świetne historie z przeciętną rozgrywką; zamiast tego był dziwakiem, który po prostu robił świetne gry. Zdecydowanie pomogło to, że Nier: Automata zostało stworzone przez PlatinumGames. Unikalne umiejętności Taro w zakresie opowiadania historii i biegłość PlatinumGames w tworzeniu gier akcji były idealnym połączeniem

8. Devil May Cry 5

Jedenaście lat po tym, jak na półki sklepowe trafił Devil May Cry 4, Capcom wreszcie wydał sequel, na który warto było czekać. Devil May Cry 5 to stylowa gra akcji, która zadowoli zarówno wieloletnich fanów, jak i nowicjuszy. Wcielając się w nadprzyrodzonych wojowników Dante, Nero i V, będziesz walczyć z ogromnymi, groteskowymi przeciwnikami, wykorzystując wspaniałe połączenie shooterów i walki na miecze.

9. Control

Control oferuje świat, który jest uwodzicielski, potężny i wewnętrznie spójny, a deweloper Remedy Entertainment jest w stanie rozciągnąć napięcie związane z wejściem do tego świata – bez jakichkolwiek instrukcji – do punktu krytycznego. Pod koniec gry Control staniesz się ekspertem w dziedzinie tej dziwnej egzystencji. Wszystko ma sens, gdy tylko poznasz język tego świata.

10. Bloodborne

Posiadając jeden z najbardziej porywających światów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy w grze, gra Bloodborne firmy From Software jest jednym z najlepszych exclusivów na PS4. Choć Bloodborne pod wieloma względami odbiega od serii Dark Souls firmy From Software, nadal zachowuje brutalny poziom trudności, który prowadzi do ekscytacji po pokonaniu bossów.

11. Ghost of Tsushima

Ghost of Tsushima to gra z otwartym światem, która jest tak wspaniała, jak wszystko, co jest obecnie dostępne na rynku. Może się okazać, że Ghost of Tsushima będzie jednym z ostatnich wielkich hitów na PS4. Całe szczęście, że jest tak przyjemna, bo daje ci ogromną, zróżnicowaną wyspę pełną miejsc do wyzwolenia od najeźdźców.

12. Divinity: Original Sin 2

Choć gry fabularne, takie jak Divinity: Original Sin 2 czują się najlepiej na PC, to dzieło Larian Studios pięknie przeniosło się na PS4 i inne konsole. Fantastyczny świat Rivelionu tętni życiem, a walka dobra ze złem, która toczy się przez całą długą kampanię, to absolutna przyjemność dzięki doskonałemu scenariuszowi i interesującej obsadzie postaci. To jedna z najlepszych turowych gier RPG na PS4, z przemyślanymi systemami i głębokim podejściem taktycznym o dość wysokim poziomie złożoności.